POCO X2 беше објавен со цена од 225 долари

POCO X2 announced with a price tag of $225

Покофон веќе неколку недели го задева враќањето во игрите со паметни телефони, и се чини дека најновата понуда на компанијата штотуку е објавена во форма на POCO X2.

За оние кои не се запознати со историјата на Pocophone, компанијата правеше бранови кога го најавија Pocophone F1, телефон со хардверски мрежен, но по цена на мобилен телефон од средна класа. Разбирливо, многумина многу очекуваат враќање на компанијата со втор мобилен телефон, кој сега е POCO X2.

За жал, за разлика од F1, X2 не мора да доаѓа со највисоки спецификации. Ова се напојува со чипсет Qualcomm Snapdragon 730G чија цел е слушалки со среден опсег, но не дозволувајте да ве разнесе, спецификациите на другите мобилни телефони сè уште се многу импресивни.

Ова вклучува дисплеј кој нуди стапка на освежување од 120Hz, со што другите предводници телефони се срамат. Покофон, исто така, може да се пофали со употреба на технологија LiquidCool за да ви помогне телефонот да се олади, поставувајќи четириаголен MPMP фотоапарат кој користи сензор Sony IMX 686, преден-двоен фотоапарат од 20MP, батерија од 4.500 mAh и полнач од 27W.

Во однос на цената, POCO X2 ќе чини само на клиентите околу 225 долари. Во моментов телефонот ќе биде достапен само во Индија, но се надеваме дека ќе го видиме објавен на други пазари во иднина.