redmi Note 8 не сака да се изгуби: декокирање и практично работење

redmi Note 8 tidak mau kalah: unboxing dan hands-on 1

Redmi Note 8 без раце

Секој пат кога производителот лансира две варијанти на ист паметен телефон, како во случајот redmi Белешка 8, фокусот е сè на тоа „Pro“. Разговаравме во неколку наврати, всушност, за redmi Note 8 Pro, отколку што продадов добро и така натаму. Но, бидејќи не е најевтиниот модел, веруваме дека многу корисници се заинтересирани само за стандардниот модел.

ПРОЧИТАЈТЕ СЕ:
Продажбата на Xiaomi во Европа се зголеми по забраната на Huawei

Ајде подетално да погледнеме како Редми ја направи Note 8 „не Pro“

Чекајќи да бидат во можност да ги добијат, директно од Кина дошле овие слики во кои се појавува Ред Белешка 8. Она што го гледаме на сликата е убаво обоена верзија Кристално сина боја, многу слично на Nitro Blue од Realme 3 Pro. Во споредба со телефоните со под-бренд OPPO, сепак, тука е квадратна просторија во задниот дел, поставена во горниот лев агол, а не во средина, за разлика од Redmi Note 8 Pro. Внимавај слот три двојна СИМ + микроSD, што е IR сензор на горниот дел и мини-приклучок + USB Type-C на дното. Брз полнач е предвиден во пакетот Брзо полнење 3.0 со излез од 18W.

redmi Белешка 8 – Технички лист со податоци

 • LCD екран од 6,3 инчи Дијагонала со резолуција полн HD +, испуштете го изрез и заштита на Gorilla Glass 5;
 • димензии од 156,7 x 74,3 x 8,8 mm за 191 g;
 • Qualcomm Octa-core процесор Snapdragon 665;
 • GPU Qualcomm Adreno 610;
 • 4/6 GB RAM меморија;
 • 64/128 GB на проширување на складирање преку микроSD;
 • читач на отпечатоци и препознавање на лице;
 • квад простор на 48 + 8 + 2 + 2 мега-пиксели со широк агол, макро и длабочина, PDAF автоматски фокус и LED блиц;
 • Предна камера од 13 мега пиксели со режим АИ за убавина;
 • поддржува двоен СИМ 4G, Wi-Fi ac Dual Band, Bluetooth 5.0, GPS, USB Type-C, мини-приклучок, IR сензор;
 • батерија од 4000 mAh со брзо полнење 3 18W брзо полнење;
 • Оперативен систем Android 9.0 Pie со MIUI 10.

Разговарајте за написот со нас и Ксиооми во група телеграма и Фејсбук Посветено!Претходна статијаПаметни прекинувач за Koogeek, полнач за безжична употреба 18W и други попусти на Амазон купон

Страстни за сè што се врти низ целиот свет на hi-tech, со посебна страст за телефонот. Музичар во слободно време.