OPPO A9 2020 со камера од 48 MP, Snapdragon 665 SoC ќе биде лансиран во Индија на 16 септември

MySmartPrice News

„Опопо“ објави Твитер дека ќе го лансира паметниот телефон А9 2020 во Индија на 16.09.2019 година. Истовремено, „Амазон Индија“ создаде специјална страница за А9 2020, во која се открива дека паметните телефони ќе излезат во продажба во земјата во 12 часот на денот на неговото лансирање. Оваа специјална страница открива и некои од главните одлики на паметните телефони.

Oppo A9 2020 ќе прикаже четирикратна камера од 48MP, Snapdragon 665 SoC, 8 GB RAM, складирање од 128 GB, батерија 5000mAh, порта Type-C

Според страницата за совети, A9 2020 ќе има поставеност на четири фотоапарати што се состои од главна камера од 48MP, ултравидна камера 8MP и два сензори за длабочина од 2 MP. Овој паметен телефон е во искушение да го прикаже Qualcomm Snapdragon 665 SoC кој е спарен со 8 GB RAM и 128 GB меморија. Ова е речено, сигурен сум дека ќе има и други понудени мемориски конфигурации. Oppo, исто така, открива на страницата со закачувања дека A9 2020 ќе има голема батерија, 5000mAh заедно со USB-порта Type-C и можност за полнење.

Oppo A9 2020 ќе биде еден од ретките паметни телефони во сегментот со стерео звучници

Сепак, ништо не е толку импресивно како следната карактеристика на Oppo A9 2020 и е двоен стеро-звучник. Да, наскоро ќе имаме паметен телефон со пониска средна класа со стерео звучници. Оваа одлика обично се наоѓа во уреди со висока статија, но Oppo се чини дека ја нуди на паметни телефони кои се поприфатливи за да имаат конкурентност. Страницата со задебелување ја прикажува А9 2020 од неколку агли, а открива голем број работи, како на пример, уредот ќе има скенер за отпечатоци од прсти, поставен на задниот дел, и екран со изрез во форма на V. На задниот панел се чини дека има сјајна обвивка, а страницата за зафаќање покажува дека A9 2020 ќе биде достапен во два града на боја избори.

Опозицијата А9 2020 ќе чини помеѓу 15.000 и 17.000 INR

Oppo A9 2020 ќе биде наследник на A9 2019. Затоа, A9 2020 најверојатно ќе носи иста цена како и неговиот претходник. А9 2019 беше лансиран во INR 16.990. Како и да е, во моментов се продава со INR 15.490. Имајќи го предвид ова, мислам дека A9 2020 ќе чини помеѓу 15.000 и 17.000 INR. Во тој момент, А9 2020 ќе се натпреварува директно со Xiaomi Redmi Note 7 Pro и Realme 5 Pro.