Samsung лансира RF чипсет за 5G BTS

Samsung meluncurkan chipset RF untuk BTS 5G
5g-rfics-1.png

Новиот Samsung RFIC за BTS 5G.

(Слика: Samsung)

Samsung лансираше нови RFICs и DAFE ASIC кои влегуваат во чипсет 5G, објави компанијата.

Чипот ќе ја намали големината, тежината и потрошувачката на енергија на базната станица 5G до 25 проценти во однос на претходната итерација, велат од компанијата, зголемувајќи ја ефикасноста и можноста за лансирање. Тие ги поддржуваат опсегот на спектарот од 28Ghz и 39GHz.

Самсунг лансираше 36.000 5G БТС во САД и Јужна Кореја овој месец.

Компанијата соопшти дека новата РФИК користи технологија на полупроводници CMOS со 28-нанометри, и ја проширува максималната ширина на опсег до 1,4 GHz.

Willе започне РФИК кој ги поддржува опсезите 24GHz и 47GHz подоцна оваа година.

Според Samsung, 5G DAFE ASIC може да „управува со големи широкопојасни опсези од стотици MHz“ што може да ја намали големината и потрошувачката на енергија во овие операции.

Технолошкиот гигант на Јужна Кореја вети дека во ноември ќе го прошири својот удел на пазарот во безжичната мрежна опрема за 20 проценти до 2020 година.

На глобалниот телекомуникациски пазар доминира Huawei, но кинескиот технолошки гигант е вмешан во трговски спор меѓу САД и Кина заради загриженост во врска со безбедноста што може да ја попречи неговата продажба во одредени земји.

Самсунг, исто така, планира да се фокусира на САД и Јужна Кореја за да се изгради темелите за понатамошен глобален раст, рече тој.

Јужна Кореја ќе започне 5G за потрошувачите следниот месец, со технолошкиот гигант планира да започне со продажба на 5G верзијата на својот преклопен мобилен телефон, Галакси Фолд, во матичната земја во мај.

Поврзано покритие

Galaxy Fold со лансирањето на 5G во мај во Јужна Кореја

Samsung Electronics ќе го лансира својот преклопен паметен телефон Galaxy Fold со 5G во мај во Јужна Кореја, изјави мобилниот шеф на компанијата и вети дека ќе продава повеќе од еден милион единици на глобално ниво.

Потребно е 5G за да се намалат тесните грла од 4G LTE: OpenSignal

OpenSignal ја спореди просечната брзина и најбрзата брзина на часовникот на мрежата 4G LTE на глобално ниво, со тоа што Австралија е на петто и седмо место.

Сингтел и Оптус остваруваат разговори со AR 5G со Ериксон и со Oppo

Користејќи 5G технологија од Ериксон и прототипи 5G телефони од Oppo, Singtel и Optus, направија повици од реалност повици од 5G од Сингапур до Австралија.

Фотографии: Судењето во 5G во Лондон се одвива на покривот

ЕЕ ја тестира следната генерација на мобилна технологија низ источен Лондон.

Samsung Galaxy Fold: Измамник (TechRepublic)

Новиот Samsung Galaxy Fold е телефон кој може да се склопи на половина и има цена од скоро 2.000 долари.