OPPO Find X2 беше лансиран во MWC 2020, Барселона

OPPO Find X2 Launch Event

OPPO Find X2 беше споменато претходно, но можеме да очекуваме овој телефон со Android да биде лансиран на мобилниот светски конгрес во Барселона, Шпанија подоцна овој месец. Кинеските мобилни телефони OEM не го откажуваат учеството во MWC 2020, за разлика од LG. Го чекавме овој уред заради неговата софистицирана камера со фокус на пиксели. Телефонот OPPO исто така беше исмејуван минатиот месец и сега имаме информации за процесорот и сензорот за слика.

За OPPO’s Find X2 се вели дека се работи на најновиот Snapdragon 865 од Qualcomm. Исто така, ќе го искористи и најновиот сензор за слика на Sony со технологијата PDAF, секаде-режија Pix All Pixel. Конечно и официјално можеме да видиме нов телефон на 22 февруари според OPPO.

Кога станува збор за Find X2, не се споделени многу детали, но неодамна беше фрлен од NBTC. Про Variants исто така може да бидат достапни. Овој уред исто така се верува дека доаѓа со технологија на полнење SuperVOOC со моќност од 65 вати и панели од 120 Hz 1440p 1440p AMOLED.

Тоа Сите PDAF пиштоли за режија на Омни технологијата од Sony се очекува да го зголеми фокусот на камерата овозможена од структурата на микролените. OPPO носи технологија за прикажување на Pixelworks, така што мобилните перформанси можат да бидат подобри. Исто така постои и Iris 5 Visual што ја зголемува репродукцијата на видео дури и во повисоки стапки на освежување. Овој дел е овозможен од MEMC (проценка на движење и компензација на движење).

Процесорот Qualcomm Snapdragon 865 ќе биде имплементиран на OPPO Find X2. Ова ги прави телефоните OPPO еден од првите уреди што ги користат. Може да му се придружи краток список што вклучува Nokia 9.2 и Xiaomi Mi 10.