Optus објави 43 нови ќелии за кулите за Јужна Австралија

Optus mengumumkan 43 menara seluler baru untuk Australia Selatan

Optus ќе осветли 43 нови мобилни страници низ цела Јужна Австралија во март 2019 година со инвестиција од 23,6 милиони УСД, објави телекомуникациската компанија.

Веб-страници наведени од Optus вклучуваат аеродром Аделаид, Аделаид Овал, Елизабета станица, Западен CBD, Mount Gambier CBD, Северо-исток Mount Gambier, CBD Северна Танунда, Непскиот Залив Запад, Everard Park, Two Wells Central, Woodchester, Nuriootpa Township, Ешвил, Окландс Парк, Авока Дел и orорџтаун.

Исто така, ќе се изградат нови кули во Алдинга Форешор, Галер Централ, Порт Парам, Јонгла, Буте, Кадина Сити, Скот Крик, Биркенхед, Кудла, Стирлинг Север, Кадел, Кондвива, Каван Север, Мермер Хил, Сноутаун, Кук Планини, Сепелтсфилд, Сеп Долината Какатуа и Источна Тинтинара.

Според програмата за подвижни црно-спот на федералната влада, Оптус ќе гради и мобилни страници на Фарм Бич, Волсели, Пантаби, Винарка, Јахл, Севенхил и Миндари во Јужна Австралија.

„Ние сакаме клиентите да имаат избор при изборот на нивниот мрежен оператор, поради што инвестиравме во повеќе од 70 нови страници во Јужна Австралија во изминатите 12 месеци, со повеќе од 40 поставени да одат преку Интернет во текот на следните четири месеци“, рече извршниот директор на Optus, Ален Лев .

„Последните 12 месеци обезбедиа вистински поттик за нашите услуги во регионалните и руралните делови на Јужна Австралија, и оваа инвестиција ќе продолжи, со 50 проценти од нашите нови места да бидат поставени на регионални или рурални локации“.

Optus минатата година објави дека ќе инвестира 1,5 милијарди УСД за да го зголеми своето покривање на мобилната телекомуникациска мрежа низ цела Австралија, при што телекомуникациските компании минатиот месец детализираа како исто така ја прошири својата 4G покриеност со собирање на Националната широкопојасна мрежа за фиксни безжични мрежи (NBN).

Минатата недела, во извештајот на „OpenSignal“ се вели дека мрежата Optus 4G е достапна за повеќе од 90 проценти.

Според извештаите на државните компании ангажирани во анализата на мобилните мрежи: Австралија, достапност на 4G – дел од времето што го имаат корисниците на OpenSignal за 4G конекции што им се достапни – е најдобар на Optus, со стапка на известување од 90,49 проценти.

Optus, кој имаше 10,2 милиони претплатници на мобилни телефони на крајот на октомври, минатата недела објави дека неговото покривање на населението од 4G достигнало 97,2 проценти на 31 октомври, со 7.011 мобилен локалитет да се надгради на 4G и од кои 5.990 се надградени на спектарот 700MHz.

Optus, исто така, ќе започне 5G фиксни безжични услуги во Канбера и Бризбејн во јануари 2019 година, со другите австралиски престолнини да ги следи во март.

Лансирањето следува по судењето на Optus 5G во Сиднеј, откриена е матичната компанија на телекомуникациската компанија Сингтел во првиот извештај за резултатите од првиот семестар.

„Откако успешно го завршивме судењето 5G директно во Сиднеј, ние сме на добар пат да комерцијално лансираме фиксна услуга за безжичен пристап во јануари 2019 година“, рече Лев минатата недела.

„Искуството на клиентите останува наш главен приоритет и ние се фокусираме на елиминирање на точките на болка кај клиентите во текот на целиот бизнис“.

Optus има изложено 5G можности за време на Игрите на Комонвелтот, а Лев во тоа време ја опишува патоказот на компанијата 5G во интервју за ZDNet.

Патот Optus до 5G го натера да започне да се префрла на мрежата 4.5G во февруари минатата година, проследено со додавање на Massive Multiple-Input Multiple-Output (Massive MIMO) и агрегација на три-клеточни оператори на 4G на крајот на минатата година.

Optus во февруари објави дека ќе започне со лансирање на 5G мрежи низ Австралија во почетокот на 2019 година, со цел да лансира фиксни безжични производи во „главната област на метро“, по првото судење 5G со Huawei во ноември 2016 година.

Оттогаш, Huawei беше забранет од федералната влада да се вклучи во лансирањето мрежи 5G низ Австралија.

Поврзано покритие

Достапност на врв од Optus 4G 90 проценти: OpenSignal

Telstra има најбрза брзина од 4G, Optus има најголема достапност од 4G, а Vodafone има најмала латентност, според најновиот извештај на OpenSignal.

Optus да започне 5G во Канбера и Бризбејн во јануари

Според финансискиот извештај на СиТТл, ФЈ19 за првото полувреме, „Optus“ ќе го лансира првиот 5G во Канбера и Бризбејн на почетокот на следната година, а преостанатиот австралиски главен град ќе го следи во март 2019 година.

Оптус се здоби со компанија за компјутерска безбедност

Optus Cyber ​​Security целосно ќе го стекне Хивинт за подобрување на можностите за компјутерска безбедност на Trustwave во целиот азиско-пацифички регион, објави Сингтел.

Optus ја користи NBN за регионално проширување на мобилната мрежа

Optus собра три дополнителни NBN фиксни безжични телефонски страници во крајбрежниот NSW за да ја прошири својата 4G мрежа.

Побрзо преземање и пониската латентност од 5G ќе заштедат часови на време на преземање во споредба со 4G (TechRepublic)

Стриминг музика и видеа, онлајн игри и сурфање на социјалните медиуми ќе бидат побрзи со воведувањето на 5G.

Зошто Apple5G, iPhone 2020 кој е поддржан од Intel ќе биде многу голем за професионалци (TechRepublic)

Повеќето производители на паметни телефони планираат да лансираат 5G уреди во 2019 година, но корисниците на iPhone ќе треба да почекаат малку подолго.

Безбедност на мобилниот уред: Водич за деловни лидери (Техника Про истражување)

Нападите врз мобилните уреди се повеќе широко распространети и софистицирани, а се бара од компаниите да усвојат алатки, стратегии и најдобри практики за заштита на нивните средства за податоци.