Samsung Galaxy A50s vs Redmi K20 vs Vivo V15 Pro: цена …

Samsung Galaxy A50s vs Redmi K20 vs Vivo V15 Pro: цена ...

Samsung Galaxy A50s лансиран во Индија претходно оваа недела како најнов модел на компанијата. Семејство Галакси А. Смартфонот е насочен кон милениуми со нов дизајн кој спортски геометриски обрасци и холографски ефект на задниот дел. Samsung исто така обезбеди функции како тројно подесување на задната камера што поддржува режим на ноќен режим и функционалност за видео снимање Super Steady, како и неговата окта-јадра Exynos SoC компатибилна со AI, за привлекување клиенти. Galaxy A50s исто така нуди и до 6 GB RAM меморија и 128 GB внатрешно складирање за да ги исполни барањата на младите потрошувачи на паметни телефони. Но, пазарот веќе има Redmi K20 и Vivo V15 Pro за да ги убеди младите со своите pop-up и градиент-завршени селфи-фотоапарати.

Тука ги споредуваме цената и спецификите на Samsung Galaxy A50 со оние на Redmi K20 и Vivo V15 Pro за да можете лесно да ја изберете најдобрата опција за вас.

Samsung Galaxy A50s vs Redmi K20 vs Vivo Price V15 Pro во Индија

Цената Samsung Galaxy A50 во Индија е поставена на РС. 22.999 за основната варијанта 4 GB RAM, додека нејзиниот 6 GB RAM модел е со цена од РС. 24.999 година. Телефонот доаѓа во опциите за боја на Prism Crush Black, Prism Crush White и Prism Crush Violet.

Првите впечатоци на Samsung Galaxy A50

Спротивно на тоа, цената на Redmi K20 во Индија е поставена на РС. 21.999 за почетната варијанта за складирање од 6 GB RAM + 64 GB, додека нејзината опција за складирање од 6 GB RAM + 128 GB е со цена од Rs. 23.999 година. Телефонот доаѓа во три различни опции во боја, имено јаглен црна, пламен црвена и глечер сина.

Vivo Цената на V15 Pro во Индија, од друга страна, неодамна доби намалување на цената што ја намали почетната цена од РС. 28.990 до РС. 23.990 за варијантата за складирање на 6 GB RAM + 128 GB. Исто така, постои и 8 GB RAM + 128 GB опција за складирање на V15 Pro, која во моментов има цена од РС. 26.990. Двете варијанти доаѓаат во рубини црвена и топаз опција за сина боја.

Samsung Galaxy A50s vs Redmi K20 vs Vivo V15 Pro Спецификации

Samsung Galaxy A50s, Redmi K20 и Vivo V15 Pro, сите тројца доаѓаат со двојна SIM-поддршка (Nano) поддршка и работат на Android 9 Pie. Сепак, Samsung го обезбеди својот One UI преку Android Pie, додека Redmi K20 има MIUI 10, а Vivo V15 Pro доаѓа со Funtouch OS 9.

Во однос на дисплејот, Samsung Galaxy A50s спортови 6,4-инчен целосен HD + (1080 × 2340 пиксели) Infinity-U Super AMOLED дисплеј кој доаѓа со сооднос 19,5: 9 и сензор за отпечатоци од екранот. Redmi K20, од ​​друга страна, има 6,39 инчен целосен HD + (1080 × 2340 пиксели) AMOLED дисплеј со сооднос 19,5: 9 и сензор за отпечатоци на екранот. Ова е слично на Vivo V15 Pro во кој има 6,39-инчен Ultra FullView Full-HD + (1080 × 2340 пиксели) дисплеј со Super AMOLED панел под хаубата, заедно со сензор за отпечатоци на екранот.

Преглед на Редми К20

Под хаубата, Samsung Galaxy A50s има осум-јадрен Exynos 9611 SoC, заедно со 6 GB RAM меморија. Redmi K20, од ​​друга страна, има осум-јадрен Qualcomm Snapdragon 730 SoC, заедно со 6 GB RAM меморија. Сепак, Vivo V15 Pro е придвижуван од Qualcomm Snapdragon 675 AIE octa-core SoC, поврзан со 6 GB RAM меморија.

За фотографии и видеа, Samsung Galaxy A50s има тројно подесување на задната камера што вклучува примарен сензор од 48 мегапиксели со леќи f / 2.0, секундарно сензор со 8 мегапиксели со леќа со ултра широк агол и терцијарен сензор од 5 мегапиксели. длабочина. Redmi K20 има и тројно поставување на задната камера, но со примарен сензор со 48 мегапиксели Sony IMX582 кој има нагоре леќи f / 1 .75, заедно со секундарниот сензор од 13 мегапиксели со леќи со широк агол и Терцијарен сензор од 8 мегапиксели со леќа f / 2.4. Спротивно на тоа, Vivo V15 Pro го има своето тројно подесување на задната камера со примарен сензор од 48 мегапиксели со f / 1.8 леќи, секундарниот сензор со 8 мегапиксели со леќи f / 2.2 и терцијарен сензор за длабочина од 5 мегапиксели со леќа за ѓ / 2,4.

Samsung обезбеди 32-мегапикселна селфи камера на Galaxy A50 со леќа f / 2.0. Сензорот е достапен на горниот дел од екранот во стилот на капка вода. Ова е различно од Redmi K20 кој има поп-ап камера од 20 мегапиксели. Vivo V15 Pro, од друга страна, вклучува 32-мегапикселна селфи камера која се наоѓа во нејзиниот поп-ап модул за камера.

Во живо V15 Pro Преглед

На предниот дел за складирање, Samsung Galaxy A50s има единствена опција за вграден простор за складирање со 128 GB. Ова е идентично со Vivo V15 Pro кој доаѓа во единствена варијанта за складирање со 128 GB. Redmi K20, од ​​друга страна, има варијанти на складирање 64 GB и 128 GB.

Опциите за поврзување на Samsung Galaxy A50s, Redmi K20 и Vivo V15 Pro се слични со поддршка за 4G VoLTE, Wi-Fi, Bluetooth и GPS / A-GPS. сепак, Galaxy A50s и Redmi K20 имаат USB Type-C порт, додека Vivo V15 Pro доаѓа со застарена микро-USB порта. Телефонот Samsung исто така доаѓа со поддршка за NFC.

Samsung Galaxy A50s и Redmi K20 содржат батерија од 4, 000 mAh: првиот поддржува брзо полнење од 15W и втората поддржува брзо полнење од 18W. Vivo V15 Pro, од друга страна, доаѓа со 3, 700 mAh батерија која поддржува патентирана двојна технологија за брзо полнење на моторот.

Samsung Galaxy A50s наспроти Xiaomi Redmi K20 наспроти Во живо V15 Pro споредба

Samsung Galaxy A50s Samsung Galaxy A50s Xiaomi Redmi K20 Xiaomi Redmi K20 Во живо V15 Pro Во живо V15 Pro
Оценки
Севкупна оценка на NDTV
Рејтинг на дизајн
Покажете класификација
Оценување на софтвер
Класификација на перформанси
Оценување на траење на батеријата
Оценка на камера
Вредност за рејтинг на пари
ОПШТИ
Марка Samsung Ксиооми Жив
Модел Галакси А50-ти Редми К20 V15 Pro
Датум на издавање 22 август 2019 година 28 мај 2019 година Февруари 2019 година
Лансиран во Индија Да Да Да
Тип на тело Поликарбонат Купот
Димензии (мм) 158,50 x 74,50 x 7,70 156,70 x 74,30 x 8,80 157,25 x 74,71 x 8,21
Тежина (грама) 169.00 191.00 часот 185.00 часот
Капацитет на батеријата (mAh) 4000 4000 3700 година
Брзо полнење Имот Имот Имот
Бои Prism Crush Black, Prism Crush White, Prism Crush Violet Јаглерод црна, сина глечер, црвена пламен Сина Топаз, Руби црвена
МОНИТОР
Големина на екранот (инчи) 6,40 6,39 6,39
Резолуција 1080 × 2340 пиксели 1080 × 2340 пиксели 1080 × 2340 пиксели
Вид на заштита Стакло од горила
Сооднос на аспект 19) 5: 9 19) 5: 9
Пиксели по инч (PPI) 403
ХАРДВЕР
Процесор 1 7 GHz октакор (4 × 2,3GHz + 4 × 1,7 GHz) 1,8GHz окта-јадро (6 × 1,8GHz + 2 × 2,2 GHz) осум јадра
Процесорска марка Samsung Exynos 9611 Qualcomm Snapdragon 730 Qualcomm Snapdragon 675
RAM меморија 4 GB 6 GB 6 GB
Внатрешно складирање 128 GB 64 GB 128 GB
Проширување на складирање Да Не Да
Проширен тип на складирање микро SD микро SD
Складирање може да се прошири до (GB) 512 256
Посветен слот за microSD Не Да
КАМЕРА
Задна камера 48 мегапиксели (ф / 2,0) + 5-мегапиксели + 8-мегапиксели 48 мегапиксели (f / 1,75, 1,6-микрони) + 8-мегапиксели (f / 2,4, 1,12 микрони) + 13 мегапиксели (f / 2,4, 1,12 микрони) 48 мегапиксели (f / 1,1) + 8-мегапиксели (f / 2,2) + 5-мегапиксели (л / 2.4)
Заден автоматски фокус Да Да
Заден блиц Да Да
Фронтална камера 32 мегапиксели (f / 2.0) 20 мегапиксели (f / 2,2, 0,8-микрони) 32 мегапиксели (f / 2.0)
Преден блиц Не
СОФТВЕР
Операционен систем Торта со Android 9 Пита со Android Торта со Android 9.0
Кожа Кориснички интерфејс МИУИ 10 Funtouch OS 9
Поврзаност
Bluetooth Да Ако V 5.00 Ако V 5.00
NFC Да Не
USB Type-C Да Да
Количина на СИМ 2 2 2
Wi-Fi директен Да Да
4G е активен на обете SIM-картички Да Да Да
Поддржани Wi-Fi стандарди 802.11 a / b / g / n / ac 802.11 а / б / г / н
Микро УСБ Да
СИМ 1
Тип на СИМ Нано СИМ Нано СИМ Нано СИМ
4G / LTE Да Да Да
СИМ 2
Тип на СИМ Микро сим Нано СИМ Нано СИМ
4G / LTE Да Да Да
СЕНЗОРИ
Сензор за отпечатоци Да Да Да
Компас / магнетометар Да Да Да
Сензор за близина Да Да Да
Акцелерометар Да Да Да
Сензор за светло на околината Да Да Да
Отклучување на лице Да Да
Жироскоп Да Да