Samsung истакнува една деценија на иновации на Галакси во новата инфографика

Samsung menyoroti satu dekade Galaxy inovasi dalam infografis baru

Samsung го лансираше првиот Galaxy телефон Galaxy GT-I7500, пред десет години на 29 јуни 2009 година. Оттогаш, продажбата на уредите Галакси рапидно се зголеми за да го направат Самсунг најголемиот продавач на смартфони во светот. Неговите предводници, особено, со години се стандардниот избор за корисниците на Android, благодарение на најновата технологија што ја вградија. Прославувајќи го патувањето на овие галаксиски уреди, Самсунг излезе со нов инфографик кој истакнува една деценија иновации што ги донесоа на пазарот.

AMOLED екран

Првиот паметен телефон што го прикажува екранот Super AMOLED е Galaxy S со почеток во 2010 година. Остатокот е историја. Овој дисплеј е заштитен знак на Галакси уредите од тогаш. На крајот, дури и ривалите – вклучително и Apple – започнаа да користат AMOLED екрани на нивните уреди, што е доказ за моќта и технолошката визија на Samsung. Поканите на компанијата постојано ги оценуваат најдобрите на пазарот од многу експерти.

Пена С.

Samsung го претстави S Pen во 2011 година кога го лансираше својот прв паметен телефон Galaxy Note. И покрај тоа што постоеше игла на смартфони, креацијата на Самсунг беше технолошки супериорна и спарена со паметни телефони со широк екран, што го направи инстант хит на пазарот. Дури и денес, S Pen останува најуникатната карактеристика на поставата Galaxy Note, со тоа што компанијата секоја година додава нови функции.

Samsung Нокс

Уредите со Android веќе долго време се верува дека се небезбедни и несоодветни за корпоративно распоредување. Samsung се обиде да го надмине овој проблем со лансирање на Samsung Knox со Galaxy Note 3 во 2013 година. Ова е сеопфатно безбедносно решение кое обезбедува безбедно опкружување за чување и управување со чувствителни податоци на уредите Galaxy. Корејската компанија конечно го однесе Нокс на уреди што можат да се носат, таблети и да изберат апарати за домаќинство, а подоцна беше делумно усвоена од Google за самиот оперативен систем Android.

Биометриска автентикација

Оваа е малку домашна работа од Samsung. Иако компанијата стави скенер за отпечатоци од прсти во Galaxy S5 во 2014 година, не беше првата што исто така не се појави добро. Последователните повторувања се многу подобри и се појавуваат на исто ниво со конкуренцијата. Исто така, воведе ирис и системи за препознавање на лицето во следните години, но тие беа прилично бавни или несигурни. Сепак, Samsung го лансираше првиот ултразвучен скенер за отпечатоци од прсти на екранот Galaxy S10, што е подобро од оптичките решенија на пазарот.

IP68 Нечистлив и отпорен на вода

Уште еднаш, Самсунг не беше првиот што донесе смарт и водоотпорни можности на паметните телефони, но тој направи функции да одат мејнстрим при лансирањето на Galaxy S5 со IP67 рејтинг во 2014 година и Galaxy S7 со оценка IP68 две години подоцна. Секој предводник на Galaxy S и Note доаѓа со IP68 сертификација како стандард за денес.

Безжично полнење

Galaxy S6, лансиран во 2015 година, е првиот уред Samsung кој поддржува безжично полнење. Иако Самсунг не ја создаде оваа функција, уште еднаш Samsung го направи мејнстрим, принудувајќи ги конкурентите да ја усвојат истата работа. Овој состав на Galaxy S10 ја презема оваа одлика чекор понатаму со функцијата Безжичен PowerShare што го претвора најновиот предводник на Samsung во безжична банка за напојни уреди и други уреди овластени за Qi.

Samsung Pay

После екранот AMOLED, Samsung Pay е можеби најголемата иновација на компанијата до денес. Компанијата го претстави Samsung Pay со Galaxy S6 во 2015 година, и веднаш се претвори во супериорна маркетна карактеристика на уредите Galaxy. За разлика од конкурентските решенија кои работат само во терминалите PoS опремени со NFC, Samsung Pay работи во секој излез што може да ја прифати вашата дебитна или кредитна картичка, што го прави, можеби, најдоброто решение за мобилно плаќање на пазарот.

Екран за бесконечност

Екранот отсекогаш бил најголемата јачина на уредите Samsung. Значи, не е изненадувачки компанијата го започна трендот на безбразен екран со својот Galaxy S8 Infinity Display во 2017 година. Samsung не е првиот со концепт помалку од bezel, но алтернативата е специјален уред кој нема да го претвори концептот во стил каков што е денес благодарение на корејскиот гигант. Срамота е компанијата продолжува да го менува неуспехот меѓу локациите за прекин на предните фотоапарати на својот предводник за 2019 година, иако ниту една од имплементациите не е толку истакната колку што е ваквата „iPhone“.

Биксби

Тешко е да се разбере зошто Samsung го смета Bixby како голема иновација, но компанијата ја стави како една на инфографикот. Bixby е платформата за AI, Samsung која дебитираше на Galaxy S8 Интернет во 2017 година. Оттогаш, компанијата играше привлечно со конкурентни решенија како Google Assistant и Apple Siri. Samsung планира да го донесе Bixby на сите свои уреди во иднина, што се надевам ќе го направи подобри и покорисни.

Про-одделение камера (двоен отвор)

Со текот на годините, iPhone се смета дека ја има најдобрата смартфон камера на пазарот заради неговата едноставност и конзистентност. Самсунг се бореше назад со правење паметни телефони камери кои беа едноставни и моќни со години. Компанијата воведе и многу нови одлики на фотоапаратите, во обид да скокне пред конкуренцијата во фотографијата со паметни телефони. Една од карактеристиките на про-одделната камера е технологијата Dual Aperture која беше воведена со Galaxy S9 во 2018 година. Оваа технологија им помага на паметните телефонски камери да се прилагодат на различни услови на осветлување и да сликаат добри слики во сите околини. Треба да се напомене дека, и покрај сите овие подобрувања, Samsung сè уште ја нема најдобрата смартфон камера што се однесува до фотографијата, иако тие се многу блиску до врвните играчи таму.

Погледнете го infographic подолу и кажете ни што мислите за горниот список на иновации Samsung Galaxy. Дали се согласуваш со нив? Коментирајте подолу со свој список што ве натера да купите паметен телефон Галакси.