Motorola RAZR Коментари: Корисни како тап брич

Motorola RAZR Comments: Berguna sebagai pisau cukur tumpul 1

Моторола РАЗР: Осврти

Ова е најтешкиот преглед што го напишав. Ние сме на почетокот на ерата на преклопување и видовме дека поминуваат голем број на сомнителни времиња, иако Samsung може да го реши проблемот со Galaxy Fold.

Кога Motorola ја лансираше RAZR 2020 во ноември, светот, заедно со мене, застана и гледаше. Моторола се врати, го оспори врвот на индустријата и масовно ја врати легендата.

Тешко е да се нагласи колку интерес во RAZR; Самата Motorola врши притисок за лансирање затоа што тие не можат да ја задоволат побарувачката, па дури и сега датумот на испорака е неколку недели. Првото прашање што сите го прашуваат кога ме гледаат Галакси Фолд е дека станува збор за нов РАЗР.

Заштедете големи со понудите за VPN од ExpressVPN, NordVPN, Surfshark и други

На Моторола RAZR е веројатно најголемиот долгоочекуваниот телефон Моторола. Штета ако обврската е голема, цената е премногу висока и на крајот е далеку од моите очекувања.

Motorola RAZR има фактор за изненадување

Нема друг начин да се каже: Motorola RAZR е најдобриот телефон за дизајнер на пазарот денес. Правењето на телефонот супер тенок кога е отворен и одржувањето на оригиналната суштина RAZR не е од корист.

Кога користам RAZR во јавност, повеќе од една личност ме спречува да прашам. Го привлекува вниманието лесно и објаснува различни начини на фаќање на имагинацијата на луѓето ширум светот.

Бидејќи за прв пат го видов РАЗР, ми се допадна. Многу мала кога е склопена, скоро како да има модерно пиперче. Освен што наместо мал неинтерактивен дисплеј, има Peek Display кој ви овозможува да сортирате известувања на прв поглед. Копчињата од десната страна се мали, што го отежнува притисокот, зголемувајќи го впечатокот за алатка за филтрирање на информации, наместо за активно комуницирање.

Имаше многу задоволувачко чувство како го затвори капакот на РАЗР по прекинот на повикот.

Кога сакате да се префрлите на известувања, само отворете го. Ако има дојдовен повик, можете да го одговорите автоматски и, како оригиналниот RAZR, исто така можете да го затворите за да го прекинете повикот. Има многу задоволувачко чувство кога го правите ова по спам-повик, иако длабоката интеграција на функциите на Google и пребарувањето броеви честопати значи да ги идентификувате како спам пред да одговорите на повикот.

Ако вашите известувања се потрадиционални, дејствата што можете да ги преземете се во согласност со она што го наоѓате на вашиот паметен часовник. Во зависност од апликацијата, можете да користите брза класификација со доставување и обележување како прочитано, или да одговорите со помош на вашите одговори или фиксен глас. За жал, ова работи само во неколку апликации, и не е како оној на Galaxy Fold. Ако го прочитате известувањето и го отворите екранот, нема да ве однесе директно до таа апликација.

Поголемиот дел од технологијата во RAZR е спакуван во една база, која е крајна мобилен телефон имате. Ова значи дека РАЗР е многу тежок на дното и работи многу потопло од врвот, што е сепак добро дури и за време на интензивна игра. Дното може да биде многу топло, но не доволно топло за да биде загриженост.

Задниот дел на RAZR е доста лизгав, а додека мобилниот телефон е совршена ширина, малку е превисок кога се отвора. Имам големи раце, па дури и се борам со гимнастиката потребна за да го достигнам врвот на екранот кога ќе ја користам со една рака. Дефинитивно сакате кукање; На повеќе од една прилика, тој речиси падна и тоа беше само прашање на време кога тој падна.

Екранот на Motorola RAZR е добар и лош

Ако го испуштите, се сомневам дека екранот ќе трае подолго од најмало влијание. Надвор од кутијата, шарките, наводно, изработени од пластика, искривени додека почнале да го свиткуваат екранот. По шест дена на употреба, телефонот сега creaks кога ќе го отворите или затворите на екранот, како и последните тестови ќе покажат дека тоа може да го запре виткање правилно по само 28.000 набори. Ако еден тест е индикативен, тоа значи дека искуството на шарки и набори ќе трае девет до дванаесет месеци, и додека дисплејот работи правилно по тестот, ова треба да се забележи.

Додека тие покажаа различен дизајн, мојот Галак Фолд скоро немаше звук после два месеци користејќи го како главен телефон. Дека Galaxy Fold Ова поставува очекувања за мене на екранот во однос на издржливоста и употребливоста, а Motorola RAZR не го исполнува тој стандард.

Многу луѓе прифаќаат #MotorolaRAZR утре го искористив пет дена, така што екранот ја преживува кризата.

Што мислиш? Можете ли да го примите ова од телефон за 1500 УСД. По пет дена?

Цитираните твитови се прикажани по еден ден. https://t.co/D9Tv7DHyF3 pic.twitter.com/6oQFhaRchE

– Nirave 尼拉夫 (@nirave) 6 февруари 2020 година

Motorola неодамна изјави дека испакнатините и испакнатините на екранот се нормални, и иако навистина не е видлив, дефинитивно може да го почувствувате кога ќе го придвижите прстот на екранот. Особено во игрите, ова е нешто слично на разликата што ја чувствувате кога имате малку меур на чуварот на екранот. Не влијае на искуството на екранот, но по само неколку дена, тоа ми дава голема причина.

Имам долгорочни грижи за трајноста на екранот на Motorola RAZR.

Надвор од својата флексибилна природа, остатокот на екранот е сличен на претходните смартфони Моторола. Тоа не мора максимална моќност или осветленоста на Samsung телефони, и удира на профилот кој е повеќе неутрална до светли бои како и другите екрани. Видливоста на отворено е под просекот, и додека на почетокот има некои проблеми со ефектот на духови, се чини дека ова е решено.

Се разбира, ако станува збор само за известувања, можеби нема потреба да го користите почетниот екран благодарение на сивиот Peeking Display на предната страна. За мене тоа се зголеми како начин да испраќате известувања и ми се допаѓа начинот на кој прикажува многу информации за повикувачот, како што е име на деловна активност или ако е спам-повик, кога ќе ви се јави непознат број.

Хм, морам да признаам дека ekиркањето на екранот се чини корисно #MotorolaRAZR pic.twitter.com/OpZKyM3oil

– Nirave 尼拉夫 (@nirave) 2 февруари 2020 година

За да видите известувања, само притиснете и задржете ја иконата на дното на ekивотен екран. Од тука може да се вршат разни активности, кои зависат од апликацијата. За жал, сметам дека е премногу лесно да ги избришам известувањата случајно, особено кога се обидувам да се движите низ иконата, на почетниот екран.

Колку е корисно како Peek Display, се надевам дека ќе можете да направите повеќе. Големата разлика во животниот век на батеријата помеѓу користењето на предниот дисплеј и главниот дисплеј значи дека зголемената функционалност во Peek Display може да резултира во подобро целокупно искуство на батеријата (повеќе за тоа подолу)

Батеријата на Motorola RAZR е разочарувачка

Motorola RAZR има две батерии, кои според Motorola претставуваат вкупен капацитет од 2510mAh. А Неодамнешната активна забава на YouTube Ова открива капацитет од малку под 2380 mAh, но без оглед на точноста е, не може физички да се одрече, а помал капацитет на батеријата значи помалку траење на батеријата.

Една од најголемите грижи за купување на RAZR е староста на батеријата. Ми треба мобилен телефон што може да се користи најмалку еден цел ден, вклучувајќи часови на употреба како алатка за навигација, комуникација и забава. Големините на батеријата поголеми од 3.500 mAh или дури 4,000 mAh станаа норма за уредите што ги користам и обично можам да додадам повеќе од еден ден на употреба, вклучувајќи најмалку шест часа време на екранот.

Времетраењето на батеријата е еквивалентно на 4 пиксели, што значи дека не е многу добро.

Моторола РАЗР не се придржуваше до ова очекување. Во текот на изминатата недела, најдов во просек од 12 до 14 часа на едно полнење, особено кога се потпирам на мобилни податоци, кои користат eSIM на мојот мобилен телефон на мрежата Verizon. Овој период на употреба генерално резултира со околу. 4 часовен екран на време. Траењето на батеријата е еквивалентно на Pixel 4, што значи дека не е многу добро.

Се разбира, тоа зависи од тоа колку имате потреба при користење на телефонот и она што вашите очекувања. Кога ќе давам приоритет на известувањата за раселување итн. Преку Peek Display, кој генерално останува вклучен, можам да добијам 7 часови на екранот навреме со целосна дневна употреба. Но, ако главно го користите главниот екран, на кој може да му се даде ограничена функционалност на Peek Display, ова значително се намалува.

RAZR не е вклучен во полначот 18 TurboPower, што значи дека може брзо да полни батерии. Потребни се околу 90 минути за да се полни Motorola RAZR, што всушност не е толку брзо како што се размислува за помалата големина на батеријата, но брзината на полнење најверојатно ќе биде поставена за да спречи телефонот да се загрева за време на вчитувањето.

На крајот на краиштата, големината на батеријата значи Моторола RAZR има помала максимална издржливост на батеријата во споредба со другите мобилни телефони, без оглед на тоа како ќе го користите. Ако сакате да бидете посветени и да пристапите до полначот цел ден, можеби е добро за вас. Сепак, за мене батеријата не е доволно добра, затоа сакам да и верувам на РАЗР во итни случаи.

Дознајте повеќе во нашите коментари за батерии на Motorola RAZR

Камерата на RAZR не е доволно добро.

Јас, исто така, не верувам во Motorola RAZR како телефон со камера за време на празниците или во кое било време. Постои единечна леќа од 16 MP, што значи дека ги губиме леќите на телефото и ултра широкиот леќи за паметни телефони што е стандарден паметен телефон.

Всушност, ова е тенок телефон со уникатни ограничувања во дизајнот, но дури и обичните леќи не го прават тоа. Со оглед на гласината дека Galaxy Z Flip има две камери, решеноста на Motorola да се држи до иконскиот дизајн RAZR значи дека конечно позајмиле лоша камера RAZR.

Главната камера има сензор од 16MP со отвор f / 1.7, големина на 1 пиксел, 22 μm и автоматски фокус за откривање на два пиксели. На хартија, овој сензор мора да биде доволно способен за да фотографира со слаба осветленост што може да се користи, да нема проблем со фокусирање и мора да произведе слики со доволно детали. Во пракса, камерата го прави спротивното.

Со оглед на тоа што телефоните од 500 долари генерално имаат добри фотоапарати, нема причина за лошата камера на Motorola RAZR.

Сликите се многу мазни, честопати немаат детали и, особено при слаба осветленост, удираат и губат доколку се користи сликата. Оваа камера ме потсетува на камера за паметни телефони пред околу четири години и е брилијантен пример за магија дека само додавањето добар хардвер не произведува добра камера.

Motorola не е позната по својата моќност на фотоапаратот, но RAZR е јасно разочарувачки. Надвор од прашањето за јасност и детали, слабата изведба на светло е многу тажна. Без оглед дали ја користите главната камера, дури и кога се склопени за да се соочите со тоа за селфи, или вистинска селфи камера, Motorola RAZR има потешкотии да се фокусира.

Ако користите преклопена главна камера и сакате да земете селфи, селфи-светлото се вклучува и заслепува секој на фотографијата. Потоа, потребни се околу 30 секунди за да се фокусирате и фотографирате, кога дефинитивно се движи. Исто така, селфи-камерата, која го осветлува целиот екран во услови на слаба осветленост, почнува да ве заслепува за 30-60 секунди и сè уште фотографира лоши. Бидејќи телефоните од 500 долари генерално имаат добри фотоапарати, нема причина зошто камерата на Motorola RAZR е толку лоша.

Види повеќе примероци камера во нашиот преглед на Моторола RAZR камера

Motorola RAZR има спецификации од средна класа

Оваа жртва е најочигледна кога ќе ги земете предвид спецификациите на Motorola RAZR и како тие ја споредуваат со она што е пријавено. Galaxy Z Flip и Samsung Galaxy Fold. Единствениот директен конкурент е преклопниот капак на Samsung, за кој не ги знаеме сите детали за тоа, но се очекува да започне со околу 1.400 долари.

Моторола РАЗР категорија Samsung Galaxy Z Flip (шпекулира) Galaxy Fold
Операционен систем Андроид 9 Андроид 9 Андроид 9
Покажи P-OLED се собра 6,2 инчи
21: 9 сооднос
Резолуција од 876 × 2142 (373 ppi)
Втор надворешен Г-OLED екран, 600 × 800, 2.7 инчи
6.7- ДВЕТНИ детали за динамички преклопувања
22: 9 сооднос
Резолуција од 1080 × 2636 (425 ppi)
Надворешен екран на насловната страница Super AMOLED екран, 116 × 300 пиксели, екранот секогаш вклучен
7,3 инчи AMOLED динамично преклопување
Однос на аспект 4.2: 3
Резолуција 1536 × 2152 (362 ppi)
Супер AMOLED преден екран од 4,6 инчи, 720 × 1680 пиксели, комплетен оперативен систем Android
Процесор Qualcomm Snapdragon 710 Qualcomm Snapdragon 855+ Qualcomm Snapdragon 855
Табела Адрено 616 Адрено 640 Адрено 640
Складирање 6 GB 8 GB 12GB
Складирање 128 GB 256 GB 512 GB
Проширување на складирање Не Не Не
Назад камерата 1 16MP, решетка 1.7 / / 1.7
Двојна пиксела PDAF
Отвор од 12 МП (ширина), f / 1,8
Dual Pixel PDAF, OIS
Отвор од 12 МП (ширина), f / 1.5-2.4
Двоен пиксел PDAF, OIS
Задна камера 2 Не 12MP (ултра широк), решетка ƒ / 2.2 16MP (многу широк), f / 2.2
Задна камера 3 Не Не 12MP (телефото), отвор f / 2,4
OIS, 2x оптички зум
Предна камера 5MP, отвор ƒ / 2.0 Отвор од 10 МП, ƒ / 2.4 10MP (преден), решетка ƒ / 2.2
Двојна внатрешна камера:
8MP, отвор ƒ / 1,9
Отвор од 10 МП, f / 2.2
Батерија 2510 mAh
Полнење од 15W со турбо моќност
3300 mAh
25W брзо полнење
2510 mAh
Брзо полнење од 15W со брзо полнење од 2.0W
Големина Неотворена: 172 x 72 x 6,9мм
Е повлечен: 94 x 72 x 14mm
Неотворена: 168 x 74 x 7,2 mm
Преклопен: 87,4 х 74 x 17мм
Неотворена: 160,9 x 117,9 x 6,9мм
Е повлечен: 160,9 x 62,9 x 15.5mm
Тежина 205g (7.23oz) 183 g (6,46 унци) 263 g (928 унци)
Цена 1499 $ 1.400 УСД 1980 $

Кога ја гледате Motorola RAZR во контекст на преклопен уред, тешко е да се разбере целокупниот предлог за вредност што го нуди. Да, ова го има најдобриот дизајн на мобилен телефон долго време, а Samsung Flip Z се шпекулира дека изгледа подебел во споредба, но двата флиптанти на Samsung се далеку понапред во однос на целокупниот технолошки пакет што го нудат.

RAZR очигледно е елегантен кога е отворен, но гледајќи ја цената, сакам Motorola да додаде повеќе. Доколку RAZR се цени под 1.000 американски долари, тој ќе понуди многу поголема вредност, но процесор со среден опсег, просечен век на траење на батеријата и скршена камера се голем компромис за она што сè уште е, телефон од 1.500 долари.

Перформансите на RAZR се менуваат по неколку прилагодувања.

Оваа спецификација на средната класа нема голем ефект врз секојдневната употреба, но има многу прегледи за кои се чини дека не се чувствувате искуство.

На пример, постојат четири различни опции за големина на екранот кои ја контролираат големината на иконите и густината на информациите на екранот. Моторола RAZR се испорачува со втората најниска од четирите избрани изреки; Зачувувањето на тоа во оваа поставка или во пониско (поконкретно) поставување значи дека телефонот понекогаш има тешкотии кога се извршуваат многу апликации или во тешки игри. Додадете ја големината на екранот на една од двете главни поставки и ова работи непречено, но ова не е стандардна опција.

Кога користите мобилни податоци, исто така ќе откриете дека податоците се побавни од другите уреди и иако не се научни докази, се чини дека имаат послаб радио од iPhone 11 Pro. Во повеќе од една прилика, РАЗР е побавен за вршење на задачи за податоци од iPhone, иако и двајцата користат Verizon eSIM.

Една од најзадоволителните работи во врска со RAZR е тоа што може да отвори мобилен телефон за да одговори на повик и да го затвори за да го заврши. Во најголем дел, квалитетот на повикот е повеќе од адекватно на RAZR, иако релативно тивка звучникот значи дека може да изгубите некои повици.

Во најголем дел, ништо не е важно за перформансите на РАЗР. 6GB на RAM меморија е добро за речиси сите задачи, Snapdragon 710 понуди доста добри перформанси и Adreno 616 може да се справи со повеќето игри. Тој нема супериорни спецификации за неговиот ривал, но повеќето го обезбедуваат во секојдневна употреба.

Motorola софтверот е направен за набори

Во објавувањето на RAZR, Motorola соопшти дека работи Android 9 Pie со планирано ажурирање за Android 10. Тогаш беше објавено дека ќе испорачаат со Android 10 надвор од кутијата. По сето тоа, се уште работи на Андроид пита. Motorola вели дека планира брзо ажурирање на Android 10 за RAZR, но со оглед на погрешната историја на корпоративните ажурирања, може да почека малку.

Надвор од вистинската платформа, ако сте користеле мобилен телефон Моторола во минатото, ќе се чувствувате пријатно да носите Motorola RAZR, а доколку користите оригинален RAZR, Motorola има посебна почит кон вас.

RAZR е опремено со скоро комплетно искуство со Android, и покрај ексклузивноста на Verizon во САД. САД Ова значи да имате претходно вчитани неколку апликации Verizon. Ова ја вклучува апликацијата Порака + која е дупликат на сопствената апликација за пораки на Google и постојано бара апликацијата да биде поставена како стандардна апликација за пораки.

Како и повеќето телефони на „Моторола“, РАЗР ја користи стандардната апликација на Google за скоро сè. Надвор од основното искуство, повеќето дополнувања и прилагодувања на Motorola се сместени во апликацијата Мото. Ова ги вклучува функциите Moto Action и Moto Display за Peek Display.

Првиот ги покажува движењата што ги правевме со другите телефони на „Моторола“, вклучувајќи двоен пресврт за да ја стартувате камерата и двојно намалување за да ја вклучите или исклучите светилката. Двете овие дејства се чувствуваат многу природни за РАЗР, особено кога екранот е преклопен или главната камера пред вас е подготвена да земе селфи.

Со Galaxy Fold велам дека се чини дека десет години на раскошот на мултитаскингот на Samsung го предизвика тој фактор на форма. Со RAZR, се чини дека Moto Action е направена за RAZR и други уреди со склопување.

Секако, „Моторола“ му оддава почит на оригиналниот РАЗР со тоа што го врати, буквално. Во плочката за брзо поставување, ќе ја најдете функцијата Retro RAZR, што го прави она што го кажува на калај: тоа го прави RAZR 2020 да изгледа и да дејствува како оригиналот.

Откако ќе се појави оваа одлика, во долниот дел од екранот се прикажува копчето за икона T9 на оригиналниот RAZR, додека горниот дел го покажува интерфејс на интерфејс на екранот. Не постои начин да трик и допир на икони тука, се уште треба да се движите со стрелките, користење кратенки за пораки, подесувањата, Bluetooth, итн и не постои начин да се прилагоди една од опциите.

Во принцип, ова е повеќе од благодарност отколку корисна карактеристика затоа што, откако ќе ја искористите кратко како нов фактор, ќе заборавите дека постои.

Пресуда: Ја враќам Моторола РАЗР

Како што може да претпоставите, Motorola RAZR не успеа да го испорача искуството што го баравте. Ова конечно се сведува на цената. Поминав $ 2.000 на Galaxy пати. И јас не се плашам да се трошат пари на првиот виткање уред генерација, но целокупната искуство понудени од страна на Моторола RAZR значи дека не може да ја оправда цената на $ 1,500.

Се надевам дека Motorola ќе започне уште еден RAZR со ова насочено внимание.

Ако Motorola испрати ограничена камера само поради недостаток на хардвер, или батерија што може да справи со што може да фрли, или дури и на екран што не крик. Ако РАЗР е малку подобра во некои од овие области, може да се гарантира зачувување на истиот. Наместо тоа, тој не може да им понуди на жилет тој е во потрага за.

Што е многу засрамувачко, затоа што ми се допаѓаат формите и факторите за дизајн. Досега, еден од најатрактивните мобилни телефони на пазарот денес. Јас навистина се надевам дека Motorola ќе лансира друг RAZR подоцна оваа година или следната година, со решавање на некои од овие проблеми. Ако тие можат да обезбедат RAZR 2 што нуди врвно искуство што го барам, тогаш ќе бидам првиот што ќе го купам.

2,5 од 5

Дотогаш, новата Motorola RAZR заостануваше, а со цена од 1.500 долари, тешко беше да се препорача некој да го купи ова. На крајот, затоа го вратив имотот во Моторола.

Можеме да добиеме провизија за набавки користејќи ја нашата врска. Учете повеќе.