Samsung Galaxy J3 (2017) започнува со добивање на ажурирања за пити со Android во одредени пазари: Извештај

Samsung Galaxy J3 (2017) Starts Receiving Android Pie Update in Select Markets: Report

Samsung Galaxy J3 (2017) започна со добивање на Android 9 Pie, се вели во извештајот. Ова ажурирање се вели дека е лансирано во Русија и Виетнам. Galaxy J3 (2017) беше лансиран заедно со Galaxy J5 (2017) и Galaxy J7 (2017) уште во јуни 2017 година. Samsung првично го понуди Android 7.0 Nougat на Galaxy J3 (2017). Ажурирањето на Android Pie заедно со One UI 1.1 неодамна достигна Galaxy J7 (2017). Слични ажурирања на софтверот беа објавени за Galaxy J7 Nxt и Galaxy J7 Pro.

Ажурирањето Android Pie беше лансирано во Русија и Виетнам за Samsung Galaxy J3 (2017) со броеви за градење J330FXXU3CSG6 и J330GDXU3CSG7, соодветно, како што е соопштено од блогот Андроид, GetDroidTips. Ажурирањето вклучува безбедносни закрпи на Android јули 2019 година. Може да очекуваме и најнова верзија One UI.

Бидејќи лансирањето за ажурирање, наводно, започнало само на неколку пазари, ќе биде потребно време да го достигнете вашиот Samsung Galaxy J3 (2017). Сепак, можете рачно да проверите за достапноста со најавување во Поставки > Надградба на софтвер.

Како што споменавме, Samsung го донесе ажурирањето Android Pie на Galaxy J7 Internet (2017) со One UI 1.1 во јуни. Компанијата исто така го промовираше ажурирањето Android Pie на Интернет Galaxy J7 Nxt и Galaxy J7 Pro во истиот месец. Исто така, неодамна го објави најновото ажурирање за Galaxy Star A8.

Galaxy J3 (2017) беше лансиран во врска со Galaxy J5 (2017) и Galaxy J7 (2017). Овој телефон има 5,2 инчен Super AMOLED HD екран (720 × 1280 пиксели) и се напојува со окта-јадрен Exynos 7870 SoC, поврзан со 2 GB RAM меморија. Доаѓа со 16 GB внатрешно складирање заедно со microSD картичка (до 256 GB) и батерија со пакет од 3000 mAh. Покрај тоа, овој телефон има сензор од 13 мегапиксели од предната и од задната страна.