Samsung Galaxy Book S: КОМПЛЕТНА ПРЕГЛЕД

Преглед на Самсунг Галакси

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Преглед на Samsung Galaxy Book S: дали има смисла да се купи овој компјутер? Еве го целосниот преглед на новиот ултрабак на Samsung Galaxy Book S со Windows, со добрите и лошите страни

Преглед на Самсунг Галакси

На крајот не можев да одолеам на е Јас го купив сосема новиот ултрабак на Samsung Galaxy Book S, пристигна на Амазон пред само неколку дена.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА:

Знаев дека сте го купиле, премногу ме привлекуваше: нов процесор, неверојатно мала тежина, модерен и рафиниран дизајн, интегриран LTE модем .. Не можев да го пропуштам.

И еве го за најпрво во Италија, ви предлагам мој личен преглед на овој Samsung Galaxy Book S на Samsung, а ултрабук револуционерна и навистина убава, но тоа има неколку проблеми премногу од моја гледна точка.

Бидејќи има многу, многу работи да кажам, јас би рекол да не губат време и да одам директно Преглед на Samsung Galaxy Book S.

УЈП

 • Тежина и големина
 • Одлични материјали
 • Бесконечна батерија (11 часа)
 • Одличен аудио
 • Интегриран 4G
 • Брз и снежен
 • Има Windows
 • Има приклучок за слушалки 3,5 мм

ПРОТИВ

 • Тастатура и табла
 • Екран без анти-отсјај и слабо дефиниран
 • Не управува со 64-битни апликации
 • Не е добро за уредување на видео или уредување на фотографии (само за читање)

ВИДЕО ПРЕГЛЕД

Пристигнување

ПАКЕТ

Многу едноставно.

Ние ги наоѓаме Samsung Galaxy Book S, различните прирачници и полначот.

Претставете го адаптерот USB-C> USB-A, високо ценет.

ДИЗАЈН, МАТЕРИЈАЛИ, тежина и димензии

 • Димензии: 305,2 x 203,2 x 6,2 – 11,8 мм
 • Тежина: 0,961 кг

На прв поглед тоа е многу убава и елегантно, толку многу што се чини лажна.

Навистина е многу, многу светло: кога ќе се спореди со MacBook Air 2019 изгледа половина од тежината и големината. И, исто така, колку е густа! Изградена е со грижа што би можела да ја дефинирам како опсесивна: школка е направена целосно од метален материјал и различните компоненти се совршено склопени. Нема никакви притискања или тресење, имате чувство да имате тетратка во вашите раце што е апсолутно преносно, но исто така и многу цврсто.

Тој е многу тенок и компактен, совршено да се носиме со нас во текот на работниот ден, можеби додека се движиме од една канцеларија во друга или додека се движиме помеѓу разните јавни превози.

На дизајн тоа е модерно, рафинирано, елегантно, со внимание на секој дел. Ништо не е оставено на случајноста.

Штета што е, толку светло, не можете да го отворите екранот со едната рака (го кревате целиот компјутер ако не го задржиме на маса).

Шарка што се приклучува на екранот и тастатурата изгледа многу цврсто и стабилно. USB-C портите се добро распоредени и лесно достапни.

Исто така присутен гумени стапала врз основа на тоа што тие избегнуваат лизгање на компјутерот додека пишуваме.

ХАРДВЕР

 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 8cx (максимум 2,84 GHz + 1,8GHz) окта-јадро на 7nm и 64-битни
 • Меморија: 8 GB RAM (LPDDR4X), 256 GB SSD со можност за проширување со MicroSD слот (до 1TB)

Процесорот го прави овој Samsung Galaxy Book S навистина иновативен: тој е еден од оние што можевме да го најдеме на Android и смартфоните и таблетите за прв пат се користи и на компјутери со Windows 10 Home.

Само за подобро да го обликувам, посочувам дека од различните тестови што можат да се најдат на мрежата SoC Snapdragon 8cx е споредлив со Intel Core i5-8250U во однос на перформансите. Според PCMark 10, однесувањето во суштина е идентично со Excel, PowerPoint, Word и Edge. Земајќи го предвид графичкиот сектор, Adreno 680 графичкиот процесор е многу сличен во перформансите со Intel Core i5 UHD 620.

На кратко, на хартија треба обезбедете одлични перформанси при секојдневна употреба, Канцеларија и универзитет, и всушност е така RAM меморијата е брза, внатрешна меморија повеќе од доволно и во секој случај може да се прошири со МикроSD во случај на потреба.

Процесорот никогаш не се загрева, дури ни под стрес. Нема навивачи, затоа бучавата е секогаш нула.

БАТЕРИЈА

Samsung ветува 25 часа видео репродукција, не стигнав таму.

Со употреба во канцеларија, тие се направени од 10-11 до 15-16 часа засновано врз отворени програми, број на отворени јазичиња Хром и активности што ги правите.

Во принцип, сепак, фантастична батерија, што секако опфаќа тежок работен ден и можеби дури и повеќе.

Батеријата е целосно наполнета за помалку од 2 часа благодарение на Полначот SuperFast вклучен во пакетот.

ДНЕВНА УПОТРЕБА И ПЕРФОРМАНСИ

Оперативниот систем е Windows 10 Home, затоа Samsung Galaxy Book S е полноправен лаптоп, но во споредба со другите:

 • има исклучително мала тежина
 • има скоро бесконечна батерија
 • се вклучува и исклучува блиц
 • супер молчи.

Но, постои мал-голем проблем: процесорот (а со тоа и Windows) поддржува само 32-битни програми. Сите 64-битни не работат.

Во моите тестови Немав проблеми со користење на сите апликации во продавницата на Microsoft, но најдов проблеми со 64-битни апликации и програми. Ништо сериозно, 99% од корисниците нема да забележат ништо, но за поискусните е фер да го пријават тоа само 64-битни составени апликации не работат на оваа Samsung Galaxy Book S на Samsung.

Само да бидам прецизен, го посочувам тоа Не можев да работам ниту една од апликациите на Adobe Creative Cloud. Не ми требаше, но ако некој од вас ги користи, знајте дека не се вртат.

Јас го искористив ова Samsung Galaxy Book S за:

 • пишете на страницата (Хром + Еџ)
 • гледајте видеа на YouTube (исто така во 4K)
 • гледајте филмови во 4K и FullHD офлајн
 • играјте со игри Stadia + Store
 • Сурфај на интернет
 • управување со канцелариски документи и е-пошта

и никогаш не сум наишол на големи проблеми, за разлика од оние кои отсекогаш биле дел од Виндоус (некоја ненадејна несреќа на Chrome, застој на системот, некои ажурирања на Виндоус кои одвоија време за инсталирање ..).

Во принцип, овој производ е совршен за:

 • паметна работа
 • мултимедијална употреба
 • веб-прелистување + Канцеларија

Не е направено да се игра, тоа е совршен производ за оние кои мораат управувајте со вашиот бизнис во движење и секогаш сакате да имате СИМ на вашите прсти да се движите дури и кога нема конекција со податоци, како и да имате компјутер со бесконечна и многу лесна батерија за да ја чувате во ранецот или торбата.

Лично, сè уште не ми се допаѓа Windows: премногу збунетост, премногу проблеми, премногу бесмислени работи, но ова е мојот личен вкус, сега сум навикнат на macOS и никогаш не би се вратил назад. Проблемите со Виндоус, сепак, не се виновни на Samsung Galaxy Book S, кој останува навистина одличен производ.

ЕКРАН

Екранот е 13,3-инчен TFT Full HD (1920 x 1080 пиксели) 16: 9.

Многу е светла, но искрено ми недостасува автоматската осветленост на мојот MacBook Pro. Навистина е незгодно да се прилагодува светло на екранот секој пат.

Под сонцето се чита дискретно, дури и ако е луцидно. Со мојот MacBook Air можам да работам на многу подобар начин кога сум надвор во градината, но со малку (можеби многу) напор успеав да ја искористам оваа Samsung Galaxy Book S на Samsung.

Таму резолуција дефинитивно е премногу ниско: во филмови и игри е во ред, но кога управувате со текстови (како во мојот случај), пикселите на буквите се видливи, а истите ги нервираат. Лаптоп од 1000 евра МОРА да имате екран со подобра дефиниција и резолуција.

Исто така, би сакал присуство на панел AMOLED Бидејќи уредот е произведен од Samsung, кралица во ова поле.

Допирот е прецизен, непосреден и брз, Не сум наишол на никакви проблеми. Всушност, јас навистина го сакав допирот, особено затоа што, како што ќе видиме подолу, тастатурата и таблата за патеки не се најдобри.

Клучни зборови и трака

Во споредба со оние на MacBook Air, заостануваме неколку години од светлината.

Како прво, со право е да се истакне дека во центарот, ако се притисне со мала сила, авионот флексира. Ништо сериозно, но јас не би го очекувал тоа од компјутер од 1100 евра.

Паметната табла не е премногу голема, тоа е прилично прецизно и одговорно, но да се биде тесен не е многу удобно да се користи. Исто така, треба да притиснете напорно на тоа за да ги препознаете допирите на компјутерот. Левото и десното копче можеа да се одвојат подобро. За среќа, екранот е на допир и ги решава сите овие мали проблеми и дефекти.

Не ми се допадна тастатурата: Пишувам многу, навикнат сум на тастатури на Apple сега, со оваа тастатура направив многу грешки и бев многу побавен. Копчињата се премногу далеку, повратните информации што ги враќаат се пластични, мозочниот удар не враќа машки и грозен фидбек, тие се меки.

Накратко, парот на тастатурата и тастатурата треба да бидат разгледани од моја гледна точка.

Задното осветлување целосно го отфрли: практично отсутен и бескорисен, ништо не се гледа. Првично, дури и помислив дека не работи толку многу, беше мрачно.

Присутен е сензорот за препознавање на отпечатоци горе десно, секогаш е брз и точен.

АУДИО

 • Аудио: Звучи од AKG, Импресивен звук со технологијата Dolby Atmos

Па многу добро. Звукот е секогаш многу силен, многу чист, многу висок. Треба и средна се добро присутни, басот е многу полн со тело. Звукот е обвиен. Ја гледате раката на АКГ.

Јасно промовиран аудио-сектор.

СОДРИНА

 • Вмрежување: LTE Cat.18 (нано СИМ), WiFi 802.11ac (2,4 / 5GHz), VHT80 MU-MIMO, Bluetooth 5.0, GPS, Galileo, Glonass, BeiDou

Страна за поврзување, најважното нешто што треба да се пријави е присуството на LTE SIM слот: ова ни овозможува секогаш да бидеме поврзани на Интернет, дури и кога сме во движење, дури и кога нема достапна WiFi мрежа.

Ова е голема предност на овој ултрабук, совршен за да се земе со нас додека се движиме или патуваме, но со гаранција дека ќе можеме да пристапиме до сите наши датотеки во секунда, дури и оние на облакот.

ЦЕНА НА Самсунг Галакси

Во моментов Samsung Galaxy Book S чини 1099 евра: не се малку, но плаќате за иновативниот производ, бесконечната батерија, интегрираната LTE врска и многу мала тежина.

Уредот можете да го купите на Amazon преку следниот линк:

ЗАКЛУЧОЦИ

Имав големи очекувања за овој Samsung Galaxy Book S и неговиот процесор, но само делумно се потврдени.

Samsung Galaxy Book S е совршен производ за мобилна употреба, за оние што треба да бидат секогаш поврзани на Интернет, сакаат многу батерија и немаат намера да носат голем и тежок компјутер со нив. Сите искусни со присуството на оперативниот систем Виндоус, кој особено во овој уред е особено брз и снежен.

Неговата цена од 1100 евра, сепак, во комбинација со фактот дека Виндоус е 32-битен и затоа не е компатибилен со сите апликации и програми на пазарот, ме тера да мислам дека можеби, за многу луѓе, подобро би било да купите iPad Air со физичка тастатура, особено сега кога iOS 13 поддржува тастатура и глушец. Wouldе одите да потрошите еднаква или помала сума, но ќе имате сосема друг производ, со многу апликации, игри и програми подготвени за преземање и многу подобра непосредност за употреба во споредба со Windows.

Оние на кои им е строго потребен оперативен систем Виндоус, можеби за да изврши одредени деловни апликации, тој сигурно ќе го сака овој Samsung Galaxy Book S, убав, елегантен, добро готов производ со навистина бесконечна батерија. Прво, сепак, проверете дали апликациите за кои сте заинтересирани се извршуваат на 32-битен Windows.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!