Samsung Galaxy A90: првиот ефтин паметен телефон 5G

Samsung Galaxy A90: smartphone 5G pertama yang murah

Сертифициран од јужнокорејскиот производител, првиот паметен телефон Samsung 5G не е супериорен. Досега, поддршката за најновата мрежа е резервирана само за предводниците, како што е Samsung Galaxy S10 5G, но јужнокорејскиот гигант сега почнува да носи 5G на други паметни телефони, исто така, вклучително и паметни телефони што не се врвни. Првиот не-предводник што е компатибилен со ултра брзите мрежи што може да пристигнат на пазарот е веројатно Галакси А90, кој сега е сертифициран 5G.

Samsung Galaxy A90 5G

Новиот паметен телефон Samsung 5G со среден дострел се наоѓа на веб-страницата на Алијансата Wi-Fi со бројот на моделот “SM-A908B“, Писмото Б се однесува на меѓународните уреди, затоа се очекува дека Galaxy од средната класа е поскап од Samsung што е достапен низ целиот свет.

Samsung Galaxy A90 5G

Оваа вест за сертификација го потврдува она што претходно се појави во врска со можното пристигнување на варијантата 5G Galaxy A90. Мора да биде среден опсег со процесор Qualcomm Snapdragon 855 (иако некој предложи Qualcomm Snapdragon 7150), во комбинација со 6 GB RAM меморија и Пита со Android. Уредот мора да има супер AMOLED екран 6,7 “ FHD + Infinity-U Super. Сигурно нема да има засеци (Samsung зборува за „Infinity екрани без изреки“), но не се знае дека селфи камерата ќе биде поставена во дупка на екранот или во ротирачки поп-ап механизам.

Остатокот, секторот за фотографија мора да се состои од три камери на задната страна, кои се обележани со комбинација на сензори од 48МП. 8МП и ТОФ, со ексклузивна технологија Навалите OIS. Оваа конфигурација може да ротира, за употреба исто така и за селфи пукање. Батеријата мора да биде од 4.400 mAh компатибилен со режимите 45W брзо полнење. Исто така, се претпоставува дека Samsung може да го претстави Galaxy A90 како гејмерски мобилен телефон, на пример, им нуди на купувачите бесплатен пристап до играта со тркачки асфалт 9.