OnePlus TV: што ќе го направи овој Android Android & # 039; единствен & # 039; различно?

OnePlus TV: што ќе го направи овој Android Android & # 039; единствен & # 039; различно?

Веројатно ќе го познавате „OnePlus“ како брзорастечки бренд за смартфони во Кина, кој пронајде големо следново за правење телефони со високи спецификации, кои сепак успеваат драматично да ја намалат растечката астрономска цена на конкуренцијата (го гледаме, iPhone XS. ) Макс) Но, дали знаете за телевизијата OnePlus?

Сега OnePlus бара да го повтори трикот со нов паметен телевизор, кој се очекува некаде во 2020 година. Тој ќе започне во прв план во Индија и Кина, со четири различни големини на модели, од 43-инчен телевизор до масивен 75-инчен екран, со можност за пошироко глобално распоредување во некое подоцна.

Се зборува за далечински управувач со Bluetooth, наместо за инфраред, што може да наведе неколку интересни опции за поврзување за сетот, но што точно е телевизијата OnePlus и што ќе прави различно од конкуренцијата?

 • Нашиот водич за најдобрите паметни ТВ платформи.

Дојдете до точка

 • Што е тоа? Првиот паметен телевизор од производителот на паметни телефони OnePlus
 • Кога тој е надвор Некаде во 2020 година
 • Каде ќе започне? Кина и Индија потврдија, иако западните пазари се големи можеби
 • Колку ќе чини? Знаејќи го OnePlus, тоа ќе биде цена од среден опсег, но нема да се продава ниту под себе.

OnePlus 6 беше еден од најдобрите телефони со среден дострел од 2018 година

Датум на објавување на ТВ OnePlus

Кога ќе започне телевизијата OnePlus? Прво помисливме дека може да се случи веднаш во 2019 година, иако се чини дека 2020 година се чини поголема веројатност.

Во интервјуто за дневниот весник на Индија Економски Тајмс, извршниот директор на „OnePlus“ Пит Лау изјави дека во моментов нема официјален рок за започнување, иако 2020 година беше груб план.

Лау додаде: „Индија ќе биде еден од првите пазари што ќе добие телевизија„ OnePlus “. Itе биде достапна преку„ Амазон “. Сè уште не сме поставиле краен рок како што сакаме да биде најдобар“.

Затоа, нема за потврда на западните пазари, иако поширокото глобално лансирање надвор од Азија, најверојатно, ќе зависи од количината на бучава што производот ја прима при лансирање.

Паметна телевизија

Цена на ТВ OnePlus

За TV OnePlus сè уште нема цени, или што и да го нарекуваат, но OnePlus & apos; Стратегијата на пазарот на паметни телефони е да понуди производи од среден дострел што ја поткопуваат конкуренцијата на околу 20-30% од цената.

Конечната цена би можела да биде во опсег од 600 до 500 до 1.000 долари / 800 фунти, во зависност од тоа кој „OnePlus“ ќе одлучи да ги блокира рогите, но ќе се изненадиме ако не е надвор од тие граници. Веројатно е безбеден облог да се каже дека нема да биде поевтин од телефонот на OnePlus 6 (529 $ / 469 фунти), но тешко е да се предвиди со толку малку информации за да се продолжи.

Во интервјуто за „Економски Тајмс“, извршниот директор Пит Лау рече дека очекува „убиец со икони, како што правиме и со паметните телефони, по многу конкурентна цена (sic)“.

Телевизија OnePlus: што има во името?

Извршниот директор на „OnePlus“, Пит Лау, првпат го објави сетот во објавувањето на блогот на официјалниот форум „OnePlus“, наместо настанот за започнување на вниманието, според перспективата на маркетингот.

Следното објавување неколку дена подоцна ги покани членовите на форумот да предложат имиња за новата телевизија, со 10 финалисти да добијат бесплатен пар на OnePlus Bullets Wireless за нивните предлози (наведени подолу).

OnePlus беше внимателен да забележи дека „тимот на OnePlus не е должен да користи никаков предлог доставен на овој натпревар“, иако еден победник (наведен подолу) ќе биде награден со OnePlus TV и луксузен хотелски престој за прв постави настан за лансирање.

 • Апекс (@ shadowkgt3732)
 • Арена (@ hans.bdv)
 • Aspire (@ akky15)
 • Платно (@sanghanijd)
 • Епски Еден (Dipu moni bora)
 • Епска ТВ (Денски)
 • Инова (@BornaCvizanic)
 • Intelly + (@anilanand)
 • Нес (@JohnC.)
 • NS1 (Шрирам Реди)

Телефон OnePlus: што сакаме да го видиме

Телевизија со средна големина.

Запомнете кога 40-те екрани се чинеа над врвот? Денешниот телевизиски пазар се движи кон сè поголемите екрани 55 „и 65“, дури и кога просечниот дом станува сè помал.

Ако OnePlus може да понуди добро изработен телевизор 40 ”кој не обезмастуваше со резолуција или паметни функции, правејќи модерен комплет што потрошувачите навистина би можеле да се вклопат во нивните простории за живеење, ќе можеме да видиме како возбудува.

4K телевизија

4K дисплеј

4K е клучен збор во моментот, и ако не одговара на таа резолуција, Телевизија OnePlus ќе биде тешко да се продаде. Наша претпоставка е дека OnePlus бара средноквалитетен телевизор 4K, оној што не се обидува да се натпреварува со претходниците на OLED на големиот екран, но ниту да се реши за ниска резолуција.

Тој елегантен дизајн на OnePlus, по пристојна цена

Успехот на паметните телефони на „OnePlus“ е во можност да остане достапен во споредба со конкуренцијата, дури и ако компанијата се придвижуваше повеќе кон уреди со висока моќност во последните години.

И исто толку важно, телефоните на OnePlus изгледа добро. Паметната телевизија мора да понуди стилски дизајн за да се истакне и продаде како артикал за начин на живот исто толку колку што прави телевизор. Можеби имате еден лист песок на паметни телефони со уште неколку имагинативни опции во боја (како црвен ТВ со ограничено издание)?

Истакната паметна ТВ платформа

Со оглед на тоа што опсегот на паметни телефони OnePlus работи на оперативниот систем Андроид, не е изненадувачки што OnePlus телевизор работи на платформата Android Smart TV. Списокот на Bluetooth SIG чудно го опишува множеството како „уникатен Android TV“, затоа очекуваме да видиме некои необични карактеристики, можни засновани на далечински управувач со Bluetooth и поврзување со паметни телефони.

Гугл генерално не дозволува измени на трети лица во својот оперативен систем Андроид, па затоа ќе биде интересно да се види дали е дозволен исклучок на OnePlus, или што може да вклучува без промена на основниот софтвер на ТВ.

Андроид ТВ

Има многу предности за Android TV, бидејќи е широко користена платформа и доаѓа со Chromecast и затоа вклучува голем број услуги за стриминг.

Но, тоа е исто така склоно кон грешки во софтверот, и она што навистина сакаме да го видиме на телевизија OnePlus е непречено корисничко искуство, вредно повеќе од сите. квантни точки во светот.

Поврзана услуга

Се надеваме дека OnePlus ТВ наоѓа паметни начини за поврзување со телефони: користете го вашиот телефон како посебен далечински управувач, имате апликација за паметни телефони за навигација во ТВ-водичот или движете низ Нетфликс каталог и лесно пренесување на видео и слики во комплетот.

Бидејќи секторот за паметни дома е поголем од кога било, навистина би било зачудувачки да не ги гледате луѓето како Алекса и Асистент на Гугл веднаш, со што ќе можете лесно да се поврзете со другите уреди во домот.

Announcementе ја следиме објавата на телевизијата „OnePlus“ во наредните месеци, затоа останете во тек, ако сме сигурни во нешто, тоа е нешто што треба да се види.

 • Датум на издавање на OnePlus 6T, цена, новости и протекување