Redmi Note 8 ќе пристигне со процесор MediaTek и ќе ги види јавните гејмери

Redmi Note 8 akan tiba dengan prosesor MediaTek dan melihat gamer publik

Настан што го забележавме на календарот е нова презентација Ред Белешка 8. Компанијата потврди дека ќе биде објавена на 29 август, придружувана од ТВ Редми и Редми 8. Треба. Малку е познато за овој уред надвор од тоа што најверојатно ќе биде првиот што има сензор од 64 мегапиксели, и сега MediaTek потврди нов податок: процесор.

Во публикацијата на својот официјален профил Weibo, кинескиот производител на процесори потврди дека Redmi Note 8 ќе пристигне со MediaTek Helio G90T. На сликата се споменува и а Redmi Note 8 Pro, така може да очекувате да пристигнат и двата модели со овој SoC или едниот да го стори тоа со Helio G90 а другиот со Helio G90T

12 нанометри и осум јадра за Redmi Note 8

Хелио Г90т

MediaTek Helio G90T е релативно нов процесор. Всушност, тој беше претставен со Хелио Г90 на крајот на минатиот јули. Медиатек нема премногу детали за процесорот, но доволно е да ни даде идеја за тоа што можеме да очекуваме.

Од една страна, серијата MediaTek G90 е произведен во 12 nanometer процесор FinFet, исто како и Хелио П90. Има осум јадра, каде што неодредениот број е Cortex A76 со максимална брзина од 2,05 GHz. Ова е придружено со графичкиот процесор Mali G76, кој работи на 800 MHz. Следејќи ја основната брзина, можеме да ја асимилираме до Snapdragon 665, што е SoC на Xiaomi Mi A3.

MediaTek Helio G90T има неколку функции дизајнирани за мобилни игри

Од друга страна, велиме дека станува збор за процесор дизајниран за плеери заради функциите што се нудат на уредот. Постојат шест, но најистакнатите за игри се интелигентни мрежни машини за предвидување, двојни WiFi конекции, поддршка за HDR10 и Rapid Sense Response, што се чини дека е технологија за подобрување на времето за одговор на допир.

И ние разговараме пред камера од 64 мегапиксели. Samsung и Xiaomi потврдија дека Redmi ќе биде првиот бренд што ќе го инсталира нивниот нов сензор Birght GW1 ISOCELL, и фактот дека MediaTek Helio G90T поддржува камери до 64 мегапиксели Тоа ги прави парчињата да се вклопат. За тоа како да ги конфигурирате вашите леќи, знаеме дека Redmi Note 8 ќе има три задни леќи и моделот Pro се очекува да пристигне со четири и да биде оној што ќе инсталира 64 мегапиксели. Сепак, ние сме само неколку дена од тоа сами да го видиме.

Преку | Гизмочина

Дистрибуирајте Redmi Note 8 ќе пристигнат со MediaTek процесор и ќе ги видите јавните гејмери