Samsung ги предупредува корисниците на небезбедни Dual USB Type-C адаптери

Samsung memperingatkan pengguna dari adapter Dual USB Type-C yang tidak aman

Како што Galaxy Note 10 и Note 10+ Самсунг им гарантира на клиентите да го извлечат најдоброто од тоа. Најновата серија на Note 10 поставува нов стандард за предводниците на Galaxy со отстранување на приклучокот за слушалки. Секако, не се сите задоволни од таа акција, сепак, ние немаме друг избор освен да ја поздравиме иднината на безжичен аудио или она што другите саркастично го кажуваат како Донгл Лајф.

Galaxy Note 10 и Note 10+ имаат USB 3.1 Type-C порт што може да се користи за поврзување на жични слушалки. Но, како што знаете, поради недостаток на посветена аудио порта тешки корисници или оние кои трошат многу медиуми нема да можат да слушаат музика и да го наполнат уредот одеднаш. Ова е местото каде што е важноста на адаптерот Dual Type-C или е изгубен од познатиот Samsung Талентирани реклама – а “двоен донгл

Без разлика дали го мразите Samsung или не заради сето ова неред околу 3,5 мм, корејскиот гигант сега доаѓа со известување што покажува неодобрување за користење на двојна dongle на нивниот уред за слушање музика и полнење истовремено преку порта Type-C.

Двоен адаптер што не ги исполнува USB стандардите е
особено склони кон предизвикување дефекти, па затоа се препорачува за тоа
Вие не го користите тој адаптер.

Според известувањето објавено на апликацијата Samsung членка, Samsung решава потенцијални проблеми што можат да се појават како резултат на несигурните адаптери за Dual Type-C. Во извесна смисла, ова е добредојден чекор од Samsung што им посветува внимание на потрошувачите. Од друга страна, ќе биде луто зошто Samsung не го одржува приклучокот за слушалки ако е премногу загрижен за проблемите што можат да се појават доколку корисниците „прават многу задачи“ на портите Type-C.

Што и да мислите за ова прашање, значајни се мерките на претпазливост објавени од Samsung за апликацијата членка. Бидејќи Galaxy Note 10 поддржува супер брзо полнење, не е паметно да ги поврзувате жичните слушалки кога се полнат – не ракета наука, туку здравиот разум. Самсунг во својот пост го кажа истото.

Ова е речено, еве слика од екранот со известувања од апликацијата Samsung Members.

Samsung ги предупредува корисниците на небезбедни Dual USB Type-C адаптери 1

Забележете дека, Samsung рече дека не користи двојна dongle што не е безбедна со слаб квалитет и не ги исполнува USB-стандардите. Сепак, ние во Гоандроид им препорачуваме на нашите читатели целосно да избегнуваат двојни dongles од кој било квалитет или стандард. Особено на уредите како што се Galaxy Note 10 и Galaxy S10 чии USB порти се интегрирани во главната табла. Што значи, ако е оштетена некако USB-портата тип C, немате друг избор освен да ја замените скапата матична плоча. Или живејте го остатокот од животот со безжично полнење што е поддржано од овој уред за среќа.