OPPO Reno2, оваа серија е официјално претставена во Индија

OPPO Reno2, seri ini secara resmi disajikan di India

За време на настанот што се одржа во Индија, официјално беше претставена нова серија ОППО Рено2, се состои од три различни уреди.

Комплетни серии на OPPO Reno2, OPPO Reno 2Z и OPPO Reno 2F

Нова серија ОППО Рено2 Затоа, ова е реалност и се состои од три различни уреди кои се разликуваат недалеку од опрема и технички карактеристики (првиот е опремен со Qualcomm процесор и два други MediaTek), но, пред сè, за различни оддели за фотографија. На OPPO Reno2 има 5X хибриден зум кој достигнува дигитално до 20X и функција Ultra Dark (достапна е и на OPPO Reno2Z). Во OPPO Reno2F, наместо тоа, ја најдовме функцијата Ultra Night Mode 2, еволуцијата на верзијата што постои во OPPO Reno во моментот.

ОППО Рено2

Моделите OPPO Reno2Z и OPPO Reno2F се појавуваат предна камера што се појавува, но се повеќе класични од камерите во форма на ајкула за кои знаеме. ОППО Рено2

на XDA Објавени се табели за споредби, во кои се прикажани карактеристиките (и, се разбира, разликите) на трите модели опремени со екрани од 6,5 инчи AMOLED (OPPO Reno2) и 6,53 на другите два.

спецификација ОППО Рено2 OPPO Reno2Z OPPO Reno2F
големина
екранот
 • 6,55 Динамички FHD + AMOLED
 • 6-ти герила стакло Генерал
 • 6,53 ″ FHD + AMOLED
 • 5-тиот герила стакло
 • 6,53 ″ FHD + AMOLED
 • 5-тиот герила стакло
процесорот Snapdragon 730G Медиатек Хелио П90 Медиатек Хелио П70
RAM / меморија
 • 6 GB + 128 GB UFS 2.1
 • 8 GB + 256 GB UFS 2.1
 • 6 GB + 128 GB UFS 2.1
 • 8 GB + 256 GB UFS 2.1
 • 6 GB + 128 GB UFS 2.1
 • 8 GB + 128 GB UFS 2.1
батерија 4000 mAh со брзо полнење VOOC 3.0 4000 mAh со брзо полнење VOOC 3.0 4000 mAh со брзо полнење VOOC 3.0
УСБ USB Type-C USB Type-C USB Type-C
поврзаност
 • WiFi 802.11 a / b / g / n / ac
 • Bluetooth 5.0
 • NFC
 • WiFi 802.11 a / b / g / n / ac
 • Bluetooth 5.0
 • WiFi 802.11 b / g / n
 • Bluetooth 4.2
Сензор за отпечатоци Прикажано Прикажано Прикажано
Задна камера
 • 48MP Sony IMX586, f / 1,7, 0,8μm, PDAF, OIS
 • 13MP, f / 2.4, телефото со 5X хибриден зум
 • 8MP, 116 ° широк агол
 • 2MP моно сензор
 • 48MP Sony IMX 586, f / 1.7
 • 8MP, 119 ° широк агол
 • 2MP моно сензор
 • 2MP сензор за длабочина
 • 48MP Samsung GM1
 • 8MP, 119 ° широк агол
 • 2MP моно сензор
 • 2MP сензор за длабочина
Предна камера 16MP, дизајн на перки од ајкула се зголемува 16MP скокачки прозорец 16MP скокачки прозорец
СО Пијалок ColorOS 6.1 Android 9 Пијалок ColorOS 6.1 Android 9 Пијалок ColorOS 6.1 Android 9

Цените се објавуваат во Индија, кои дефинитивно ќе се променат кога OPPO Reno2 ќе пристигне во Италија (засега е непознато кога и со кој од трите модели), тие се:

 • Oppo Reno2: околу 465 €, достапен почнувајќи од 20 септември
 • Oppo Reno 2Z: околу 375 €, достапен од 6 септември
 • Oppo Reno 2F: Цените сè уште не се познати, достапни од средината на ноември.

Остани тука!