Samsung Galaxy A90 5G: Протекоа официјалното изведување!

The Samsung Galaxy A90’s 4G version on the other hand will be named SM-A905 and will also have a triple camera setup but with a different set of lenses. (Photo: WaqarKhanHD)

Серискиот Галакси стана успех за креаторите на мобилни телефони во Јужна Кореја и се чини дека Samsung ќе претстави уште еден мобилен во серијата А – Samsung Galaxy A90!

За разлика од другите модели во серија А, A90 ќе поддржува 5G и ќе биде најпрестижниот уред во семејството Samsung Galaxy A. И, истовремено, ова ќе биде најприфатливата 5G слушалка на Samsung.

Во промо што изгледа официјално во Кореја, за кое се вели дека доаѓа од сопствената веб-страница на Samsung, Galaxy A90 е прикажан во оригинална форма. Подолу е сликата.

Гледајќи ја на сликата, можеме да разбереме дека A90 го нема истиот механизам за ротација на задната камера како A80. Овој телефон се гледа со помош на три камери на задниот дел, кои се поставени на горната лева страна и се поставени вертикално едни под други.

Освен тоа, се чини дека Samsung реши да оди со традиционалниот дизајн на овој со тоа што на капките за вода им дава позиција на предната страна, каде е поставена селфи-камерата. Белиот модел тука има и двоен тон допир на задниот дел.

Сега нема објавени официјални спецификации, но гласините ни сугерираат мобилен телефон со 6,7 инчен екран FHD + Super AMOLED и единица за камера од 48 MP. Под хаубата ќе има чипсет Snapdragon 855 за поддршка и активирање на 5G на уредот.

Кликнете на Deccan Chronicle Technology and Science за најновите вести и прегледи. Следете нè на Фејсбук. Твитер.