Poco X2 може да биде најевтиниот паметен телефон со функција за приказ 120Hz

Poco X2 bisa menjadi smartphone termurah dengan fitur layar 120Hz

Поцо сака да изгради сензација за најочекуваниот Poco X2 во недела пред лансирањето. Најновиот „закачувач“ потврдува дека ќе прикаже дисплеј со брзина на освежување од 120Hz.

Poco X2 е многу очекуваниот наследник на Poco F1, кој навивачите и потрошувачите го чекаат повеќе од една година. Претходно оваа година, Xiaomi објави дека Поцо ќе стане независен бренд во иднина, што наскоро беше проследено со потврда за присуството на Poco X2. Глобалното деби ќе го направи во Индија на 4 февруари.

Препознавајќи ги сите возбудувања на овој мобилен телефон, Поцо бара полека да ги задева најистакнатите аспекти на X2 во деновите за градење. Најновата потврда е дисплејот со брзина на освежување од 120Hz. Стапките на освежување на екранот неодамна почнаа да стануваат почести, а знаејќи ја историјата на Poco, X2 може да биде еден од најевтините телефони за спорт.

Друг потврден бит е новиот сензор за слика за Sony IMX686 за главната камера. Ова е сензор од 64MP кој користи binning-pixel за да обезбеди слики од 16 MP. Ова ќе го направи Poco X2 еден од првите широко достапни паметни телефони за новиот предводник на оптички спортови на Sony. Остатокот од фотоапаратот се очекува да содржи ултра широк леќи, макро стрелците и сензори за длабочина.

Поцо X2 не потсетува на Redmi K30 / K30 Pro

Шпекулациите покажуваат дека Poco X2 ќе биде ажуриран Redmi K30 / K30 Pro, објавен во Кина во декември. Како референца, таа исто така користи ЛЦД со 120Hz со поставување на четири фотоапарати на задниот дел со Sony IMX686 кој го предводи полнењето. Предниот дел има две дупки за две селфи-фотоапарати.

Најважниот процесор во Redmi K30 е новиот чипсет Snapdragon 765, кој не само што е моќен, туку има и природна поддршка за 5G.

Останува да се види колку елементи ќе ги сподели Poco X2 со Redmi K30. Со лансиран за помалку од една недела, нема да биде долго пред да знаеме повеќе за паметниот телефон што чека со години.