OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro: разлики и споредба. Кој да се купи?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Разлики OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro

Еве сме: Конечно, официјално беа претставени OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro. Ако ги пропуштивте нивните карактеристики и нивните технички листови со податоци, можете да ги најдете тука:

За прв пат во својата историја, OnePlus претстави два паметни телефони заедно наместо еден и очигледно ова ги става во неволја корисниците, што сега тие не знаат дали да купат OnePlus 7 или OnePlus 7 Pro.

Дали сте исто така неодлучни помеѓу OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro? Не сте сигурни кој да се купи помеѓу OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro?

Нема проблем! Во оваа статија ние ќе ви помогнеме да го изберете вашиот следен телефон, под претпоставка дека одлучувате помеѓу OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro.

Како прво, секако, да тргнеме од хардверската споредба помеѓу двата смартфони. Ова е најобјективен и лесен за анализирање на дел.

OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro: споредба на листови со технички податоци

Еве ги споредба на листовите со податоци OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro:

ОС (при стартување)

Пита со Android 9 со OxygenOS 9.5

Процесор

Qualcomm Snapdragon 855 на 7-nm
1 x Kyro 485 @ 2,84 GHz
3 x Kyro 485 @ 2,41 GHz
4 x Kyro 485 @ 1,78 GHz

Qualcomm Snapdragon 855 на 7-nm
1 x Kyro 485 @ 2,84 GHz
3 x Kyro 485 @ 2,41 GHz
4 x Kyro 485 @ 1,78 GHz

мемоари

6 – 8 GB RAM меморија
128 – 256 GB

6 – 8 – 12 GB RAM меморија
128 – 256 – 512 GB

Екран

6,41 ″ Течност АМОЛЕД (19,5: 9)
2340 × 1080px

6,67 ″ Течност АМОЛЕД (19,5: 9)
3120 × 1440 стр

Камери

Ретро (двојна камера):
Нормално: 48 MP f / 1.6 OIS
Длабочина: 5MP

Леќи на Sony – LED блиц
Видео
Бавно-мо

Преден (капе):
16 MP f / 2.0 (нормално)

Ретро (трокреветна соба):
Нормално: 40 MP f / 1.6 OIS
Ултра широк: 16 MP f / 2.2
Теле 3x зум: 8 MP f / 2.4 OIS

Леќи на Sony – LED блиц
Ултра HD видео @ 60 fps
Бавно-720p @ 480 fps

Преден (повлечен):
16 MP f / 2.0 (нормално)

Екстра

4G LTE мачка.
Wi-Fi ac 2,4-5GHz
Bluetooth 5.0
NFC
Двојна СИМ (Нано)
Сензор за отпечатоци
под дисплејот

4G LTE мачка 18 (1.200 Mbps)
Wi-Fi ac 2,4-5GHz
Bluetooth 5.0
NFC
Двојна СИМ (Нано)
Сензор за отпечатоци
под дисплејот

Пристаништа

USB Type-C

USB Type-C

Батерија

3.700 mAh
Брзо полнење за полнење од 30W

4.000 mAh
Брзо полнење за полнење од 30W

димензии

157,7 x 74,8 x 8,1 mm

162,6 x 75,9 x 8,8 мм

Тежина 182 грама

210 грама

Споредба на OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro

После листовите, да се обидеме подобро да ги анализираме аналогиите и разликите помеѓу двата смартфони.

Видео

OnePlus 7 Pro vs OnePlus 7: дизајн, дисплеј и хардвер

Страна дизајн, OnePlus 7 изгледа идентично со „стариот“ 6Т модел, како во однос на формите, така и во однос на боите, екранот, рамките и предното изрез во форма. Моделот Pro, од друга страна, е јасно поголем, потежок и масовен. И тогаш има предна камера што може да се повлече.

Екранот исто така се менува (и многу): Моделот PRO има екран од 6,67 инчи Quad HD +, AMOLED, 90Hz, HDR10 и HDR + екран. Нормалниот модел, од друга страна, има дијагонала од 6,41 инчи со Full HD +, НЕ HDR10 или HDR + сертифициран, има изрез.

Значи, без да заборавиме, дека моделот PRO има многу заоблен екран на страните, додека во нормалниот модел има рамен екран.

Двата паметни телефони имаат сензор за отпечатоци под екранот: во однос на ланската верзија, ова е побрзо и попрецизно.

Од страната на хардверот, двата имаат процесор Snapdragon 855. Производот PRO има 6/8/12 GB RAM меморија и 128/256 GB внатрешна меморија. Нормалниот модел оди само до 8/256 GB.

Ниту паметниот телефон нема приклучок за слушалки или IP сертификација за отпорност на вода.

Страна батерија, имаме 4000 mAh во моделот PRO, 3700 во нормален.

Во детали:

 • OnePlus 7: батерија од 3.700mAh со Брзо полнење (5V / 4A)
 • OnePlus 7 Pro: батерија од 4.000mAh со Warp Charge 30 (5V / 6A)

Забележете важните разлики во однос на големината и тежината: OnePlus 7 Pro ќе го направи своето присуство да се почувствува во рака, тоа е сигурно. Од моја гледна точка е навистина претерано и во тежина и во големина.

 • OnePlus 7: 157,7 × 74,8 × 8,2мм
 • OnePlus 7 Pro: 162,6 × 75,9 × 8,8мм

Секогаш само на OnePlus 7 Pro наоѓаме систем на течно ладење, што треба да осигури дека можете да играте долго време без да се загрева или лади.

Повратните информации од вибрациите исто така се менуваат (мотор линеарно на ОП7, Хептичка вибрација на Pro) и 4G LTE конекција, Cat. 16 на 7 и 18 на 7 Pro (преземање):

 • OnePlus 7: DL Мачка.16/ UL Cat.13 (1Gbps/ 150 Mbps)
 • OnePlus 7 Pro: DL Cat18 / UL Cat13 (1,2Gbps/ 150Mbps)

OnePlus 7 Pro vs OnePlus 7: камери

Важни разлики овде исто така.

Во моделот PRO имаме 3 сензори:

 • 48MP f / 1.6
 • Широк 16MP
 • 8MP 3x телефото

Во нормалниот модел имаме:

 • 48МП
 • 5MP за bokeh ефект

И, како што веќе беше кажано, предниот сензор е ист: 16MP, f / 2.0 со EIS, но во моделот PRO камерата не само што може да се повлече, туку има и преден LED за блицот.

Сакајќи да бидат попрецизни:

Пред

 • OnePlus 7: во изрез, 16MP Sony IMX471, 1um пиксели, EIS, FF, f / 2.0, 1080p @ 30fps видео, Временски период
 • OnePlus 7 Pro: Pop-up 16MP Sony IMX471, 1um пиксели, EIS, FF, f / 2.0, 1080p @ 30fps видео, Временски период

Зад

 • OnePlus 7: Двокреветна соба заден со двоен LED блиц, видео до 4K @ 30 / 60fps, Супер бавно движење до 1080p @ 240fps, Време на траење, Уредувач на видео: 48MP Sony IMX586, пиксели од 0,8um / 48MP (1,6um 4 на 1 / 12MP) , OIS, EIS, PDAF, f / 1.7 + 5MP, 1,12um пиксели, f / 1.4
 • OnePlus 7 Pro: Трокреветна соба заден со двоен LED блиц, 3х оптички зум, PDAF + LAF + CAF, видеа до 4K @ 30 / 60fps, Супер спора движење до 1080p @ 240fps, Време на траење, Уредувач на видео: 48MP Sony IMX586, пиксели 0,8um / 48MP (1,6um 4 на 1 / 12MP), 7P леќи, ОИС, ЕИС, f / 1.6 + Телефото 8MP со 1.0um пиксели, OIS, f / 2.4 + Ултра широк агол од 16 MP, FoV од 117 °, f / 2.2

OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro: цени

Без да се врти премногу, OnePlus 7 чини значително помалку од моделот PRO.

Еве ги италијанските цени на OnePlus 7 Pro:

 • OnePlus 7 Pro 6/128 GB: 719 € | Бои: огледало сиво
 • OnePlus 7 Pro 8/256 GB: 759 € | Бои: огледало сива, небула сина, бадем (само од јуни)
 • OnePlus 7 Pro 12/256 GB: 829 € | Бои: маглина сина

Наместо тоа, тука се италијанските цени на OnePlus 7 (само боење Огледало Греј):

 • OnePlus 7 Огледало Греј 6/128 GB: 559 €
 • OnePlus 7 Огледало Греј 6/128 GB: 609 €

Заклучоци

Ние видовме аналогии и разлики помеѓу OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro.

Кој сакате помеѓу два паметни телефони? Кој ќе купиш? Известете ги во коментарите!

Како што реков во претходните статии, ниту еден од нив не ме убедува.

Моделот PRO е преувеличен во сè. Моделот NON PRO е речиси идентичен со OnePlus 6T. Два паметни телефони кои немаат смисла од моја гледна точка и кои јасно губат во однос на конкуренцијата што веќе ја имаме на располагање.

Апсурдно е, затоа што недостасуваат безжично полнење и водоотпорност: Едвај ги прифатив на паметни телефони од 500 евра, тие се навистина неприфатливи на паметните телефони од над 700 евра.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!