Samsung воведува таблет Galaxy Snapdragon 855 Tab S6

Galaxy  Tab S6

Samsung ја воведува новата предводничка таблета Galaxy Tab S6 со интегриран скенер за отпечатоци и двојна камера.

Основен хардвер

Samsung Galaxy Tab S6 прифаќа 10,5-инчен екран на супер AMOLED матрицата со резолуција WQXGA (2560 × 1600 пиксели) и густина од 287 ppi, како и интегриран скенер за отпечатоци. Galaxy Tab S6

Galaxy Tab S6Galaxy Tab S6Galaxy Tab S6Овој таблет е изграден на 8-јадрен чипсет Qualcomm Snapdragon 855. RAM меморијата е 6/8 GB, а ROM-от е 128/256 GB. Исто така, постои слот за microSD мемориска картичка. Автономната работа со таблети обезбедува батерија од 7040 mAh со поддршка за брзо полнење на 15 вати.

Стил С Пен

Samsung Galaxy Tab S6 значително го зголеми пенкалото на компанијата, кое добива поддршка за безжично полнење, што за 10 минути обезбедува до 10 работни часови. Новата батерија S Pen има капацитет од само 0,35 mAh. Стилот сега го поддржува движењето S Pen Air, вклучувајќи управување со содржина и снимање со камера.Galaxy Tab S6

Камера и звучник

Функциите за фотографија на Samsung Galaxy Tab S6 се претставени со главна камера Ultra Wide Dual на 13 мегапиксели и 5 мегапиксели со паметен систем за процесирање на нервна обработка единица и камера од 8 мегапиксели свртена напред. Аудио системот е претставен со четири звучници на АКГ со технологија Долби Атмос, а има и пар микрофони.

Додатоци

Samsung Galaxy Tab S6 добива поддршка за новата докинг-станица Samsung DeX, со која таблетот може да се користи како компјутер. Корица за книги на тастатура Тастатурата, која функционира како тампон и прекривка, има подобрена тактика, нови копчиња, панели на допир, држачи за игла за S Pen и можност за монтирање на екранот од кој било агол.

Домување

Димензиите на Samsung Galaxy Tab S6 се исти како 244,5 × 159,5 × 5,7 mm, а тежината – 420 грама. Овој уред ќе биде обезбеден во следниве варијации на бои: Mountain Grey, Cloud Blue и руменило во роза. Samsung Galaxy Tab S6

Почетна услови за продажба и такси

Пред-нарачките за Samsung Galaxy Tab S6 ќе бидат отворени на 23 август, а продажбата ќе започне до почетокот на септември по препорачаната цена од 649 долари за верзии со 6 GB RAM и 128 GB ROM, и 729 долари – со 8 GB и 256GB. Почеток на продажба на нови руски производи закажани за 7 септември, цената за верзијата со Wi-Fi е поставена на 52 990 рубли, а со LTE – 59 990 рубли.