ROG Телефон 2 е повеќе од само одличен гејмер за паметни телефони

ROG Phone 2 lebih dari sekadar smartphone gamer yang hebat

Со батерија од 6.000 mAh, најдобри технички спецификации и спектакуларен екран од 120Hz, ROG телефон 2 е исто така добар за секојдневна употреба

А АСУС и Република гејмери ​​(ROG) лансиран во Бразил, во октомври, најбрзиот паметен телефон во светот – досега. Ова е Телефон РОГ 2, модел за кој целосно се размислува и развива гејмерите повеќе алчен. Но, ова е повеќе од само моќен гејмерски паметен телефон, и во овој целосен преглед ќе видите сè што мислиме.

Дури и со дизајнерот на гејмерите, ROG Телефон 2 е исто така и за други типови корисници

Преглед

Ова можеби изгледа како преголема моќност, но пазарот за игри на мобилни уреди е најпрофитабилен во моментот. Според истражувањето спроведено од NewZoo, медиумска компанија за статистика, индустријата за игри во моментов има 45% од вкупниот број на паметни телефони и таблети.

Истражување спроведено од NewZo

Со толку многу пари што го движат овој растечки пазар, производителите на паметни телефони почнаа да произведуваат мобилни телефони со дизајни, перформанси и додатоци кои се фокусираат на игри. А РОГоддел играње игри од АСУС, лансираше генерација на модели, а оваа нова верзија ветува дека ќе го обезбеди најдоброто искуство во мобилната телефонија играње игри веќе лансиран.

Да се ​​разликувате од паметните телефони над линијата, Телефон РОГ 2 опремено со верзија Snapdragon 855 фокус на игра, голем екран со брзина на освежување од 120Hz, гигантска батерија да издржи долги часови игри и додаток екосистем што го оптимизира искуството за најдобро.

Но, покрај сето ова, тоа е Телефон РОГ 2 исто така може да биде добар избор за оние кои не се нарекуваат гејмери, но сакаат мобилен телефон кој трае најмалку 3 години, без да доживеете проблеми со перформансите.

Изградба и дизајн

ROG Телефон 2 има силна конструкција и карактеристики на гејмерскиот дизајнерROG Телефон 2 има силна конструкција и карактеристики на гејмерскиот дизајнер

Дизајнот Телефон РОГ 2 тоа е совршено, но не е направено за секого. Овие паметни телефони се направени од стакло Горила стакло 6 и метал на страните. Неговиот изглед е она што го очекуваме од производите на гејмерите: на задната страна наоѓате линеарен дизајн за поларизација, каде каналите продолжуваат да минуваат низ целото тело на паметниот телефон на фиксен начин. Во средина на тоа е логото Гејмерска република во RGB LED – се чувствува исто како кога ги гледате поставките на вашиот гејмер сите во боја!

Сè уште зад, ќе најдете фотоапарати и места за надворешна размена на топлина со внатрешноста на уредот.

Задниот дел покажува многу типично лого на RGB LEDЗадниот дел покажува многу типично лого на RGB LED

Овој паметен телефон се истакнува и во предниот дел, спротивно на сегашните трендови “Колку помалку, толку подобро”. На пример, долните и горните рабови се поголеми, но спречуваат Телефон РОГ 2 имаат еден изрез, олеснувајќи го излезот на звукот, затоа што го спречува корисникот да се замаглува додека игра, покрај минимизирање на случајните допири, што е голем проблем кај паметните телефони со горните криви рабови, итн.

Форматот на дисплејот е 19,5: 9, кој конечно го направи Телефон РОГ 2 малку подолго. Но, ова не е негативна точка: иако не е можно вертикално да се допира другиот крај на телефонот, хоризонтално е полесно да ги допрете сите краеви додека играте.

Форматот 19,5: 9 го прави добро одржуван, но отпечатокот е многу добарФорматот 19,5: 9 го прави добро одржуван, но отпечатокот е многу добар

Неговиот зафат е навистина многу силен и добар, иако мобилниот телефон е тежок. Ова е 240 грама, еден од најтешките на пазарот денес. Неговата тежина е оправдана, со огромна батерија од 6.000 mAh. За време на рутините за општа употреба, Телефон РОГ 2 тој не ги тежеше рацете, ниту се мачеше кога коцкаше.

Пристаниште и врска

тоа Телефон РОГ 2 е единствениот паметен телефон на пазарот кој е опремен со три USB-C порти, две на страна и еден на традиционална локација на дното. Причината е благородна и многу добредојдена: ако шетате нормално и сакате да престанете да го наплаќате вашиот мобилен телефон, традиционалното пристаниште е најстариот „правилен“ избор. Другите две врати се за кога играте хоризонтално и ви треба товар; само приклучете ја на вратата и не ве вознемирува од жиците додека продолжувате да играте. Вреди да се спомене дека една од портите USB-C е посветена на додатоци РОГ, за што ќе разговараме подоцна.

Продолжувајќи го влезот, 3,5 милиметарскиот приклучок за слушалки, кој се наоѓа веднаш до портата USB-C, не може да се изгуби, а копчињата за јачина и моќност се поставени на десната страна.

Екран / дисплеј

Екранот на ROG Телефон 2 има време на одговор од 120Hz и 1msЕкранот на ROG Телефон 2 има време на одговор од 120Hz и 1ms

Екран на екранот Телефон РОГ 2 тоа не е револуционерно или иновативно, но добро си ја работи својата работа во таа категорија. Ова е 6,59 големина во формат 19,5: 9, 1 ms време на одговор и стапка на освежување од 120Hz – гејмерите сонуваат за секој монитор за игри. Придобивките од овие броеви се однесуваат на екранот на паметниот телефон: колку е пократко времето за одговор, толку побрзо ќе се извршат вашите команди.

Стапката на освежување од 120Hz ја подобрува навигацијата во играта и системот. Пребарај за Телефон РОГ 2 тоа беше скоро магично искуство. Не можете да видите духови на екранот и транзицијата е многу мазна. Во играта, гарантирате графики кои се поубави, мазни и зачудувачки.

Транзицијата е мазна и не можете да видите духовиТранзицијата е мазна и не можете да видите духови

И тоа не е сè. Овој паметен телефон има сензор за екран на допир кој работи на 240Hz – за споредба, нов iPhone 11 носат 120Hz. Во пракса, во комбинација со време на одговор од 1 милисекунда, добивате побрз одговор во онлајн игри, особено.

Во врска со квалитетот на екранот, не можеме да се жалиме Телефон РОГ 2. Екранот од 6,59 инчи има резолуција на Full HD + и технологија на панели AMOLED, прикажува густина од 391 ppi и зафаќа околу 80% од предната област. Екранот поддржува HDR10 и има 108% стандард DCI-P3. Бидејќи AMOLED, контрастот е многу силен, а црниот е целосно црн, што помага во потопување во мултимедијална содржина, на пример.

Недостаток на поголема резолуција не е помалку, иако е многу добредојденНедостаток на поголема резолуција не е помалку, иако е многу добредојден

Неговата осветленост е исто така доста висока, што го прави идеално да се гледа дури и на светла сончева светлина. Бидејќи ова е паметен телефон над линијата, идеален за таков голем екран е минимална резолуција од 2K (Quad HD +). Отпрвин, се чини дека Full HD + ќе биде поголем проблем, но во пракса не е можно да се видат пиксели на екранот и искуството за игри е доста задоволувачко.

Звук

Звукот е уште едно одделение каде Телефон РОГ 2 веднаш шокиран. Се одликува со два стерео звучници со специјални засилувачи, како и за игри, така и со видео YouTube репродуцирана со моќ за која никогаш не сум чул за паметен телефон.

Забележителен е не само тонот, туку и квалитетот на звукот. Басот е многу силен и звукот е светла и чиста дури и со полн волумен. тоа примерокот оној што го добивме за тестирање не дојде со слушалки во кутијата, но не грижете се дека конечната верзија доаѓа со пар слушалки со добар квалитет, според брзото истражување. Сепак, за да имате попрофесионално искуство, подобро е да изберете слушалки што се помоќни.

Хардвер и перформанси

Верзијата плус на Snapdragon 855 е фокусирана на игри и вештачка интелигенцијаВерзијата плус на Snapdragon 855 е фокусирана на игри и вештачка интелигенција

Ако стигнете тука и размислите „Леле, совршен паметен телефон“, е тоа што никогаш не сте слушнале за вистински диференцијатор: перформанси.

Како што се очекуваше, и јас сум уморна да коментирам во текот на овој преглед, тој е опремен со најновиот хардвер денес: процесорот Snapdragon 855+од Qualcomm, „турбо“ верзијата што се фокусира на игри и вештачка интелигенција која е за 15% побрза на графичкиот процесор во споредба со Snapdragon 855, 12 GB LPDDR4X RAM меморија, UFS 3.0 складирање и 512 GB внатрешна меморија.

12 GB прекумерна RAM меморија за паметен телефон и повеќето „традиционални“ работна површина имаат просек од 8 GB. Па, зошто да ставите толку многу RAM меморија во „мал“ уред? Како што споменав погоре, дури и ако не сте гејмер на должност, тоа е Телефон РОГ 2 Ова е одличен паметен телефон за секојдневна употреба, а оваа сума на RAM меморија е гаранција дека ништо, но апсолутно ништо, нема да запре за следните 3 или 4 години – тоа е, ако револуцијата не се случи во тоа време.

И чувството на играње Телефон РОГ 2? Сосема извонредна. Сите дизајни, функции, ергономија беа дизајнирани за момент, и нема паметен телефон на пазарот што денес дозволува такво задоволство при играње игри.

тоа Телефон РОГ 2 доаѓа со неколку уникатни и специјални карактеристики кои во голема мера го подобруваат тоа чувство при играње. Најистакнато е AirTriggers, што е копче на активирање чувствително на притисок кое се наоѓа на делот каде што се наоѓа показалецот кога е во хоризонтален режим. На тој начин, имате искуство многу слично на гејмер-таблата. Според ASUS / ROG, новата генерација ја зголеми латентноста, која се зголеми на 20 ms, со што се зголеми точноста во онлајн игри, каде што акцијата е моментална. Дополнително, можете да ги конфигурирате овие копчиња за секоја одредена игра.

AirTriggers е копче со притискање и додава копче за активирање во игратаAirTriggers е копче со притискање и додава копче за активирање во играта

РОГ екосистем

А ASUS / ROG земете го концептот “Уред за гејмер”, и Телефон РОГ 2 не беше пуштен сам. Во кутијата за паметни телефони само доаѓа AeroActive II ладилник, додатокот што го приклучувате во страничната USB-C порта, што делува како дополнителен вентилатор за да го чувате Телефон РОГ 2 ладење при водење на играта. Врската се прави многу лесно и не исклучува коцкање.

ROG Телефон 2 е повеќе од само одличен гејмер за паметни телефони 1

тоа РОГ Кунаи игра е џојстик што има две главни функции: функционира како традиционален џојстик за паметни телефони; или прикачете Телефон РОГ 2 биди вид Nintendo Switch. Gamepad може да се поврзе преку Bluetooth или преку USB-C, има осумчасовна батерија и наплаќа преку USB-C. Примерокот што го добивме за тестирање не го вклучува овој дополнителен додаток.

Новите контроли за ROG Телефон 2 можат да се разделат во еден вид ПреклопникНовите контроли за ROG Телефон 2 можат да се поделат на еден вид Преклопник (Репродукција: GeekCulture)

А АСУС исто така се развива TwinView Док II, што е практично втор екран за прегледување дополнителни информации за игри, прегледување разговор, итн. Екранот е со големина 6,6 инчи и го носи истото време на одговор од 120Hz. Покрај тоа, има и батерија од 5000mAh на секундарниот екран и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Додатокот додава втор екран на паметниот телефон, со што се овозможува прегледување на разговор и други информацииДополнителниот додаток додава втор екран на паметниот телефон, овозможувајќи прегледување на разговор и други информации (Репродукција: GeekCulture)

Сакате да се смените Телефон РОГ 2 во игра станица? тоа Мобилен приклучок за работна површина направете го тоа за вас. Ова ви овозможува да го поврзете вашиот паметен телефон со 4K 60Hz монитор, тастатура и глувче за да играте наслови на телефони (како на пр Бесплатни оган, Сајбер ловец, Call of Duty: Мобилен)

Можете да го поврзете вашиот Док со 4K монитор и тастатура и глушецМожете да го поврзете вашиот Док со 4K монитор и тастатура и глушец (Репродукција: GeekCulture)

Имајте на ум дека овој додаток сè уште не е достапен во Бразил, но нивната меѓународна страница е испратена во таа земја.

Камера

Камера Телефон РОГ 2 исто како што најдовте на Зенфон 6, со исклучок на ротирачкиот модул. Тоа е, главната камера има сензор Sony IMX586 Отворот е 48MP и f / 1,8, а вториот е ултра широк агол од 13MP (125º) со отвор од f / 2.4. Тие се во можност да снимаат видеа со брзина од 2160p на 30 / 60fps или 1080p на 240fps. Предниот дел има отвор од 24MP, f / 2.2 и снима видео во 1080p на 30fps.

Ако вашиот хардвер е супериорен во однос на неговите конкуренти, не можеме да го кажеме истото за уредите за фотографирање Телефон РОГ 2. Не затоа што резултатите се лоши, тоа прави добри фотографии во добри услови на светло, боите имаат тенденција да бидат поладни и помалку заситени, но крајниот резултат е многу пријатен.

Резултатите се слични на оние прикажани на Зенфон 6