Realme X2: откриено името на процесорот

Realme X2: nama prosesor terungkap

тоа Realm X2 ќе дојде на 24 септември и веќе знаеме дека ќе има селфи камера од 32 мегапиксели, како и конфигурација на четири камера со главен сензор од 64 мегапиксели (64 + 8 + 2 + 2) од задниот дел. Гласината денес додава важни нови детали, поврзани со процесорот што ќе го нахрани паметниот телефон.

Realm X2 со Snapdragon 730G SoC

Извештаите, ако од една страна потврдуваат дека чипсетот што ќе го најдеме под школка X2 е Qualcomm Snapdragon 730G, од друга страна, го открива дизајнот на терминалот. Realme всушност објави слика на кинескиот сајт за микроблогирање, Weibo, што покажува дека формата е слична на Реалност XT објави во Индија минатата недела. Сликата исто така потврдува дека претстојниот X2 ќе биде достапен во две бои: Pearl White и Pearl Blue.

Realme X2: откриено име на процесор 1

Друг извештај тврди дека Real X2 е XT 730G кој беше преименуван и ќе пристигне во Индија во декември. XT 730G во основа е XT со Snapdragon 730G SoC, 32 MP селфи камера и поддршка за 30 W VOOC блиц.

Додека ја чекавте компанијата (која за прв пат се појави во 2010 година како „OPPO Real“, претставувајќи се како подгрупа на OPPO Electronics Corporation до 2018 година, кога стана независна компанија), потврдете следниот вторник сите технички спецификации X2, се сеќаваме дека мобилните телефони мора да бидат опремени со 6,4-инчен AMOLED екран со резолуција FHD + (1080 × 2340 пиксели).

Потврдениот Soc Snapdragon 730 (octa-core процесор со максимална фреквенција од 2,20 GHz), ќе биде придружуван од 6 GB RAM и 64 GB внатрешен простор за складирање, кој може да се прошири со microSD картичка. Исто така, мора да се обезбеди терминал Realme скенер за отпечатоци на екранот и има голема батерија од 4.000 mAh.

Не знаеме што е тоаИталија ќе биде еден од маркетинг маркетите избрани од кинеските компании и исто така од оваа причина чекаме натамошни случувања во наредните неколку дена.