Samsung Galaxy Note 10+ првичен преглед: Додадено е пенкало со еднорози

Samsung Galaxy Note 10+ ulasan awal: S Pen dengan unicorn yang ditambahkan

Таа Галакси Нота отсекогаш била нешто на поединец. Ова семејство на мобилни телефони е она што Samsung навистина го користи за да вози нова технологија – не само S Pen, туку и закривениот екран, големиот екран и повеќе камери.

До денес

Во последниве години, јазот помеѓу Galaxy S и Galaxy Note е затворен, со тоа, Note 10 е достапен во две димензии – Белешка 10 и поголема Note 10+.

Samsung Galaxy Note 10+ е крајниот уред, кој носи неколку дополнителни функции згора на помалите модели – но дали е сè уште неверојатно колку и порано?

Дизајн на Galaxy Note

 • 162.3 x 77,2 x 7,9 mm, 196g
 • Неверојатни избори во боја на Аура Сјај
 • IP68 водоотпорност
 • Ултразвучно скенер за отпечатоци

Samsung не беше толку агресивен со бојата во последните неколку години. Промената на бојата на S Pen на копчињата Galaxy Note 9 – во сини и жолти парови – е скоро исто напнато како околностите. Тоа се смени со Белешка 10+, каде водеше моделот Аура Глув.

Samsung создаде ефект на боја за грбот што е тешко да се опише. Искра и експлодира со боја кога светлината ќе ја погоди, како сребро холографско. Изгледа многу различно секој пат кога ќе го видите и навистина ни се допаѓа.

галаксиска нота 10 плус преглед

Ова е јасно брендирање на носот кај Huawei, компанија која изминативе неколку години фасцинираше со серија завршница – исто така водена од отстранување на новиот интегриран скенер за отпечатоци и ултразвучен скенер под екранот.

Galaxy Note 10+ е стакло и метал, со IP68 заштита на вода и прашина, како што очекувавте. Ова е сè уште прилично квадратен мобилен телефон, заоблен малку повеќе во аголот од Galaxy S, но сепак со Infinity Display.

Ова е Infinity-O, со централна камера со самостојна дупка, но она што ќе забележите е дека Samsung продолжува да ја притиска рамката за искуство со цел екран.

Samsung Galaxy Note 10 Plus

Околу телото ќе го пронајдете копчето за јачина на звук и моќност, нема приклучок за слушалки 3,5 мм, така што има малку измазнет дисплеј од претходните уреди за белешка. Она што е важно на овој голем уред, е широко само 77,2мм – со иста ширина како iPhone XS Max – и за оние кои сакаат големи телефони, може да се користат во оваа големина, благодарение на оптимизациите на UI-Samsung One.

Ајде да зборуваме за новиот S Pen

 • Унибоди С Пен
 • Сензор од 6 оски
 • 10 часовна батерија

S Pen е она што ја дефинира Белешката. Отстранете ја S Pen и можеби имате и Galaxy S. Like Note 9, новата Note 10 има S Pen што се поврзува со користење на Bluetooth со ниска енергија и отвора разновидност на нови функции.

Прво, S Pen е тековниот дизајн на нелибрити и ја префрли технологијата на батеријата, што значи дека ќе добие 10 часа употреба од полнење – и индуктивно полнење во телото на батеријата. Забелешка 10+.

забележете го пенкалото од 10 секунди

Да започнеме со искуството за пишување. S Pen има нова опција во однос на менување на ракописот во текст. Автоматски ќе го препознае она што го пишувате и ќе ви даде различни опции за извоз од Белешките на Samsung – вклучително и директно во PDF или како документ Word.

Samsung ја позиционира Note 10+ како алатка за продуктивност со подлабока поддршка за услугите на Microsoft и нуди DeX на надворешен монитор – но можноста да ја зачувате вашата вреска како читлив Word документ е многу добра.

Покрај тоа, можете исто така да го лоцирате зумот во Белешки или да го промените стилот на пишување кога ќе завршите – ви дава поголема флексибилност.

галаксиска нота 10 плус преглед

Продолжувајќи од пишувањето, S Пен сè уште ги нуди сите претходни кратенки и функции, но сега се нудат и разни подобрени опции за контрола, исто така. Претходно ова беше затворена игра и паузи, презентации и фотографирање, но сега има повеќе што може да се направи.

Вие ќе бидете во можност да користите воздушно движење, да го држите копчето и да го преместите S Pen малку како Хари Потер и неговото стапче. Тоа значи дека можете да направите нешта како далечинскиот зум со спирала S Пенкал, или движете на различен режим на камерата.

Се беше извонредно, но ова е исто така нешто што сè уште не сме биле во можност да го истражиме целосно – и ова покренува неколку прашања. Можеме да ја видиме вредноста при водење на слајд-шоу од далечина од мобилен телефон поврзан со проекторот или нешто, но колку пати ќе ви треба далечинскиот управувач на вашиот телефон за да фотографирате … се чувствува прилично посебно.

Ова е паметно, но се чувствува како карактеристика што бара поддршка од развивачот да го искористи и навистина доаѓа до добра причина за неговото постоење.

Хардвер и поздрав на играта

 • Хардверот Qualcomm или Exynos зависи од регионот
 • 12 GB RAM, 256/512 GB + складирање на микроSD
 • 4300mAh батерија со полнење од 45W
 • 4G и 5G опции

Хардверските поставки ќе бидат запознаени со fansубителите на Samsung. Некои области ќе добијат Qualcomm хардвер, а некои ќе добијат Exynos. Колку што разбравме, Европа ќе го добие „Егзинос“ и ќе има опција за 5Г само на белешка 10+ – но тоа може да биде различно во другите глобални региони.

Има дарежлива 12 GB RAM меморија и големи опции за складирање почнувајќи од 256 GB – со поддршка за microSD – нешто помало Note 10 нема да го понуди.

Сè уште немавме шанса целосно да ја тестираме Белешката за перформанси 10+ и тоа значи дека не можеме да процениме колку ќе трае батеријата 4300mAh. И покрај тоа што ќе поддржи полнење од 45W, тоа нема да дојде како стандард, мора да го купите одделно, што никој нема да го стори, па ова е празно движење.

белешка 10 плус

Со незгодна игра, Samsung малку го подобрува искуството во режимот на игра, доведувајќи AI за да открие што ви треба и осигурајќи се дека нејзините перформанси се соодветни за играта што ја играте. Ова треба да ја намали скалата за едноставни игри како Candy Crush, но да ги зголеми за игри како PUBG Mobile.

За да ги одржувате нештата кул, има инсталирано специјална парна просторија инсталирана во центарот на телефонот и има и подобрена функција за снимање на екран. Ова ќе ви овозможи контрола на екранот за снимање на вашата игра (или што и да е), па дури може да се вклучите во видеото со помош на предната камера.

Самсунг галаксија белешка 10 плус преглед

Снимањето на екранот исто така ќе ви овозможи да изберете снимање и аудио резолуција, така што можете да вклучите микрофон за звук, или само звучни игри на пример.

Екран на бесконечност-О

 • 6,8 инчен AMOLED екран
 • 3040 x 1440 пиксели, 448ppi
 • Поддршка за HDR 10+

Големиот екран е сè што очекувате од Samsung. Бојата е богата и истакната, се протега на рабовите и сега исто така туркајќи ја рамката нагоре и надолу. Тоа е многу трендовски за 2019 година и преминувањето кон дизајн Infinity-O помага да се исполни оваа цел.

Се разбира, има центар на фотоапаратот и тој е помалку нарушен од двојната предна камера на Galaxy S10 +, но не ги избегнува необичните измени или поставките за скокачки прозорци – и по употребата на голем број удари со удари немаме проблеми со ова решение.

белешка 10

Се разбира, една од размислувањата е често крива. Вие навистина не можете да го користите S Pen на заоблена површина и повеќето уреди претходно имаа ограничувања на допир на рабовите – мали икони што можеби сакате да ги допрете за време на играта можеби не се достапни.

Не го тестиравме овој телефон целосно во овие услови, но првиот впечаток е дека ова ќе биде одличен дисплеј и добар телефон за забава. Имајќи го ова предвид, има HDR поддршка, како и звучници наместени за AKG кои нудат Dolby Atmos за длабински аудио звук.

Ајде да погледнеме во камерата

 • Главна: 12MP, двоен отвор f / 1,5 + f / 2,4, OIS
 • Ултра широк: 16MP, f / 2.2
 • Теле: 12MP, f / 2.1 OIS
 • Сензор за длабочина на гледање

Поставките на фотоапаратот на фотоапаратот Galaxy Note 10+ се во основа исти како и Samsung Galaxy S10 5G, со три главни леќи и четврта леќа за чувство на длабочина. Постои преуредување во дизајнот и не можеме да помогнеме, но да се чувствуваме дека Note 10+ е малку поблизу од сечилата на Cylon на телефонот 5G. Преместувањето на повеќе сензори во посебна област изгледа прилично, иако сега изгледа како телефон на Huawei.

Немавме шанса да ја тестираме оваа камера опширно, но Samsung последниве неколку години беше прилично конзистентен во својата понуда. Очекуваме главната двојна отворена камера да биде исклучителна во повеќето услови со разумно одржување на HDR и така натаму.

Samsung Galaxy Note 10+ првичен преглед: П пенкало со еднорог додаде 1

Многу широк зум и агли – како што се гледа на Galaxy S10 + – се корисни додатоци што значи дека ништо не недостасува од поставките – иако немаме можност да видиме ноќно снимање или изведување слаба светлина со која било големина.

Она што може да биде поинтересно е дека Samsung само стави една камера на предната страна на Note 10+ – и ја направи помал. Со две камери на предната страна на S10 5G и S10 +, чувствуваме дека Samsung сега одлучи дека можеби е премногу вознемирувачки.

Веќе споменавме поддршка за S Pen во фотоапаратот – но исто така има и разни нови видео-одлики. Една од работите што ги нуди S10 5G е „видео во живо за фокусирање“, што во основа е како режим на портрет за видео, замаглување на позадината. На Note 10+ можете да го користите ова за да примените ефекти – исто како вас со режимот на портрет / фокус директно на предната камера.

Samsung Galaxy Note 10+ првичен преглед: S пенкало со еднорог додаде 2

Една од убавите работи е што не е само замаглена, има и еден вид анаглиф на изобличување во странски стил што можете да го примените. Малку е забавно, но прави валидна точка дека откако ќе добиете длабински информации за некоја сцена, во основа можете да го направите она што го сакате со позадината.

Ако сте fanубител на АР на вашата камера – а кој не? – постои опција АР doodle што ви овозможува да цртате видео и да направите скриени плочки со темата. На пример, можете да нацртате очила на некого и тие ќе останат во позиција кога се движите. Многу добро! Исто така, постојат многу убави ефекти што ќе ве натераат да го преклопите ефектот и да го зголемите.

белешка 10 плус

Она што го предизвикува сето ова е тоа што Samsung ја позиционираше Note 10+ како телефон за креаторите. Remote S Pen значи дека можете, потенцијално, да имате многу контрола кога не го држите телефонот, додека исто така ќе има инсталирани функции за уредување за видео, можност за зумирање на микрофонот и поддршка за Adobe Rush ако сакате малку повеќе.