Motorola Edge: ПРЕГЛЕД со добрите и лошите страни

Преглед на Motorola Edge

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Преглед на Motorola Edge: дали има смисла да се купи овој паметен телефон? Еве го целосниот преглед на новиот телефон Моторола Еџ со Android, со добрите и лошите страни

Преглед на Motorola Edge

Ние темелно се обидовме нов паметен телефон Моторола Еџ, што, сепак, не успеа да нè убеди до крај. Еве зошто во овој детален преглед.

УЈП

 • Оригинален и уникатен дизајн, различен од сите други
 • Одлична батерија
 • Многу конкретно
 • Многу интелигентен софтвер богат со карактеристики
 • Цврсто (но премногу долго)

ПРОТИВ

 • Екранот е премногу заоблен, не убедлив во секојдневната употреба
 • Премногу издолжен дизајн
 • Нема водоотпорен
 • Безжично полнење
 • Пластика на задниот дел
 • Камерата може да се подобри
 • Висока цена

По добрите и лошите страни, да почнеме со целосен преглед, како и обично од пакувањето наваму.

ПАКЕТ

Доста богато пакување:

 • паметен телефон
 • слушалки со добар квалитет
 • прирачници
 • Полнач од 18W
 • пластична обвивка со одличен квалитет, со подебели агли за заштита на телефонот бидејќи капакот не може да биде присутен на рабовите на екранот

ДИЗАЈН И МАТЕРИЈАЛИ

На дизајн Motorola Edge е секако уникатен, особено, нешто што го прави различен од толпата и веднаш се разликува.

Ако од една страна имаме нешто навистина оригинално во наши рацеод друга страна, во секојдневната употреба, дизајнот не ме убеди. Екранот од 19,5: 9 е премногу затегнат, се борите да стигнете до врвот на екраните со една рака, додека јас бескрајни рабови на рабовите тие се многу криви (достигнуваат 90 степени): за среќа, мерките на претпазливост на Motorola се скоро во можност да ги ресетираат неволни допири, но не и да ги елиминира целосно (особено кога се обидувате да стигнете до врвот на екранот со едната рака).

Сакајќи да бидам искрен, морам да кажам дека оваа кривина е повеќе „сценска“ отколку корисна во секојдневниот живот и, ако дизајнот изненадува на прв поглед, секојдневната употребливост страда многу, исто така затоа што паметниот телефон е доста густ, многу повеќе од конкуренцијата, друг аспект што го прави не многу удобен за употреба со едната рака. За среќа тежината од 188г тој е добро дистрибуиран во текот на целата површина, со што смартфонот изгледа полесен.

Сепак, го ценам проверка на копчето за вклучување / исклучување, што ни овозможува полесно да го притиснеме и да го препознаеме во лет.

Собранието е многу добро, но употребата на пластика во задниот дел: чаша (со поддршка за безжично полнење) ќе беше многу поздравена. Добро уредување на камери на задната страна, што патем се штрчи многу малку.

Конечно, тоа не ме убеди пукнатината што се создава на рабовите и комбинирање на предни и задни панели: не ја разбирам потребата и не ми се допаѓа. Подобро ќе беше некако да се затвори.

За жал исто така недостасува сертификација за отпорност на вода и прашина: Таква штета.

ПОДНЕСУВА

6,67 инчи, OLED, FullHD +, екстремно криви: гледано од предната страна е фантастично, се чини дека исчезнува на рабовите.

Стапката на освежување на 90 Hz го прави смартфонот уште побрз и непосреден при извршувањето на сите операции, сите без негативно влијание врз батеријата.

Многу добра осветленост (околу 600 удари) исто така надвор и под сончева светлина. Одличен олеофобичен третман: отпечатоците од прсти никогаш не остануваат на екранот.

Многу интересна, софтверска страна, можноста за “елиминирање” на заоблените рабови: за секоја апликација (со многу, но не со сите) можеме изберете да го минимизирате екранот па тоа апликацијата не игра во границите, туку само на рамниот дел од екранот. Во реалноста, мал дел од интерфејсот сè уште се појавува на рабовите, но на многу пооддржан и удобен начин за употреба во секојдневниот живот.

Читателот на отпечатоци не ме убеди: не многу брзо и не секогаш прецизно, но пред сè само поместете го прстот малку за да го блокирате препознавањето.

Штета, конечно, тоа е само заверен HDR10, а не HDR10 +: Netflix и Amazon Prime се гледаат во SD резолуција на паметниот телефон.

ХАРДВЕР

На хартија, хардверот е „среден“ опсег, но во реалноста претставите се секогаш одлични.

Секако, да се каже „среден“ опсег за телефон кој чини 600-700 евра, малку се претвора, но вината не лежи во „Моторола“, туку со пазарот на паметни телефони што излегува од контрола од страната на цените.

Во секој случај, ова е телефонскиот хардвер:

 • SnapDragon 765G Octa Core процесор
 • GPU Adreno 620
 • RAM меморија 6 GB
 • внатрешна меморија 128 GB + MicroSD
 • поддршка 5G мрежа
 • задна камера 64 + 8 + 16 MP
 • Предна камера од 25 MP
 • Батерија од 4500 mAh
 • Android 10 оперативен систем

ПЕРФОРМАНСИ И СОФТВЕР

Врвни перформанси, гарантирано со моќен хардвер и добро оптимизиран софтвер.

Процесорот и RAM меморијата ја нудат целата компјутерска моќ потребни за игри (дури и најновите со максимални детали), апликации, програми и мултитаскинг. На различните тестови што ги направив, никогаш не најдов неизвесност, забавување, заостанување или никаков проблем: телефонот секогаш работи многу брзо и флуидно, дури и кога е ставен под силен стрес.

Сите апликации се отвораат брзо, мултитаскинг е многу добро управуван, можете да се префрлите од една апликација во друга веднаш.

Истото важи и за игри: Call of Duty Mobile започнува брзо, графиките се во нивниот максимум, никогаш нема застој или пад на фрамератите. За време на продолжените сесии за игри, паметниот телефон се загрева малку на задниот дел, но ништо не претерано и во секој случај перформансите никогаш не се намалуваат.

Од софтверската страна, вреден режим за игри вреди да се спомене што ви овозможува:

 • додадете две виртуелни копчиња L и R на заоблениот раб, на кои можеме да поврземе одредени копчиња на играта (многу удобна функција во Call of Duty и слични игри)
 • активирајте го блокот за известување за да не се одвлекува вниманието
 • вклучете забрана за дојдовен повик
 • оневозможете ја адаптивната осветленост додека играте (друга многу погодна карактеристика)
 • подобрување на аудио

Софтверска страна имаме Андроид 10 многу слично на Верзија за акции на Google. Персонализациите на „Моторола“ се минимални, но многу корисни и сите се концентрирани во програмата „Мотоцикл“, што ви овозможува:

 • прилагодете го телефонот со теми, позадини, фонтови и бои или различни распоред за почетниот екран
 • искористете ги моторните дејства: брзо вртете го вашиот зглоб 2 пати за да ја стартувате камерата, вклучете / исклучете ја ламбата со движење на телефонот двапати како чекан, земете слики од екранот со 3 прсти, подигнете го телефонот за да го исклучите рингер, подигнете го телефонот и гледајте го екран за да го отклучите
 • прилагодете ја навигацијата преку гестови (или преку класичните копчиња со Android, ако сакате)
 • активирајте ја темната тема за да ги одморите очите
 • ги искористат предностите на Екран за мотоцикли, каде што можеме да комуницираме директно со нотификациите што доаѓаат кај нас, или да се нурнеме можеме да допреме и да се движиме по рабовите за да пристапиме до брзи врски, активирајте ја светлината на рабовите за да се користи како ЛЕР за известувања

На кратко, од софтверска страна, ова Motorola Edge убедува 100%. Motorola направи одлична работа за правење на овој паметен телефон вистински SMART.

Само срам што не е можно да се користат YouTube (и други апликации) во скокачки режим на екранот, како што е случајот со уредите Samsung или Xiaomi.

КАМЕРА

Паметниот телефон е опремен со 3 сензори за фотографии:

 • 64 мегапикселна камера ƒ / 1,8
 • 16 мегапикселна ƒ / 2.2 камера со широк агол
 • Сензор за зумирање 2x 8 мегапиксели ƒ / 2,4

Исто така, додава и на овие инфрацрвен сензор да им помогне на преглед на предметите во преден план.

Зборувајќи за квалитетот на фотографијата, јас сум доста задоволен, но мислам дека за 700 евра Motorola требаше да работи посилно.

Наутро фотографиите се добри и нема големи проблеми да се пријават: главниот сензор и широк агол еден добро се фотографира, зумот наместо тоа навистина не е многу светла.

Кога светлината се спушта главната камера вложува малку напор, особено затоа што нема оптичка стабилизација, додека оние со зумирање и широк агол почнуваат да покажуваат многу жито и бучава, нудејќи недоволен фотографски квалитет за цената по која се нуди паметниот телефон.

Севкупно, затоа, камерата е со среден опсег, нешто што не е прифатливо со оглед на 700 евра потребни за купување на овој телефон.

Доволно, исто така, видеата во 4K и Full HD на 30fps, додека јас истакнам дека можете да користите FullHD резолуција само ако сакате 60fps.

Предната камера е пристојна 25 мегапиксели ƒ / 2.0: прави повеќе од доволно слики, дури и во режим на портрет. И овде зборуваме за фотографии со среден дострел.

БАТЕРИЈА

Батеријата е фантастична: наоѓаме 4500 mAh кои овозможуваат 6-7 часа екран дури и со средно-тешка употреба.

Во принцип, можете да пристигнете безбедно во вечерните часови со 30% преостаната полнеж, со помалку интензивна употреба што се прават скоро 2 дена од употреба.

Полнењето не е многу брзо: во пакетот наоѓаме полнач од 18W кој го наполни уредот за околу 1% во минута. Безжично полнење недостасува: Таква штета.

РЕЦЕПЦИЈА И АУДИО

Телефонот поддржува 4G + и 5G, таму каде што е достапно Одличен прием, како типична Motorola: на повик се чувствуваме добро и се чувствуваме добро.

Нема проблем дури и за WiFi, Bluetooth и GPS.

Одлично аудио, очигледно стерео (ушната капсула делува како втор звучник). Аудио излегува и од долниот звучник и од ушната капсула: стерео ефектот е навистина одличен. Трибл и миди се многу добро репродуцирани, басот е исто така присутен и доста добар.

Исто така присутно на 3,5 милиметарски аудио приклучок за повеќе носталгично.

ЦЕНА

На лансирањето чинеше 699 евра, но сега веќе е на 600. По оваа цена невозможно е да не го препорачам, но сепак морам да запомтам дека телефоните со сличен хардвер (и јасно помалку рафиниран дизајн) чинат помалку од 400 евра.

ЗАКЛУЧОЦИ

Севкупно, станува збор за паметен телефон кој ме убеди на половина пат. Искрено очекував нешто повеќе од ова Motorola Edge.

Од перформансите, батеријата, приемот, аудио и софтверот, не можам да се жалам, но се надевав дека е поудобно да се користи со една рака и, пред сè, се надевав дека неговата камера ќе даде подобри снимки со оглед на цената.

Повторно, затоа, се сеќавам на тоа се соочуваме со среден опсег што нуди одлични перформанси, но чија цена е пумпана против уникатен дисплеј / дизајн од ваков вид.

За оние кои сакаат дизајн и иновации, ова Motorola Edge сигурно ќе биде телефон што треба да го разгледате додека е за оние кои повеќе се фокусираат на конкретност (и заштеда), постојат алтернативи на пазарот кои нудат перформанси еднаква на половина од цената или скоро.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!