Nokia 9.2 Спецификации за датум на издавање, цена и гласина

Nokia 9.1 Pureview is expected to feature the same penta-lens camera as the current Nokia 9

Кога ќе чуете дека Нокиа ќе ја објави својата 9,2 PureView оваа година, вашата прва мисла може да биде она што се случи со Nokia 9.1 PureView.

Според изворите, повикот, кој требало да биде испратен со Snapdragon 855+, сега е мртов, додека 9,25 Snapdragon 865 сега се очекува да пристигне во првата половина на 2020 година – но веројатно не на февруари MWC. Навистина не би изненадивме кога ќе видиме дека се наметнува назад во септември, а нејзиното започнување е поврзано со IFA 2020.

Вклучувањето на овој процесор е интересно, не само затоа што се отвора можноста за 5G на мобилните телефони на Nokia, но затоа што воопшто нема да биде за разлика од Нокиа, да објави нов предводник кој го носи процесорот претходната година. Нокиа 9, која слета на MWC во февруари 2019 година, работи на пример Snapdragon 845 2018.

Побрзиот перформанс и зголемената ефикасност на чипот „Snapdragon 865“, во комбинација со најмалку 6 GB RAM меморија и 128 GB складирање, можат да му помогнат на Nokia да стане релевантна за некаква вонредна конкуренција во главната мрежа на пазарот на паметни телефони – неговата луда камера со пента-леќи и сензорот за отпечатоци на сопствениот екран не ја имаат досега доволно за да го исечете.

Пред камерата компанијата се вели дека ја фрла својата претходна технологија која е во состојба да освои до 10 пати поголема светлина од стандардната камера на паметни телефони, затоа што не може да живее до возбуда. Наместо тоа, ова може да ја замени единицата за леќи на пента, која поддржува три или четири поставки на леќи со повисоко насловување на сензорот со мегапиксели.

Некои зборуваат за тоа селфи камера под стаклото со рејтинг од 32 / 48Mp би можело да биде главна карактеристика на следниот брод, и потенцијално одговорна за одложување на Nokia 9.2 над предвиденото лансирање во февруари 2020 година.

Но, ова значи дека Nokia би можела да биде прва на пазарот со нова технологија, за која знаеме дека работеа и Samsung, Xiaomi и Oppo. Поради некоја причина, ова се чини невозможно.

Друга гласина го покажува дизајнот кој е помал од рамки без знаци на приклучок за слушалки. Другите промени во дизајнот, кои исто така можат да ја направат класата, вклучуваат вклучување на парчиња со дупчиња во форма на Samsung за селфи фотоапарати, максимизирање на достапната површина на екранот и овозможување на елегантен целосен дизајн. Seeе видиме и ажурирање за Андроид 10, со оглед дека ова ќе биде телефон Андроид Еден.

Доколку има поддршка од 5G, може да очекувате зголемување на цената над малопродажната цена од 550 фунти (иако во моментов се продава за околу 350 фунти) од Nokia 9 Pureview.

Прочитајте следно: Најдобрите нови телефони доаѓаат во 2020 година