Motorola Razr од 1.500 фунти ќе се скрши по само една година, откриваат тестовите за виткање

Motorola Razr seharga 1.500 poundsterling akan rusak setelah hanya satu tahun, tes lipat mengungkapkan

Новиот паметен телефон Razr со нетрпение го чекаше МОТОРОЛА може да ги натера фановите да помислат дека не е така лесно откако тестерите откриваат дека телефонот може да биде оштетен во првите 12 месеци од употреба.

После некои силни тестови, телефонските експерти тврдат дека Razr ќе престане да се преклопи целосно по отворањето и затворањето на 27.000 пати.

  Сонцето имаше корист од новата Motorola Razr минатата година

2

Сонцето имаше корист од новата Motorola Razr минатата година

CNET ја користи машината за склопување „FoldBot“ за да спроведе истражување.

После три и пол часа и 27.000 пати подоцна, се појави проблем со овој уред.

Тимот на CNET по трет пат го извади мобилниот телефон од уредот и му беше тешко да го преклопи.

Тие мислат дека ова е затоа што шарките не се усогласени.

  27.000 набори се сметаат премногу за телефони со висок квалитет

2

27.000 набори се сметаат премногу за телефони со висок квалитетКредит: ПА: Асоцијација за печат

И покрај овој очигледен проблем, екранот на допир на овој мобилен телефон е сè уште целосно функционален.

Врз основа на претпоставката дека корисниците ќе го проверат својот мобилен телефон околу 80 до 150 пати на ден, овој Razr ќе пропадне помеѓу првите шест и 12 месеци од употреба.

Контактиравме со „Моторола“ да го коментираме овој конкретен тест.

Компанијата претходно забележа дека Razr мора да трае најмалку две години.

Мора да се истакне дека тестот CNET не е целосно совршен.

FoldBot наиде на проблеми со телефонот пред да заврши судењето.

Истражувачите исто така забележаа дека машината може да не го свитка телефонот точно како што прават корисниците.

Тие исто така тестираа само еден уред.

Motorola не е единствената компанија која се соочува со критика на уредите за склопување.

Минатата година Samsung Galaxy Fold имаше голем проблем со екранот и компанијата мораше да ги откаже пред-нарачките и да го поправи проблемот.

Во САД, мобилните телефони продаваат за околу 1.499 долари.

Во моментов во Велика Британија, Британците кои сакаат да купат нова Motorola Razr мораат да потрошат повеќе од 2.000 фунти на преклопен мобилен телефон.

Пред-нарачки за научни телефони, кои имаат флексибилни екрани кои се склопуваат преку високо-технолошки шарки, беа отворени минатата недела – и тие прават за мрачно читање.

Најевтиниот договор понуден од ЕЕ – кој има ексклузивни права за продажба на Razr – ќе ги врати патниците со 94 фунти месечно.

За ова ќе добиете 10 GB податоци што се многу малку месечно и сепак треба да платите однапред од 100 фунти.

За време на двегодишниот договор, ќе платите 2.356 фунти – доволно за да ги купите двата најскапи AppleiPhone, iPhone 11 Pro Max 1.049 фунти.

Краток временски распоред на Samsung Galaxy Fold

Ова се сите главни работи што се случија во контроверзната досега телефонска историја …

 • Мај 2011 година: Институтот за напредна технологија Самсунг од Јужна Кореја објави дека истражувачите направиле прототип на преклопен смартфон
 • Ноември 2013 година: Samsung ветува дека на пазарот ќе донесе уреди со преклопен екран
 • Пролет 2016 година: Инженерите започнаа да работат на она што сега го нарекуваме Галак Фолд
 • Отобер 2018 година: Самсунг официјално потврди дека нејзиниот преклопен мобилен телефон е на пат
 • 20 февруари 2019 година: Samsung Galaxy Fold беше инаугуриран со датум на објавување на 3 мај и изненадувачка цена од 1.800 фунти
 • 15 април 2019 година: Новинарите со првичен пристап до телефонот се жалат дека екранот е расипан по неколкудневна употреба
 • 22 април 2019 година: Samsung објави дека го одложува папката еден ден пред објавувањето за да се реши и да се поправи проблемот со трајност
 • 31 мај 2019 година: Сите претходни нарачки од Fold се откажани од Samsung, при што не се гледа нов датум на издавање
 • 18 јуни 2019 година: Потпретседателот на Самсунг дисплеј Ким Сеонг-шеол тврди дека „повеќето проблеми со екранот се решени“
 • 18 септември 2019 година: Самсунг повторно стартуваше со папка во Велика Британија по набрзина редизајн

Новиот екран за виткање на Motorola Razr

Во другите вести, сопствениците на мобилни телефони на Samsung се предупредуваат да продаваат сега, доколку сакаат да ја добијат најдобрата цена за нивниот тековен гаџет.

Неверојатни концептни слики од следниот iPhone ги споделија преку Интернет фанатиците на Apple.

И, наводната слика на Galaxy S20 излезе на Интернет минатата недела.

Дали ја сакате новата Motorola Razr? Известете ги во коментарите …


Ние плаќаме за вашата приказна! Дали имате приказна за тимот The Sun Online Tech & Science? Испратете ни на е-пошта на [email protected]