Samsung вели дека расте повеќе од 20 проценти во индискиот премиум сегмент на паметни телефони

Самсунг, кој во првата половина од оваа година забележа удел на пазарот за 63 проценти (врз основа на вредност) во индискиот премиум паметен телефон, регистрираше повеќе од 2 нарачки за претходна резервација за производите „направени во Индија“ за паметните телефони од серија „Note 10“ во споредба со ланскиот Galaxy Note 9 период пред нарачка, највисок извршен директор на компанијата го извести IANS во вторникот.

Пред-нарачките за Samsung Galaxy Note 10 се отворени за потрошувачите во Индија од 8 до 22 август. Оние кои пред нарачка ќе го добијат својот уред со специјална понуда на 23 август.

„Имаме вредност од 52 процентен удел на пазарот во премиум сегментот (повеќе од 30 000 РС) во целата 2018 година. Во првата половина на 2019 година (периодот јануари-јуни), забележавме 63% од пазарната вредност на уделот во премиум сегментот“, рече Рањивџит Синг, Висок потпретседател и шеф на маркетинг, мобилен бизнис, Самсунг Индија, изјави за ИАНС на маргините на лансирањето на белешки од 10 серии во земјата.

„Севкупно, премиум-сегментот се проценува дека е помеѓу 15 000 до 20 000 круни во Индија. Во овој сегмент, индустријата се зголеми за 9-10 проценти додека ние пораснавме повеќе од 20 проценти во земјата. Ова ја покажува лојалноста што индиските корисници ја имаат кон премиум уредите. нашата серија Galaxy S10 и Galaxy Note “, истакна Синг.

Самсунг во вторникот ги донесе Samsung „изработени во Индија“ Galaxy Note 10 и Galaxy Note 10+ со подобрена S Pen и про-одделна камера во земја која ќе донесе продуктивност и креативност на ново ниво.

Целосна HD + 6,3-инчен Galaxy Note 10 (8 GB RAM меморија + 256 GB меморија и без microSD) цена на РС. 69.999 додека поголемата 6,8 инчи Galaxy Note 10+ (12 GB RAM + 256 GB меморија) со Cinematic Infinity Display ќе започне во 79999 Rs.

Врвната варијанта на Note 10+ со 12 GB RAM меморија со 512 GB внатрешно складирање (може да се прошири до 1TB) ќе биде достапна за РС. 89.999 година.

„Не само серијата Галакси, нашите уреди Галакси А80 ​​уреди кои влегоа за РС. 47.990 исто така создадоа нарушување во повеќе од 30.000 премиум сегменти во Индија. Добивме вонредни одговори на уредите кои ја имаат првата светска тројна ротирачка камера 48MP“, информира Синг.

Според најновата Меѓународна корпорација за податоци (ИДЦ) „Азија / Пацифик квартално мобилни трагачи“, индискиот пазар на смартфони забележа втор по големина пратка од 36,9 милиони единици во вториот квартал (Q2) оваа година.

Самсунг забележа силен раст од 16,6 проценти (YoY) во вториот квартал, управувано од новоотворената галерија серија во сите сегменти со ниски и средни цени. Galaxy A10 и A2 Core се меѓу првите 5 вкупни модели на пазарот.

Според Синг, со 6,3 инчи помалиот Galaxy Note 10, Самсунг ќе има првпат корисник на Белешка на Белешки во земјата кој сака помал фактор во форма со иста сила.

“Помалиот Galaxy Note 10 е одличен уред што треба да го има – особено зашеметувачката боја на Аура црвена” за оние кои сакаат продуктивност и креативност додека патуваат додека држат помал уред. Со Galaxy Note 10, продуктивноста доаѓа во дланката на вашата рака “, рече Синг

За оние кои уживаат во игри со паметни телефони, Note 10+ е идеален избор.

“Бидејќи мобилните игри стануваат побогати во обработката и побогати во графика, најдобро искуство со игри бара најдобри спецификации. Galaxy Note 10 го претставува најтенкиот систем во светот на ладење со пареа, кој обезбедува оптимални перформанси за време на игра додека го одржувате уредот елегантен и елегантен”, информира Синг.

Со „Бустер за игри“ со седиште во АИ, Galaxy Note 10 ги оптимизира перформансите и потрошувачката на енергија во зависност од играта.

„Со услугата за стриминг„ PlayGalaxy Link P2P “, корисниците можат да откријат каде корисниците застануваат на која било игра на компјутер и ќе им овозможат да продолжат да играат додека се во движење, без да имаат потреба од локално складирање“, рекоа директорите на Samsung