Samsung Galaxy A90 5G е првиот паметен телефон со ниска цена од 5G

MaisTecnologia

Самсунг веќе има три паметни телефони со 5G поврзаност во своето портфолио: Samsung Galaxy S10 5G, Galaxy Note10 5G и Galaxy Note10 + 5G. Но, производителите на Јужна Кореја штотуку најавија нови функции, имено Galaxy A90 5G, четвртиот паметен телефон 5G и првиот паметен телефон на компанијата со среден опсег.

Samsung Galaxy A90 5G има процесор Qualcomm Snapdragon 855, кој може да биде придружуван од 6 GB или 8 GB RAM, а во однос на складирањето има на располагање 128 GB. Оперативниот систем е Android Pie и двата модели имаат слот за MicroSD картички, кои можат да вчитаат картички до 512 GB.

Galaxy A90 5G располага со голем 6,7 инчен супер-AMOLED Infinity-U екран со Full HD резолуција и сензор за отпечатоци на екранот, претставувајќи ја најдобрата технологија во моментот. Фроталниот простор е 32MP.

Задниот дел на мобилниот телефон е стакло кое нуди единствена шема со тројна конфигурација на задната камера. Главната е 48MP, има широк агол од 8MP и широк агол од 5MP, нудејќи карактеристики што ги има Samsung во овој опсег.

Друг интересен дета detail е дека Samsung во овој модел нуди и Samsung DeX, кој ви овозможува да го поврзете уредот на екранот и да го направите „попрофесионален“, колку што е можно, очигледно, но тој станува првиот модел во А-опсегот. има поддршка од DeX.

Samsung Galaxy A90 5G е првиот евтин паметен телефон 5G 1

Опремата ќе биде достапна во црно и бело, со батерија од 4.500 mAh и поддршка за брзо полнење до 25W. Цената сè уште не е официјална, но од утре ќе се продава во Јужна Кореја, а може да ја видиме и во други земји каде веќе постои 5G конекција, што за жал не се случува во Португалија или Бразил

Извор: Samsung