OnePlus 8 со Snapdragon 865 и Android 10 во посета на Geekbench

oneplus8-snapdragon865-android10-geekbench

OnePlus 8 со кодно име GALILEI IN2025 првпат се појави на популарната страница за споредување Geekbench. Ова во основа значи дека уредот OnePlus 8 пристигна порано од очекуваното, по последниот извештај. Серија OnePlus 8 најверојатно ќе вклучува три уреди – OnePlus 8, OnePlus 8 Pro и OnePlus 8 Lite. OnePlus 8 се појави на порталот за репер со предводникот на Snapdragon 865 чипсет и софтвер Android 10. Варијантата има 8 GB RAM меморија, а IN2025 е, наводно, од самиот OnePlus 8. Минатиот месец, OnePlus 8 Pro беше регистриран кај Geekbench, а сега, беа оценети и помалите варијанти.

Извештајот за репер на OnePlus 8 покажува импресивни резултати

Сите знаеме дека Snapdragon 865 е многу способен чип, но за да го максимизираат, софтверот исто така мора да биде оптимизиран. OnePlus 8 со бројот на моделот GALILEI IN2025, Snapdragon 865 SoC, Android 10 и 8 GB RAM меморија достигна 4275 единечни оценки и 1.251 мулти-јасни оценки. Овој резултат е еквивалентен на AppleChipset Aion B13 што можеме да го видиме во најновата серија на iPhone 11.

Телефонот се гледа со 8 GB RAM меморија, сепак, според неодамнешниот извештај се вели дека OnePlus 8 ќе биде достапен и со 12 GB RAM меморија. OnePlus 7T и OnePlus 7 доаѓаат со 8 GB RAM меморија, додека моделите Pro од 2019 година имаат до 12 GB RAM меморија.

Серија OnePlus 8 ќе биде лансирана поновата од очекуваната

Неодамнешните извештаи откриваат дека серијата OnePlus 8 ќе пристигне порано од очекуваното. OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro можат да бидат лансирани кон крајот на март или почетокот на април и двата телефони се исто така видливи на страницата за придружни страни на Амазон. Од друга страна, OnePlus 8 Lite може да биде ограничен на пазари каде што се достапни 5G мрежи. Со OnePlus 8 Lite, компаниите можеби ќе сакаат да се приклучат на прифатливиот паметен телефон од 5G трка затоа што сега има многу ограничени уреди во тој сегмент. Уредите како што се Redmi K30 5G, Realme X50 5G и Oppo Reno 3 се достапни 5G смартфони достапни во Кина сега.

Се очекува OnePlus 8 Pro да спакува Quad HD + 120Hz екран, Snapdragon 865 SoC, до 12 GB или 16 GB RAM, безжично полнење, брзо полнење од 50W и четириаголна задна камера. Се очекува OnePlus 8 да има маргинално подобрување во однос на OnePlus 7T со функции како што е подобрен систем со три фотоапарати, чипсет Snapdragon 865, до 12 GB RAM меморија, брзо полнење 50W и екран со 90Hz.