Oppo го лансира меѓународниот модел Reno3 Pro со процесор MediaTek и двојна селфи камера

Oppo meluncurkan model internasional Reno3 Pro dengan prosesor MediaTek dan dual-selfie cam

Можеби се сеќавате на името Oppo Reno3 Pro уште во декември кога беше промовирана телефонската верзија во Кина. Едниот прикажува чип Snapdragon 765G и заоблен екран со предна камера, но компанијата сега лансира различен модел во Индија кој дели иста марка. За разлика од кинеската верзија, Reno3 Pro користи процесор MediaTek Helio P95 и спакува дупка со удирање со двојна камера на рамен екран.

На задната страна има четири камери, кои се предводени од главен сензор 64MP и се поддржани од 13 MPP-телефото (5x хибриден, дигитален зум од 20x), агол со широк агол од 8 MP, и моно камера од 2 MP. Главната предна камера е 44MP, придружена со сензор за длабочина од 2 MP, и ветува подобрување на селфиите со мала светлина. Ние гледаме на 6,4 инчен супер AMOLED екран од 1080 инчи, кој изгледа подобро без заоблени рабови (ако ме прашате).

Oppo го лансира меѓународниот модел Reno3 Pro со процесор MediaTek и двојна селфи камера 1

Другите спецификации вклучуваат 8 GB RAM меморија LPDDR4x плус 128 или 256 GB UFS 2.1 складирање, така што ова е интересна мешавина на карактеристики од средна и висока класа. Аудио со висока резолуција е поддржано од звучниците на Dolby Atmos и има приклучен приклучок за слушалки. Батерија од 4,025mAh. Зрелата кожа во боја OS 7 од Oppo беше применета на Android 10.

Со новиот Reno3 Pro само за пред-нарачки во Индија, останува да се види дали ќе дојде на други пазари како оние во Европа. Опоп ми потврди дека една верзија на телефон ќе биде достапна, но нема да каже која. Бидејќи овој индиски модел не вклучува NFC, моите пари се во кинеска варијанта или нешто друго. Цените во Индија започнуваат од 29.990 INR (415 УСД) за 128 GB, со 256 GB за 32.990 INR (450 фунти) – можете да ги добиете од Amazon.