Nokia 7.2 присуствува на Geekbench кој е опремен со Snapdragon 660

Nokia 7.2 menghadiri Geekbench yang dilengkapi dengan Snapdragon 660 1

Nokia 7.2 е нов паметен телефон од средна класа, кој се очекува да биде објавен подоцна овој месец во Кина, со глобално издание на IFA во септември.

Во пресрет на официјалното отворање, телефонот се гледа на Гикбенк. Резултатите од тестот ги покажуваат главните детали за спецификациите, вклучително и процесорот.

Вчера, уредот беше оценет „HMD Global Nokia 7.2“. Работи на Android 9 и има 6 GB RAM меморија. Треба да има друга опција за RAM меморија, но мора да биде највисока конфигурација. Неговиот претходник, Nokia 7.1, беше објавен во 3 GB RAM и 6 GB RAM меморија.

Geekbench не го спомна процесорот, затоа што на матичната плоча го напиша „Daredevil“, името на кодот на мобилниот телефон. Сепак, основната фреквенција е 1,84 GHz. Ова го споредивме со другите тестирани уреди, а чипсетот што ја има истата основна фреквенција е Snapdragon 660.

Па да, Nokia 7.2 ќе биде испорачан со процесор Snapdragon 660, како што беше претходно објавено. Ова е разумно ажурирање, ако се земе предвид дека Nokia 7.1 е опремен со Snapdragon 636 процесор.Овој уред постигна 1.604 поени во едносудниот тест и 5821 поени во повеќесуштинскиот тест. Тие се слични на Redmi Note 7, кој работи на истиот чипсет.

За Nokia 7.2 се вели дека има три задни камери лоцирани во тркалезно куќиште. Конфигурацијата на фотоапаратот е непозната, но се надеваме дека тие имаат леќи ZEISS. Телефонот исто така мора да има FHD + екран и скенер за отпечатоци од прсти поставен на задниот дел.

(Извор, преку)

коментари поддржани од HyperComments