Redmi Note 8 Pro vs Realme 5 Pro vs Vivo Z1 Pro: Цени во Индија, спецификации, споредба на карактеристики

MySmartPrice News

Xiaomi минатата недела го лансираше Redmi Note 8 Pro во Кина, што значи дека нејзиното лансирање во Индија ќе се случи од неколку месеци од сега. Во меѓувреме, Реал успеа да ги надмине своите ривали со лансирањето на Realme 5 Pro во Индија минатиот месец. Друг телефон што прави наслови за понуда на исклучителни спецификации по прифатлива цена е Vivo Z1 Pro (прегледи). Дали Redmi Note 8 Pro може да ги воодушеви корисниците иако доцна доаѓаат на местото на настанот, или има премногу засилена конкуренција за кинеските брендови? Дојди дознај

Redmi Note 8 Pro vs Realme 5 Pro vs Vivo Z1 Pro: Цени во Индија

Врз основа на нејзината цена во Кина, моделот за складирање на Redmi 6 GB + 64 GB Note 8 Pro најверојатно ќе има цена од INR 14999 кога мобилните телефони одат во потконтинент. Ова е иста цена за истата конфигурација за складирање каде што беше лансирана Realme 5 Pro. Како резултат на тоа, поевтин модел за складирање со 4 GB RAM меморија и 64 GB меморија е исто така понуден за INR 13.999. Потоа го имаме Vivo Z1 Pro кој продава за INR 14.990 каде добивате 4 GB RAM меморија со 64 GB складирање, додека моделот за складирање од 6 GB RAM + 128 GB чини 16.990.

Redmi Note 8 Pro vs Realme 5 Pro vs Vivo Z1 Pro: Дизајн, Изглед

Note 8 Pro е единствениот уред овде што нуди заден стаклен панел. Предните и задните панели имаат Gorilla Glass 5. Екранот Realme 5 Pro, од друга страна, има Gorilla Glass 3+ заштита. Се чини дека Vivo Z1 Pro не прикажува ваков рејтинг на заштита на својот екран.

Најзабележителна разлика помеѓу овие телефони е со нивните селфи камери. Додека паметните телефони „Редми“ и „Реалме“ нудат проток на проток за предната камера, слушалката Виво користи дизајн. Кој дизајн е подобар е субјективен проблем бидејќи и двајцата зафаќаат приближно иста површина.

Redmi Note 8 Pro vs Realme 5 Pro vs Vivo Z1 Pro: Performance, Софтвер

Redmi Note 8 Pro доаѓа со новиот MediaTek Helio G90T кој е изграден на 12nm процес кој е прилично стар и помалку ефикасен. Другите два телефони, во меѓувреме, спортуваат чипсет Snapdragon 712, изграден на 10nm процес. На хартија, а врз основа на првичните резултати од репер, Helio G90T има потенцијал да изведува значително подобро од Snapdragon 712, иако е произведен со помалку ефикасни процеси. Не успеавме да оствариме дефинитивен повик затоа што не го тестиравме овој чипсет за себе.

Што се однесува до софтверот, сите три телефони се со Android 9 Pie со своја сопствена кожа удирена погоре. И MIUI 10 на Xiaomi и RealOS ColorOS 6 се тука и нудат убав интерфејс. За VivoS Funtouch 9, сметаме дека ова е едно од најлошите кожи за Android што ги нудат мејнстрим паметните телефони.

Redmi Note 8 Pro vs Realme 5 Pro vs Vivo Z1 Pro: Camera

Ако сте фанатично селфи, тогаш Vivo Z1 Pro има тенденција да го задоволи чешањето со 32MP сензор за предност. Потоа имаме Note 8 Pro кој нуди 20MP селфи стрелач. Потоа јадете Realme 5 Pro со својата предна камера од 16 MP.

Задната фотографија е сосема друга игра со топки и со Note 8 Pro и Realme 5 Pro што нуди четириаголна задна камера додека Z1 Pro нуди само три. Xiaomi го направи чекор напред со тоа што беше првиот што понуди сензор 64MP на својот паметен телефон. Ова е поврзано со ултравиден сензор од 8MP, макро камера од 2 MP, и сензор за длабочина од 2 MP. Единствениот различен аспект во врска со задната линија на камерата Quad Realme 5 е употребата на главната камера од 48MP. Vivo Z1 Pro го зазема задното седиште овде со главна камера од 16 MP, која е поврзана со камера од 8 MP со ултравидна камера и сензор за длабочина од 2 MP.

Redmi Note 8 Pro vs Realme 5 Pro vs Vivo Z1 Pro: Траење на батеријата

Vivo Z1 Pro успешно ја унапредува битката на траење на батеријата со својата батерија 5000mAh која поддржува 18W брзо полнење. За жал, овој телефон прави голем грев нудејќи порта за полнење microUSB додека нејзините конкуренти се префрлија на USB Type-C. Имајќи го ова предвид, батеријата на Redmi 4500mAh Note 8 Pro што поддржува полнење од 18W е подобар вкупен пакет. Realme 5 Pro не заостанува со батерија 4035mAh што поддржува 20W VOOC 3.0 технологија за брзо полнење.

Redmi Note 8 Pro vs Realme 5 Pro vs Vivo Z1 Pro: Заклучок

Од она што можеме да го собереме досега, Redmi Note 8 Pro сигурно го има она што е потребно за да стане еден од најквалитетните смартфони од средна класа со цени под 15k. Со задоволство можеме да видиме колку добро има задната камера Helio G90T и 64MP во секојдневната употреба. Тоа, рече, ако сте на пазарот за вреден среден ренџер и не можете да чекате неколку месеци за започнување на понудата Xiaomi, тогаш Realme 5 Pro е навистина еден од најдобрите телефони што можете да ги најдете сега. Што се однесува до Vivo Z1 Pro, тој е уште еден просечен телефон кој се бори да ја оправда својата цена, со оглед на тоа колку компромис треба да се направи за некои истакнати карактеристики.