Realme X50 Pro 5G беше лансиран во Индија за РС. 37.999: Спецификации, карактеристики и достапност

Realm X50 Pro 5G

Кинескиот производител на паметни телефони Realme сега конечно го лансираше Realme X50 Pro 5G, победувајќи го Vivo iQOO да биде првиот паметен телефон 5G во Индија. Овој телефон има најдобриот процесор Qualcomm Snapdragon 865, екран со 90Hz и блиц SuperDart 65W кој се полни меѓу другите карактеристики. Ајде да ги разгледаме деталните спецификации на уредите.

Спецификации и одлики на Realme X50 Pro 5G

Realme X50 Pro 5G доаѓа со 6,44-инчен целосен HD + супер AMOLED екран, добиен од Samsung. Панелот добива голема стапка на освежување од 90Hz, сооднос на аспект од 20: 9 и поддржува дијагностика во боја на HDR10 + и DCI-P3. Исто така има и скенер за отпечатоци од екранот на екранот и изложува дизајн на камера со двојна дупка.

Под хаубата, овој уред се напојува со процесор Qualcomm Snapdragon 865, споен со Adreno 650 GPU.Доаѓа во варијанти од 6/128 GB, 8/128 GB и 12/256 GB RAM и складирање (UFS 3.0).

За фотографирање, Realme X50 Pro 5G добива вкупно четири камери на задниот дел. Овој модул се состои од главна камера од 64 мегапиксели, телефо-камера со 12 мегапиксели, камера со широк агол од 8 мегапиксели и сензор за длабочина од 2 мегапиксели. Телефоото леќи може да помогнат 5x хибриден оптички зум и хибриден зум до 20x.

Realme X50 Pro

За селфи, има Sony IMX616 32MP сензор со отвор f / 2.0 и ултра широк агол од 8MP со отвор f / 2.2. Овие два сензори се сместени во модулот за дупчење-удар, кој е даден во горниот лев агол предниот дел.

На предната страна на софтверот, телефонот работи со Android 10, Realme UI со седиште во Андроид 10. Сево ова се напојува со батерија од 4.200mAh која поддржува полнач од 65W FlashDart, во комплет со кутија. За уредот се вели дека се полни од 0 до 100 проценти за помалку од 35 минути.

Меѓу другите карактеристики, овој телефон има и 5D стереоскопски ладење на ладно Pro технологија, тактилен линеарен мотор и Hi-res сертифицирани звучници со два опкружувачки звук звук што се напојува од Dolby Atmos. Карактеристиките на поврзување на овој уред вклучуваат Dual Sim Dual Standby (со една од СИМ-картичките на 5G мрежата додека другата е на 4G) и WiFi 6. Забележете дека 5G не пристигна во Индија, а до сега потрошувачите нема да можат да уживаат во можностите на 5G уредите.

Цена, достапност

Реал X50 Pro е со цена од РС. 37.999 за основниот модел со 6 GB RAM меморија и 128 GB внатрешно складирање. Моделите 8/128 GB и 12 / 256GB ќе се продаваат за РС. 39.999 и РС. 44,999, соодветно. Овој уред ќе се појави во продажба во Мори Грин и Црвен Руст варијанти во боја преку Флипкарт и realme.com со почеток во 18:00 часот на 24 февруари.