Samsung Galaxy Note 10 Plus vs Galaxy Note 9: кој треба да се купи?

Galaxy Note 10 Plus vs Galaxy Note 9

995 година

Сега тоа Новиот Samsung Galaxy Note 10 е официјален, ја гледаме главната разлика во однос на Galaxy Note 9 од минатата година. За разлика од тоа што се чини, може да најдеме повеќе сличности помеѓу Galaxy Note 10 Plus и Note 9, што е стандардна верзија на Белешка 10. Ако се сомневате дека купувате едниот и другиот, ќе се обидеме да ги решиме вашите главни сомнежи за двата тима.

Бидете фер и разгледајте неколку технички спецификации на Galaxy Note 10 Plus повеќе како Galaxy Note 9. Една сличност се наоѓа на екранот, бидејќи Galaxy Note 10 Plus одржува QHD резолуција, како Galaxy Note 9. Во овој случај, стандардот Galaxy Note 10 останува со FullHD + резолуција.

Споредба помеѓу Galaxy Note 10 Plus и Note 9

Samsung Galaxy Note 10 PlusSamsung Galaxy Note 9
Екран 6,8 ″ Динамички AMOLED QHD + (3040 x 1440 пиксели) 498 dpi / 19: 9

6,4 Super Супер AMOLED со двојно раб (2.960 x 1.440 пиксели), 516 ppi

Големина и тежина 162,3 x 77,2 x 7,9 mm / 196 грама

161,9 x 76,4 x 8,8 mm / 201 грама

Процесор Exynos 9825, Octa-Core 2,7 GHz се произведува во 7nm со GPU Mali G76 MP12 Exynos 9810, Octa-Core со 2,7 Ghz се произведува во 10 nm со GPU Mali-G72 MP18
RAM меморија 12 GB 6/8 GB
Складирање 256/512 GB + MicroSD 128/512 GB + микроSD
Камера – 12 MP заден дел (f / 1.5-2.4, PDAF, OIS) + 12 MP (f / 2.1, OIS, 2x оптичко зум телефото) + 16 MP (f / 2.2, ултра широк агол) + VGA DepthVision со f / 1.4
– преден крај на 10 пратеници (f / 2.2, PDAF)
– заднина од 12 MP задно со отвор f / 1,5 + 12 MP (телефото) AF, f / 2.4 отвор, OIS
– 8 MP предна со отвор f / 1,7
Поврзаност LTE мачка. 20, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / ax, dual band, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.0 A-GPS, GLONASS, NFC, читач за отпечатоци од прстите под екранот / верзија 5G 4G, WiFi 802.11 AC,
Bluetooth 5.0, GPS, USB Type-C
ОС Пита со Android 9 со еден интерфејс

Пита со Android 9 со еден интерфејс

Батерија 4.300 mAh со брзо полнење (45W) и безжично и обратно полнење (10 W) 4.000 mAh со брзо полнење
Цена Од 1109 € Од 700 евра

Естетска разлика

Исто така, гледаме дека големината брзо се зголеми од 6,4 инчи Белешка 9 до 6,8 инчи во Белешка 10 Плус Иако екранот е поголем, Samsung успеа да ги намали тежината и димензиите, бидејќи Galaxy Note 10 Plus тежи 196 грама со дебелина од 7,9 милиметри, наспроти 201 грама и 8,8 милиметри од Galaxy Note 9.

Samsung Galaxy Note 10 и Note 10 Plus

Повеќе сила

Во делот за процесор, не може многу да се каже. Се соочуваме со нова генерација и нова генерација на Galaxy Note 10 Plus што може да се пофали со поголема моќност и енергетска ефикасност со Exynos 9825, што ги развива и подобрува добрите резултати добиени од Exynos 9810 од Белешка 9. Во однос на опциите за складирање, гледаме дека Galaxy Note 10 Plus достигнува 12 GB RAM меморија, додека максималниот капацитет на Note 9 е 8 GB. Двата терминали можат да достигнат 512 GB внатрешно складирање и да го прошират овој капацитет со користење на microSD картичка.

Samsung Exynos 9825

5G пристигна

5G веќе е во нашите животи, иако тивко. Но, Samsung не сака да ги пропушти можностите на Galaxy Note 10 Plus Има варијанта што е компатибилна со 5G мрежите. Ова остава Белешка 9 нешто неточно, иако во моментов не значи многу значајна разлика во употребливоста. Сепак, до 2020 година се очекува масовно ширење на 5G во Шпанија, а Белешката 9 останува надвор од оваа можност.

Уште две камери

Во делот за фотоапарати, забележан е скок во генерацијата меѓу двете екипи, повторно тоа е Note 10 Plus со уште два сензори од Note 9. Нашиот нов фаблет пронајде сензор од 12 мегапиксели со променлив отвор f / 1.52.4 + сензор од 12 мегапиксели со оптичко зумирање 2X и трет ултра широк сензор од 16 мегапиксели. Триото е придружено со четвртиот Deep Vision VGA сензор со отвор f / 1.4. Предната камера достигнува 10 мегапиксели. Тој Galaxy Note 9 има двојни задни камери од 12 + 12 мегапиксели и предни сензори од 8 мегапиксели. Знаеме дека повеќе не мора да значат подобро, но нема сомнение дека Note 10 Plus ќе понуди повеќе можности во однос на ефектите и можноста при фотографирање или снимање видеа.

Галакси на Galaxy Note 10 Plus

Оперативен систем и батерија

Двата терминали се ракуваат под стапчето Android 9 Pie, врз основа на слојот OneUI на Samsung. Ова значи дека на оперативно ниво, двата терминали можат да направат иста работа (функции погоре или функции подолу) и ќе ги имаат истите функции како познатиот Dark Mode. Ако ја погледнеме батеријата, ќе видиме дека има нов скок што треба да се разгледа, а тоа е дека опсегот на Galaxy Note 10 Plus 4.000 mAh и поддржува брзо полнење од 45W и вратете го обвинението. Внесете Белешка 9 исто така има брз наплата, но не обратен и милионерот падна на 4.000.

Интерфејс Samsung One UI Launcher

Кој да купам?

Општите одговори се секогаш тешки, бидејќи тие зависат од многу лични променливи што не ги контролираме. Ако буџетот не е проблем, тогаш Galaxy Note 10 е сè примери на генерациски напредок и промена, но исто така треба да запомните дека сите иновации се плаќаат, а уредот започнува од 1109 евра. Тој, Galaxy Note 9 од своја страна, останува многу пристоен паметен телефон, кој мора да продолжиме да го сметаме за целосен high-end. Добрата вест е дека цените паднаа многу во изминатите неколку месеци, со знаци што може да продолжат да ги намалуваат трошоците. Во овој момент можеме да добиеме Galaxy Note 9 за околу 700 евра.