Realme Q: сосема нов модел дизајниран за кинескиот пазар

Sungguh Q

Навистина не запре да се добие нов модел. И пред повеќе од една недела тој го претстави Realme XT, модел кој привлече внимание пред се на јавањето коњи прва камера од 64 MP, оставајќи го Xiaomi на второто место. И, исто така, затоа што има многу добри спецификации што го прават помеѓу Realme 5 Pro и Realme X.

Но, сега е време да го исполниме ова Q Realm. Ајде да видиме какви спецификации имате, цена, достапност и Дали е тоа навистина интересен избор на повеќе заситен пазар на многу слични телефони кои имаат малку иноватори.

Realme Q: табела за спецификации

спецификации на царството П.

Карактеристики

Навистина П.

Димензии и тежина 157 x 74,2 x 8,9 милиметар со 184 грама.
Екран 6,3 инчи, Full HD +, Corning Gorilla Glass 3+.
Процесор Snapdragon 712 (Двојна 2.3GHz Kryo 360 + Hexa 1.7GHz Kryo 360 процесор) со Adreno 616 GPU.
RAM меморија 4, 6 и 8 GB (LPPDDR4x).
Складирање 64 GB (UFS 2.1) за верзии 4 и 6 GB RAM меморија. 128 GB (UFS 2.1) за верзијата од 8 GB. МикроSD до 256 GB.
Задна камера Сензор за Sony IM586 48 MP MP / 1,79, Сензор за широк агол од 8 MP f / 2.25, сензор за 2 MP f / 2.4 за длабочина и 2 MP f / 2.4 макро сензор.
Предна камера 16 MP Сони IMX471 f / 2.0.
Поврзување и додатоци Двоен 4G VoLTE, WiFi 802.11 ac (2,4GHz + 5GHz), Bluetooth 5, GPS + GLONASS, USB Тип Ц.
Батерија 4035 mAh со брзо полнење VOOC 3.0.
Операционен систем Пита со Android 9 Со слојот за прилагодување ColorOS 6.0.

За оние што го следат Realme, тие ќе обрнат внимание на тоа Овој модел е идентичен со Realme 5 Pro. И да, Realme Q е верзијата што компанијата ја презеде од Realme 5 Pro на кинескиот пазар. Запомнете дека Realme 5 Pro е официјално пуштен во продажба во Индија, еден од најважните пазари за кој било производител, заради големиот број на корисници, како на пример во Кина.

Цена и достапност

На Realme Q ќе биде достапен почнувајќи од 9 септември во Кина, во две многу впечатливи бои, зелена и светло сина, со стаклена завршница.

Како што споменавме порано, ќе дојде во три различни конфигурации. За најосновните, 4 GB RAM меморија и 64 GB внатрешна меморија, ќе ви се наплатува такса за промена 125 €Потоа, тука е истиот модел на меморија, но со 6 GB RAM меморија 151 € и конечно, верзијата со 8 GB RAM меморија со 128 GB внатрешна меморија на 164 € да смени

Гледајќи во привремена табела за цени и спецификации, Realme Q, познат и како Realme 5 pro, Се чини дека е многу интересен избор. Сепак, засега тоа ќе биде достапно само на азискиот пазар.

Што мислите за овој модел?

! функција (f, b, e, v, n, t, s) {ако (f.fbq) се врати; n = f.fbq = функција () n.callMethod? n.callMethod.apply (n, аргумент): n.queue.push (аргумент)}; ако (! f._fbq) f._fbq = n; n.push = n; n.товарено =! 0; n.version = ‘2.0’; n.queue = (); t = b.createElement (e); t.async =! 0; t.src = v; s = b.getElementsByTagName (e) (0); s.parentNode.insert Пред (t, s)} (прозорци, документи, ‘скрипти’, ‘https: //connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);