Samsung откри лаптоп 999 американски долари Galaxy Book S со 23 часовен век на траење на батеријата

Samsung mengungkapkan $ 999 Galaxy Buku S laptop dengan daya tahan baterai 23 jam 1

Големиот настан на Samsung Note 10 доаѓа со откривачко изненадување: Galaxy Book S, лаптоп кој е способен за LTE и има 23 часа траење на батеријата.

Компанијата лансираше лаптоп од 999 долари на сцената на настанот Note 10 во ујорк. Willе излезе на продажба во „избраниот пазар“ подоцна оваа година.

За време на настанот, Самсунг го опиша лаптопот како „суштина на паметен телефон“. 13-инчниот лаптоп е предвиден да биде „секогаш активен“ со можности за гигабит LTE и тежи нешто повеќе од два килограми. Доаѓа со 8 GB RAM меморија и ќе биде достапен со 256 GB или 512 GB складирање. Од таа причина, ќе вклучува и microSD слот за дополнително складирање.

Но, досега најимпресивно е издржливоста на батеријата. Таа книга за батерии на Галакси S ќе добие цел ден на употреба, според компанијата.

Според Samsung, компанијата работи со Qualcomm и Microsoft на лаптопите, кои биле наследници на ланскиот Galaxy Book 2.

Galaxy Book S е еден од првите лаптопи што ја искористи новата Snapdragon 8cx компјутерска платформа на Qualcomm, нов систем на чип (SoC) специјално дизајниран за компјутер кој е секогаш активен. Една од најголемите предности на 8cx, според Qualcomm, е нејзината можност да обезбеди многу подобар животен век на батеријата.

И покрај тоа што Galaxy Book S нема да има „повеќедневен“ век на траење на батеријата, за што Qualcomm рече дека ќе биде можно со 8cx, 23-часовниот век на батеријата е сè уште прилично импресивен.

Дали тој Galaxy Book S е импресивен колку Samsung го прави сè уште нејасно. Минатата година Galaxy Book2 имаше исклучителен век на траење на батеријата и процесор на Qualcomm, но беше критикуван од рецензентите за лошите перформанси. Останете подесени за подетален изглед и нашиот прв впечаток за лаптопите.

Cms% 252f2019% 252f8% 252fc5376c75 51cd 1d3b% 252fthumb% 252f00001.jpg% 252foriginal.jpg?  Потпис = imhycdrsf9gg8agzveykysdckmw = & извор = https% 3a% 2f% 2fvdist.aws.mashable

Извор: https://mashable.com/article/samsung-reveals-galaxy-book-s/