Oppo третира крајниот паметен телефон Рено со 5G поврзаност

Oppo Reno 5G Sharkfin Camera

Претходно оваа година, Oppo ја лансираше поставата на паметни телефони „Рено“ составена од „Стандардна варијанта“ и „варијанта од 10x зум“. Карактеристична карактеристика на овие две слушалки е селфи-фотоапаратот „ајкула перка“ што се управува преку електронски механизам. Покрај тоа, двата уреди имаат приказ од крај до крај и цврста конструкција.

Според новиот извештај, компанијата развила и 5G варијанта на паметни телефони кои прво ќе одат во Холандија. Овој уред ќе биде комерцијално достапен во 2020 година и ќе биде понуден во партнерство со телекомуникацискиот провајдер Т-Мобиле, кој ќе биде првиот давател на услуги од 5G во земјата.

Функција Oppo Reno

Покрај тоа, додавањето на модемот Qualcomm X50 5G, претстојниот Oppo Reno 5G се очекува да има ист дизајн и карактеристики како и варијантата за 10x зум што беше лансирана порано. За повикување, еве ги карактеристиките на паметниот телефон

На предниот дел на Oppo Reno доминира 6.6-инчен AMOLED екран опкружен со bezel што може да се игнорира од сите страни. Овој уред нема никакви пречки што предизвикуваат изрез да монтира селфи фотоапарат, туку има камера во стилот на ајкула која има резолуција од 16 MP.

Камера со Oppo Reno 5G Sharkfin

Под хаубата, Oppo Reno располага со Snapdragon 855 SoC кој има чипсет Octa-Core заедно со GPU Adreno 640. Овој паметен телефон е опремен и со поставка за заден фотоапарат кој се состои од 48 MP, 8 MP и 13 MP сензори кои поддржуваат 10x зум без загуба.

Oppo Reno се напојува со батерија од 4065 mAh, која исто така поддржува брзо полнење. За безбедно влегување во UI, има и сензор за отпечатоци од екранот заедно со поддршка за конвенционални брави на екранот.

Oppo третира паметен телефон со предводник на Рено со 5G конекција 1

Прочитајте и: Претстојните паметни телефони Xiaomi да ги прикажат одликите во фотоапаратот

На кратко, Oppo се подготви со пристојни паметни телефони да го преземе бранот 5G. Иако детали за неговата достапност во Индија во моментов не се достапни, ние веруваме дека ќе бидат лансирани и во оваа земја. Имајќи го предвид фактот, модемот X50 ќе биде компатибилен со 5G мрежи секој пат кога индиските даватели на телекомуникации ќе започнат да нудат услуги.