Redmi 8A со батерија од 5000 mAh објавена во Индија

Redmi 8A con 5, 000 mAh batería lanzada en la India 1

Xiaomi лансира паметни телефони пријателски за буџет, особено за купувачите на економија за земји како Индија. Компанијата додаде уште еден уред со среден опсег под својата линија на паметните телефони Redmi со Redmi 8A. Овој нов уред има некои од најнапредните опции за борба против тековните конкуренти на пазарот. Ајде да ги собереме сите корисни информации за овој уред.

Redmi 8A: карактеристики и спецификации

Новиот паметен телефон Redmi 8A има 6,22 инчен екран HD + Dot Notch. Уредот е обложен со обвивка за прскање на прскање од предната страна. Екранот е заштитен со Corning Gorilla Glass 5 Protection која нуди поголема безбедност.

Телефонот се напојува со окта-јадрен процесор Qualcomm Snapdragon 439 и е поддржан од 3 GB RAM меморија.

Движејќи се на страната на камерата, паметниот телефон има уникатни камери од двете страни. Има сензор од 12 мегапиксели Sony IMX363 на задниот дел и сензор од 8 мегапиксели на предната страна. Фотоапаратот за селфи-стрелач е помоќен бидејќи е дизајниран со Вештачка интелигенција што ги доловува совршените и остри селфи.

Квалитетот на градење на овој паметен телефон е доста различен во споредба со другите уреди на марката. Овој паметен телефон има „Aura Wave Grip Design“ што го прави уредот попрактичен и нуди цврст зафат. Дизајнот е без гребнатини и знаци на отпечатоци.

Покрај тоа, уредот има безжично FM радио. Можете да ги слушате омилените радиостаници безжично, без потреба од без раце.

Уредот е поддржан од неверојатни 5.000 mAh батерија, што е главната карактеристика за привлекување купувачи. Уредот поддржува и брзо полнење од 18W и во кутијата доаѓа со полнач од 10 W. Доаѓа со USB Type-C порта за полнење и пренесување на податоци.

Redmi 8A: цени и достапност

Новопоставениот паметен телефон Redmi 8A доаѓа во две различни варијанти. Redmi 8A со 2 GB RAM меморија и 32 GB меморија е со цена од 6.499 РС, додека 3 GB и 32 GB RAM меморија се со цена на РС. РС 6, 999 година.

Паметниот телефон е достапен во три варијанти на бои, Midnight Black, Blue Ocean Blue и Sunset Red.

Смартфонот ќе излезе во продажба од 29 септември на Флипкарт. Можете исто така да го набавите уредот од официјалната веб-страница на компанијата.

За најновите новости и технологии, инсталирајте Апликација TechnoCodex и следете нè натаму Фејсбук и Твитер. Исто така, ако ги сакате нашите напори, ве молиме размислете да ја споделите оваа приказна со вашите пријатели, ова ќе нè охрабри да ви донесеме повозбудливи ажурирања.