OPPO Reno2, Reno2 Z и Reno2 F се офицери

OPPO Reno2, Reno2 Z dan Reno2 F adalah petugas

Како што беше ветено во последните неколку недели, официјална презентација ОППО Рено2. Втората генерација на серијалот беше најавена со настан одржан во Индија во кој беа откриени и моделите Z и F, различни за некои детали за картичката.

OPPO Reno2: технички спецификации

Ајде да видиме технички спецификации телефон. Екранот од 6,5 инчи со панел AMOLED и 93,1% од односот на екранот-на телото има резолуција од 2400 × 1080 пиксели (401 ppi). Под телото го чука срцето на чипсет Qualcomm SM7150 (lo Snapdragon 730G) со GPU Adreno 618 криеше со 8 GB RAM меморија и 256 GB внатрешна меморија за складирање. Батеријата од 4000 mAh може да ја користи технологијата VOOC Flash Charge 3.0 за брзо полнење.

Зад нив се поставени добро четири камери од 48 + 8 + 13 + 2 мегапиксели, секоја со различни карактеристики за да може да снима квалитетни слики во какви било светлосни услови, па дури и на големи растојанија, без да заборави на макро. Забележителна е стабилизацијата за време на снимањето на видео. Предниот крај за селфи е 16 мегапиксели: нема потреба од влезови бидејќи сензорите се појавуваат само доколку е потребно благодарение на моторизираниот механизам „перка од ајкула“.

ОППО Рено 2

Она што додаде е модулот WiFi, 4G-LTE, Bluetooth 5.0, NFC и GPS. Сите во димензии еднакви на 160 × 74,3 × 9,5 mm и со тежина од 189 грама. Оперативниот систем што беше инсталиран при лансирањето е ColorOS 6.1, засновано на Android 9.0 Pie.

OPPO Reno2: цена и лансирање

Дебито во Индија ќе се случи на 30-ти септември со а цена е предвидено да биде еквивалентно на околу 465 евра. Во моментов е непознато кога OPPO Reno2 ќе пристигне во други региони. Достапни се три бои, како што е прикажано на сликата подолу: Сјајно црно, океанско сино и розово зајдисонце.

Три бои ОППО Рено 2

OPPO Reno2: Z и F модели

Не е готово: исто така се служи ОППО Рено2 З и OPPO Reno2 F. Различни се скриени компоненти под телото: првиот интегрира MediaTek Helio P90 процесор, додека вториот е MediaTek Helio P70.

OPPO Reno2 Z и OPPO Reno2 F фотоапарати

Промени исто така секторот за фотографија. Како што можете да видите од сликата над предниот модул е ​​а повеќе традиционални скокачки прозорци. На задниот дел од конфигурацијата се наоѓаат 48 + 8 + 2 + 2 мегапиксели за Reno2 Z и 48 + 8 + 2 + 2 мегапиксели за Reno2 F, но последниот сензор не треба да биде Sony IMX586, туку алтернатива обезбедена од Samsung. Исто така, ќе пристигне на индискиот пазар во септември: моделот Z ќе чини околу 375 €, додека трошењето за варијантата F не е објавено.