OnePlus 7 Pro НЕ има 3X оптички зум

OnePlus 7 Pro НЕ има 3X оптички зум

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

OnePlus 7 Pro НЕ има 3X оптички зум: оптичкото зумирање застанува на 2.2х, а остатокот е дигитално. Еве сè што треба да знаете за оптичкото зумирање на OnePlus 7 Pro

Оптички зум на OnePlus 7 Pro

OnePlus 7 Pro Таа пристигна на италијанскиот пазар веќе неколку дена и многу корисници веќе го купија и го пофалија на исклучително позитивен начин во првите прегледи.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА:

Очигледно сепак Италијанските и не италијанските рецензенти не беа многу внимателни и прецизни во нивните тестови бидејќи никој не забележал дека OnePlus 7 Pro, спротивно на она што го рекламира компанијата, НЕ е опремено со 3X оптички зум.

Оптички зум само 2.2X за OnePlus 7 Pro

Оптички зум на OnePlus 7 Pro, како што се очекуваше, застанува на 2,2х, додека преостанатиот зум се добива со правење на a култура на фотографијата што оди од 13MP до само 8MP.

Проблемот беше забележан за време на тестирањето од страна на корисник на Reddit, кој открил при изработката на зумирани снимки (затоа користејќи теле-леќи со 13MP Samsung S5K3M5) што на некој начин паметниот телефон отиде да ги „пресече“ рабовите на фотографиите кога се обиде да зумира до максимум (точно 3X).

Со подобра анализа на фотографиите на компјутер, откритието дојде: 3х зум намалува слики од 13 до 8MP да стигнат до предметот да биде фотографиран.

Во заклучок, зумот на OnePlus 7 Pro е секогаш 3х, но само до 2,2 х е оптички, остатокот се добива дигитално, спротивно на она што го прогласи OnePlus на официјалната веб-страница.

Исто така, на својата веб-страница, OnePlus тврди дека OnePlus 7 Pro е опремен со телефонско фокусирање на телефото 78мм, но овој „трик“ всушност ја спушта фокусната должина на 57 мм, затоа податоците што ги соопштува компанијата не се точни.

Погрешно рекламирање за корисници?

Ништо сериозно, се разбира, но компанијата им дава погрешни и погрешни информации на своите корисници и на својата веб-страница. Н.

не би било случај со правилно рекламирање правилно да ги информирате корисниците за статусот на оптичко зумирање на OnePlus 7 Pro?

Официјалната комуникација на OnePlus

Еве што објави компанијата за оваа неодамнешна приказна:

OnePlus 7 Pro има 3x зум без дигитално зумирање или губење на детали. Телефото-камерата служи за две главни цели: 3х зум и фотографирање на режимот на портрет. Willе се префрли на видното поле во зависност од режимот на камерата. Со 3-зум, телефото-фотоапаратот ги овозможува рекламираните слики без загуба од 8 мегапиксели. Режимот на портрет ги користи сите 13 мегапиксели од сензорот во телефото-камерата.

Не е прв пат

Меѓу другото, се сеќавам дека не е прв пат OnePlus да ги прави овие игри поврзани со зумот на камерата: во деновите на OnePlus 5, всушност, компанијата рекламирала 2х оптички зум на паметниот телефон, но во реалноста во тој случај зумот беше 1,6х оптички и 0,4X дигитален.

Дури и во тој случај, ништо сериозно, но сепак беше погрешна информација што доброволно им ја соопштува компанијата на своите клиенти.

Купете OnePlus 7 Pro на Amazon

Го кажав тоа, те оставам директни врски да го купите паметниот телефон на Амазон:

Дали размислувате да го купите? Ако да, која варијанта? Известете ги во коментарите.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!