Motorola Razr потврди: Датум на издавање, цена и спецификации

motorola razr

Моторола Razr е веројатно најиконичниот флип телефон на сите времиња, а како Nokia со 3310, овој телефон се врати со нова инкарнација. Новиот Razr е телефонскиот преклопен што секој го сака, па еве што треба да знаете.

Се врати во 2004 г., кога Моторола за прв пат го лансираше многу популарниот Razr V3, така што беше прекрасно да се види со години подоцна во оваа модерна форма.

Кога ќе се појави Motorola Razr?

Ова ново издание би можело да биде познато како ‘Razr 2019’, но всушност не беше достапно во 2019 година. Првично беше предвидено да биде достапно за нарачка во декември 2019 година, но компанијата го одложи лансирањето заради големата побарувачка.

Потоа, на 22 јануари 2020 година, „Моторола“ официјално го постави Razr достапен за пред-нарачка во Велика Британија, тој беше достапен исклучиво преку ЕЕ, при што главниот договор нуди 60 GB податоци, заедно со неограничени повици и текстови за 99 фунти што беше примамливо месечно со трошоци однапред 50 фунти

Во Велика Британија сè уште нема вистински датум за испорака, но веб-страницата на ЕЕ наведува дека ќе биде достапна за 28 дена, така што не мора да чекаме долго време!

Во САД, можете претходно да ја нарачате „Моторола Razr“ почнувајќи од 26 јануари 2019 година, со испорака да започне нешто повеќе од една недела подоцна, на 6 февруари 2019 година.

Колку е цената на Моторола Razr?

Преклопните телефони не се евтини, па можеби не изненадува што е поставен Razr 2019 1.499 долари. Чекаме за цени во Велика Британија, но очекуваме тие да бидат околу истата бројка.

За контекст, Galaxy Fold е 2.000 долари, а најскапиот iPhone 11 Pro Max е 1.449 долари.

Дизајн и карактеристики на Моторола Razr

Додека Galaxy Fold и Huawei Mate X се отвораат и затвораат по должината на вертикалното преклопување, Razr се придава на оригиналниот класичен хоризонтален дизајн толку познат. „Моторола“ соопшти дека развиле и тестирале повеќе од 20 различни прототипови со школки, кои беа совршено решение.

Па наместо екранот над шарката и множеството копчиња подолу, Razr 2019 е цел екран. Исто така, има помал изглед надвор.

Новиот жилет е изработен од не’рѓосувачки челик и Gorilla Glass и шарки за нулта празнина заштитени од патенти. Motorola вели дека двете страни на специјалниот полимерен екран седат рамно кога мобилниот телефон е затворен, заштитувајќи го екранот од прашина или нечистотија.

Моторола исто така инженерираше Антените да се вклопат во простор од половина од големината на повеќето модерни мобилни телефони и има и водоотпорна обвивка.

Неодамна видовме слика од новиот Razr во злато и црна верзија достапна за нарачка, и изгледа неверојатно:

Мото Разр со злато

Овој модел не е официјално објавен, меѓутоа, со протекување на слики Еван Блас (@evleaks).

Спецификации на Motorola Razr

Да започнеме со дисплејот, така што главниот дисплеј е 6.2in ​​со Motorola наречен Flex View. Таа користи OLED технологија и има висок сооднос 21: 9 со резолуција од 2142 x 876.

И да, можете да го закачите телефонот со тоа што ќе го закачите телефонот како порано.

Надвор е 2.7in екранот Брз преглед, така што сè уште можете да добиете информации и да завршите со работите без да го отворите Razr. Можете да правите работи како да остварувате повици, да одговорите на пораки, да контролирате музика и да направите селфи.

Motorola Razr 2019 Брз преглед

На друго место, Razr е придвижуван од Qualcomm Snapdragon 710, а не еден од најквалитетните процесори на компанијата, така што корисниците може да бидат разочарани да добијат чип со среден опсег по оваа цена. Има 6 GB RAM и 128 GB меморија, но нема слот за microSD картички.

Со преклопен дизајн, предната камера е главна и 16MP со f / 1.7 отвор и режим Night Vision. Седи под екранот Брз преглед. Отворете го Razr и има камера од 5 MP што можете да ја користите.

Модерна USB-C порта и ќе добиете полнач од 15W TurboPower во кутијата. Тука нема приклучоци за слушалки, така што се вклучени USB-C слушалки, како и адаптери.

Постојат батерии од обете страни на шарката кои се комбинирани за вкупно 2510mAh, така што постои прашалник во врска со траењето на батеријата овде со повеќето смартфони кои доаѓаат со најмалку 3000mAh.

Други спецификации вклучуваат скенер за отпечатоци од прсти под поголем екран, eSIM, NFC, Bluetooth и Wi-Fi. Чудно, Razr не дојде со најновиот софтвер Android 10, туку беше доставен со Android 9 Pie.

Еве целосен список на спецификации:

 • Процесор Qualcomm Snapdragon 710
 • 6 GB RAM меморија
 • Внатрешно складирање со 128 GB
 • 6,2 инчен POLED дисплеј (2142 x 876)
 • 2.7-инчен дисплеј со брз преглед (800 x 600)
 • Предна камера од 16 MP, f / 1.7 со режим Night Vision
 • Внатрешна камера од 5MP
 • Батерија од 2510mAh
 • USB-C
 • еСИМ
 • Пита со Android 9
 • читач на отпечатоци

Прочитајте следно: Најдобрите нови телефони доаѓаат во 2020 година