Samsung Galaxy A50s и Galaxy A30s најверојатно ќе бидат лансирани во Индија на 11 септември

Samsung Galaxy A50s dan Galaxy A30s Kemungkinan Akan Diluncurkan di India pada 11 September

Samsung Galaxy A50и Галакси А30-ти најверојатно ќе биде следниот смартфон од јужнокорејската компанија за смартфони што ќе биде лансиран во Индија. Претходно денес, Самсунг Индија објави нов твит што укажува на лансирање на новата серија телефони Галакси А во земјата. Сепак, компанијата не ги откри имињата на овие паметни телефони. Со гласини, може да видиме дека марката лансира три мобилни телефони во земјата, вклучувајќи ги и Galaxy A20s, Galaxy A30 и Galaxy A50s. Поточно, Galaxy A50s ќе биде атрактивен паметен телефон бидејќи неговиот претходник Galaxy A50 е еден од најпродаваните телефони под 20.000 рути во Индија. Galaxy A30 и Galaxy A20s ќе ги заменат смартфоните Galaxy A30 и Galaxy A20 во портфолиото. Поточно, Galaxy A50s и Galaxy A30 беа лансирани на повеќе пазари минатиот месец, па спецификациите може да бидат многу идентични кога ќе стигнат до Индија.

Samsung Galaxy A50s: Спецификации и одлики

Galaxy A50s е малку подобрена верзија на Galaxy A50 кој беше лансиран во Индија на почетокот од оваа година. Убаво е да се види дека Samsung го освежува своето портфолио на смартфони слично на кинеските колеги. Со новата серија на телефони Галакси, компанијата би можела да има за цел подобра продажба за време на претстојната славеничка сезона. Разговарајте за спецификациите Галакси А50-ти, овој телефон има 6,4 инчен екран со Full HD + Super AMOLED на предниот дел со резолуција од 1080 × 2340 пиксели и изрез во стилот на Infinity-U.

Под хаубата, овој телефон има чипсет Exynos 9610, претепан со 6 GB RAM меморија и 128 GB внатрешно складирање. Исто така, постои и слот за microSD картички за проширување на складирањето. Слично како Galaxy A50, Galaxy A50 тресе и три камери на задната страна, но сензорот е различен овој пат. Galaxy A50s има главен стрелец од 48MP со отвор f / 2.0, сензор со широк агол од 8 MP и сензор за длабочина од 5 MP. Овој телефон има батерија од 4000mAh и поддршка за брзо полнење од 15W.

Samsung Galaxy A30s: Спецификации и одлики

Самсунг исто така лансираше Галакси А30-ти веднаш до Galaxy A50s минатиот месец. Galaxy A30s има 6,4 инчен HD + AMOLED екран со изрез во стилот на Infinity-V. Слично како Galaxy A50, Galaxy A30s има и скенер за отпечатоци од прсти на екранот, нешто што не го гледаме на Galaxy A30. Под него, Galaxy A30s има Exynos 7904 SoC, со хит со 4 GB RAM и 128 GB меморија. Да, Galaxy A30s, најверојатно, ќе бидат лансирани во три варијанти – 3 GB + 32GB, 4GB + 64GB и 4GB + 128 GB, слично како Redmi Note 8.

Што се однесува до камерата, Galaxy A30s има три сензори на задниот дел – главниот стрелец од 25 MP, сензорот со широк агол од 8 MP и сензорот за длабочина од 5 MP. Овој телефон на Samsung исто така се напојува со батерија од 4000mAh заедно со USB Type-C порт.

Samsung Galaxy A20s: Гласини спецификации и одлики

Додека паметните телефони Galaxy A50s и Galaxy A30 започнаа официјално минатиот месец, Galaxy A20s најверојатно ќе го направи своето глобално деби во Индија на 11 септември. Спецификациите на Galaxy A20s лебдат на Интернет. Galaxy A20 има чип Exynos, но Galaxy A20s се очекува да доаѓа со Snapdragon 450 SoC, претепан со RAM меморија до 4 GB и 64 GB внатрешно складирање. А20-те најверојатно ќе имаат HD + TFT екран на предната страна, заедно со скенер за отпечатоци, поставен на задниот дел. Овој телефон, исто така, се очекува да дојде со батерија од 4000mAh и тројна задна камера.

Во другите вести, Samsung исто така го лансираше Galaxy M30 во Индија на 18 септември и телефонот беше потврден дека доаѓа со батерија од 6000mAh.