Samsung Galaxy Note 10 вклучува сеопфатен екран на дисплеј, камера со отвор за хартија и нема 3,5 милиметарски приклучок

Samsung Galaxy Note  10 termasuk tampilan semua layar besar, kamera pelubang kertas, dan tidak ada jack 3,5mm
Многу очекувано: По неколкумесечни возбудувања, гласини и општо очекување, Samsung конечно го откри својот најнов смартфон за предводник: Galaxy Note 10. Овој уред е цел екран, со основен модел кој содржи 6.3 “екран на” Cinematic Infinity Edge “и мала дупка за камерата со која се соочува напред.

Сепак, тоа е само основен модел. За разлика од претходната Белешка Забелешка, уредот 10 ќе има две главни варијанти: основната верзија и Note 10+, што го зголемува екранот на 6,8 “, го заокружува работ на уредот и содржи камера со перфорирање со два леќи (која се префрла на горниот десен агол).

Двата модела имаат сензор за отпечатоци на екранот и технологија „Динамична AMOLED“, така што бојата и црната боја треба да бидат точни како порано, а Samsung ветува сертификација на HDR10 + и „Dynamic Tone Mapping“ за поширок спектар на бои и посветла визуелизација.

Екранот за белешка 10 доаѓа на 2280х1080p, додека Note 10+ е надграден на 3040x1440p. Во однос на фотоапаратите, основата Note 10 вклучува три задни леќи: леќи со 16 ултра “Ultra Wide”, објектив со широк агол од 12mp и Телефото леќи од 12mp. Таа забелешка 10+ ја има истата работа, но додава дополнителна „DepthVision Camera“ во миксот.

Samsung вели дека овие леќи ќе понудат „про-одделение“ искуство во камерата, со функции како што се видео фокусирање во живо (за лесно замаглување во позадината и прилагодување DoF), „Zoom-In Mic“ и автоматски стабилизатор на снимање на видео наречен „Супер стабилен“.

Значи, со екранот и камерата се надвор од патот, каков вид на хардвер користи обвивката на Note 10? Во однос на процесорите, гледаме на Qualcomm Snapdragon 855 SoC во САД, но новиот чип Exynos 9825 7nm за други земји (вклучително и Велика Британија). Основната белешка 10 вклучува 8 GB RAM меморија и 256 GB меморија, но Note 10+ има 12 GB RAM меморија со иста количина на складирање. Сите верзии на Note 10 ќе работат со Android 9.0 Pie.

Што се однесува до полнењето и капацитетот на батеријата, основата на Note 10 има батерија од 3.500mAh, додека нејзината поголема братучетка има верзија 4.300mAh. Двете уреди ветуваат „Супер брзо полнење“, што, наводно, може да ви даде цел ден користење на телефонот за наплата од 30 минути. На Note 10 и Note 10+ има и новонајавената технологија Samsung на Samsung, што ви овозможува да ги испуштите Galaxy Watch, Galaxy Tunas или другите „Qi-уреди“ на задниот дел на уредот за да префрлите моќ помеѓу двајцата.

https://www.youtube.com/watch?v=xRac2c44_KM

Треба да се напомене дека Note 10 е првиот уред во составот на Samsung кој ги содржи опциите 5G и LTE. Недостаток е верзијата 5G само достапно како Note 10+ варијанти, и само за клиентите на Verizon. Ако добиете „обична“ белешка 10, немате среќа.

Секако, Белешката 10 нема да биде Белешка без S Pen, така што стилот природно се враќа овој пат, но со некои добри подобрувања. За почетниците, новиот S Pen ќе ви овозможи да извршите дејства „Вода“, кои во основа се стилови на движења надвор од уредот кои ви овозможуваат да контролирате одредени аспекти на вашиот паметен телефон без директна интеракција. Ова движење е исто така отворено за програмери, така што може да очекувате да ги видите Воздушните контроли во вашите омилени игри или апликации во иднина.

Новиот S Pen исто така нуди ракопис на функционалноста на текстот, така што можете брзо да земете белешки во различни апликации за уредување текст (вклучувајќи Microsoft Word) и да ги видите вашите ленти за конверзија во уредливи букви, броеви и симболи.

Samsung Galaxy Note 10 вклучува сеопфатен екран на екранот, камера со отвор за хартија и 3,5 милиметарски приклучок 1

И самиот Пен доживеа физичко подобрување. Уредот сега има функција на бесконечно градење, што треба да го направи потрајни од порано. За жал, тоа може лесно да се изгуби, затоа што се чини дека Samsung не ја вклучил карактеристиката S Locator Пен специфична за Note 10.

Со сите овие подобрувања, ајде да разговараме за некои од поконтроверзните измени на Белешка 10. За почеток, ова е првиот уред со Samsung што отстрани 3,5 милиметарски приклучок за слушалки што поддржува единствена USB-C порта.

Со оглед на тоа што компанијата е една од последните сидра оставени во оваа област (скоро секој друг производител на паметни телефони го отстрани), ова дефинитивно ќе разочара многу потенцијални клиенти. Понатаму, Забелешка 10 не содржи MicroSD поддршка.

Samsung Galaxy Note 10 вклучува сеопфатен екран на екранот, камера со отвор за хартија и 3,5 милиметарски приклучок 2

Конечно, одговорот на прашањето број еден во сечиј ум: која е последната предводничка цена на Samsung? Стандардната нота 10 ќе ве направи неверојатни 949 долари, а Белешката 10+ го подигнува стандардот на 1.099 долари. 5G-ексклузивната Note 10+ на Verizon е уште поскапа од 1.299 долари.

Можете да нарачате единица – отклучена или на друг начин – сега преку официјалната веб-страница на Samsung, и во една од трите бои, да се подигне: Aura Glow, Aura White и Aura Black. Тој брод „Белешка 10“ излезе на 23 август.