Nokia 1 Plus, еден од првите телефони во светот со Android 9 Go Edition

Nokia 1 Plus, еден од првите телефони во светот со Android 9 Go Edition

Нокиа се врати на пазарот на паметни телефони. Овој пат се врати во рингот со модел Нокиа 1 Плус, еден од првите мобилни телефони со системот Андроид 9 нога издание оди на овој свет

Овој нов модел ветува пргав и подобро искуство благодарение на најновите иновации од Гугл.

Освен тоа, овој мобилен телефон е еден од најекономичните брендови.

Пронајдете ги сите детали и одлики на Нокиа 1 Плус на оваа белешка

Главните карактеристики на Nokia 1 Plus

Да почнеме од екранот, што е првото нешто што го гледаме на мобилен.

Екран

Тој Нокиа 1 Плус имај 5,45 инчен екран со ИПС технологија. Односот на аспект на екранот е 18: 9.

Дизајнот

Што се однесува до дизајнот, се истакнува затоа што поликарбонатна обвивка светло црвена, сина или црна боја. Зад вас можете да видите готово 3Д нанопатертер што го разликува од уникатно.

Камера

тоа Задна камера од 8 MP беше авто-фокус оптимизиран и предводена блиц. Исто така, има карактеристики намалување на бучава, за поостри слики.

тоа предната камера е 5 мегапиксели со функција „Убавина“, што ги подобрува природните карактеристики.

Операционен систем

Тој Нокиа 1 Плус дојди со Edition на Android 9 Pie Go. Овој оперативен систем е специјално оптимизиран за телефони со основни опсези.

Андроид 9 Одете Потрошува многу помалку податоци и овозможува побрзо и неспокојство искуство. Исто така, ја оптимизира употребата и складирањето на батеријата.

Примена на Android 9 Pie Go заземаат 50% помалку простор.

Меморија и складирање

Тој Нокиа 1 Плус имаат меморија 1 GB RAM меморија.

Тој Внатрешното складирање е 16 GB.

Комплетни спецификации

ПЕРФОРМАНСИ

 • Операционен систем Пита со Android 9 (Go издание)

 • RAM меморија 1 GB RAM меморија, LPDDR3

 • Процесорот Медијатек (MT6739WW), Quad Core 1,5 Ghz

Нокиа 1 ПлусСОДРИНА

 • Кабел Микро USB 2.0

 • СИМ Двоен / единечен СИМ

 • Сензор Сензор за близина, сензор за околина, сензор за G

 • Физички клуч Копче за напојување, јачина на звук нагоре / надолу

 • Програмабилни клучеви за функција Назад, Дома, Најнови

МРЕА И СОДРИНА

 • Нето GSM 850, 900, 1800, 1900 | WCDMA 1, 2, 4, 5, 8 | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12/17, 28

 • Брзина на мрежа LTE мачка. 4, 150 Mbps DL / 50 Mbps UL VoLTE

АУДИО

 • Конектор 3,5 мм конектор

 • Играј формат на датотека 3G2, 3GP, AAC, AMR, ASF, M4A, MKV, MP3, MP4

 • Другите FM радио

ВО КУТИЈА

Како што можете да видите, ова е основен модел, нудејќи го она што е потребно за оние кои сакаат да го имаат својот прв паметен телефон.

Неговата главна предност е флуидноста што ја користи, затоа што нема непотребни претходно инсталирани апликации кои влијаат на траењето на батеријата и потрошувачката на ресурси, што ја успорува работата на мобилните телефони.

Според зборовите на Хуан Олано, директор на портфолио за HMD Global America, Nokia се обложува дека „е една од трите најголеми телефонски брендови што се препорачуваат“.

Вие исто така може да бидат заинтересирани

Android Pie (Пастел) 9.0 сега е официјален и ова не е ништо ново

Nokia се враќа во високиот опсег со новата Nokia 8

Коментар