Nokia 6.2, сите карактеристики, информации и цени

Nokia 6.2, semua fitur, informasi dan harga 1

Уште една година, Нокиа во Берлин носи нови случувања во својот Android One-based mobile каталог – за разлика од тоа телефонска функција засновано на KaiOS–. Овој пат тој ги ажурираше линиите 6 и 7 со Нокиа 6.2 и Nokia 7.2.

Како што е се повеќе вообичаено, HMD Global носи под малку изменет и основен Android кој уште еднаш може да се пофали со брзина кога добива ажурирања. Толку многу што Nokia вели дека и покрај тоа што Android 10 веќе е тука и ќе го остави кутијата со Android 9 Pie, тој наскоро ќе се ажурира.

Nokia 6.2, нешто над основните

Нокиа 6.2

Nokia 6.2 е опремен со LCD екран 6,3 инчи во резолуција FullHD +, во она што претпоставува продолжување во однос на последното издание. Nokia се пофали со квалитетот на HDR на овој екран, наречен „PureDisplay“, благодарение делумно на копроцесорот посветен на тој ефект.

Во него наоѓаме едноставен Snapdragon 636, заедно со две верзии на меморија, со 3/32 и 4/64 GB, соодветно. И двајцата имаат можност да се прошират со користење на microSD картичка.

Има три камери, главната е во 16 MP резолуција, опремувајќи ја со сензор со широк агол од 8 MP и со третин сензор со 5 MP, кој функционира како поддршка за мерење на длабочина во режимот на портрет. Ова е вообичаено кај паметни телефони економично, затоа што додавањето на сензорот за зумирање што одговара на главниот квалитет е скапо. Предната камера е едноставен сензор од 8 MP.

Нокиа 6.2

Конечно, поврзувањето е доста завршено, имајќи предвид дека тие имаат Wi-Fi стандард 5 -802.11ac–, Bluetooth 5.0, USB C и приклучок за слушалки 3,5 mm. Собранието ги затвора батеријата од 3.500 mAh и сензорот за отпечатоци од задниот дел.

Nokia 6.2 Nokia 7.2
Екран 6.3 “19: 9, IPS, FullHD + (1080p) 6.3 “19: 9, IPS, FullHD + (1080p)
Големина 75 x 160 мм 71 x 160 мм
Дебелина 8,3 мм 8,0 мм
Тежина 180 грама 160 грама
Процесор Snapdragon 636, 14nm Snapdragon 660, 14nm
RAM меморија 3, 4 GB 4, 6 GB
Меморија 32, 64 GB и microSD 64, 128 GB и microSD
Главна соба 16 MP f / 1.8, широк агол 8 MP f / 2.2 и 5MP длабочина 48 MP f / 1.8, широк агол 8 MP f / 2.2 и 5MP длабочина
Предна камера 8 MP MP / 2.0 20 MP f / 2.0
Батерија 3.500 mAh, 10W бесплатно 3.500 mAh, 10W бесплатно
Отпорност
Биометрија Сензор за задни отпечатоци Сензор за задни отпечатоци
Поврзаност 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC (не вклучувајќи Латам), FM радио, USB C, приклучок, GPS, Glonass, Beidou 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC (не вклучувајќи Латам), FM радио, USB C, приклучок, GPS, Glonass, Beidou
Систем Пита со Android 9 Пита со Android 9
Лансира Октомври 2019 година Октомври 2019 година
Официјална цена 199 евра 299 €

Nokia 6.2, достапност и цена

Nokia 6.2 ќе има почетна цена 199 евра во Шпанија и низ цела Европа, иако не е позната верзијата со 4 GB RAM меморија и 64 GB складирање. Се очекува да достигнат обични дистрибутери од следниот месец Октомври.