Samsung Galaxy Note 10 vs Galaxy Note 10+ споредба

Samsung Galaxy Note 10

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Разлики помеѓу Samsung Galaxy Note 10 и Galaxy Note 10+: што се менува? Дали е Samsung Galaxy Note 10 или Galaxy Note 10+ подобар? Споредба со аналогии и разлики

Кој да се купи помеѓу Samsung Galaxy Note 10 и Galaxy Белешки 10+?

Како што сигурно ќе прочитате на страниците на нашата страница, новиот врв на опсегот беше официјално претставен вчера вечер Samsung Galaxy Note 10 и Galaxy Note 10+.

Во случај да ги промашите посветите написи, пронајдете ги подолу за погодност:

Во оваа статија, сепак, ќе одиме да видиме што се менува помеѓу Samsung Galaxy Note 10 и Galaxy Note 10+ и кои се аналогии и разлики помеѓу двата смартфони.

Лист со податоци за споредба: Samsung Galaxy Note 10 vs Galaxy Note 10+

Очигледно започнуваме од листот со податоци, за да разбереме што се менува на ниво на хардвер помеѓу двата смартфони Samsung.

ОС (при стартување)
Процесор

Samsung Exynos 9825
Окта кор

RAM меморија

8 GB

12 GB

Екран

Динамички AMOLED 6,3 ″ (401 PPI)

Динамички AMOLED 6,8 ″ (498 PPI)

Резолуција

2280 x 1080 пиксели

3040 x 1440 пиксели

Складирање

256 GB – Без MicroSD

256/512 GB – MicroSD 1TB

Камери Назад:
Широк 12MP (f / 1.5-2.4) OIS +
Ултра широк 16MP (f / 2.2) +
Телефото 12MP (f2.1) OIS
Двојно-LED блиц
Видео од 4K @ 60 fps Напред:
10 пратеници ѓ / 2.2
Назад:
Широк 12MP (f / 1.5-2.4) OIS +
Ултра широк 16MP (f / 2.2) +
Телефото 12MP (f2.1) OIS +
DepthVision камера
Двојно-LED блиц
Видео од 4K @ 60 fps Напред:
10 пратеници ѓ / 2.2
Екстра 4G LTE мачка 20 (2.0 Gbps / 150 Mbps)
802.11 Wi-Fi со двојна опсег
Bluetooth 5.0
NFC
Сензор за отпечатоци под екранот
4G LTE мачка 20 (2.0 Gbps / 150 Mbps)
стихови 5G не самостоен (НСА)
802.11 Wi-Fi со двојна опсег
Bluetooth 5.0
NFC
Сензор за отпечатоци под екранот
Пристаништа

USB Type-C

Батерија

3.500 mAh
Брзо полнење + Безжично полнење
Споделување на моќност

4.300 mAh
Брзо полнење + Безжично полнење
Споделување на моќност

димензии 151 x 71,8 x 7,9 mm 162,3 x 77,2 x 7,9 mm
Тежина 168 г. 196 гр

Samsung Galaxy Note 10 vs Galaxy Note 10+ споредба

Како што можете да видите од податоците, оперативниот систем и процесорот се идентични, и ова е секако важен аспект.

Променете ја RAM-меморијата: 8 GB на Samsung Galaxy Note 10, 12 GB на најмоќниот модел. Сепак, мислам дека 8 GB е повеќе од доволно за брзо притискање на паметниот телефон.

Исто така сменете го приказ: ист квалитет и рендерирање на боја, но на Samsung Galaxy Note 10 е помал и помалку дефиниран. Сепак, од човечко око, овие разлики ќе бидат скоро невозможни за разбирање. Читливоста под сонцето ќе биде совршена.

Променете ја внатрешната меморија: 256 GB НЕ може да се прошири на Samsung Galaxy Note 10, 256 или 512 GB со можност за проширување со MicroSD на моделот Плус.Сепак, мислам дека 256 GB е повеќе од доволно како внатрешна меморија, зарем не мислите?

На камери тие се исти, и зад и пред. Сепак, треба да се напомене дека моделот Plus има сензор за длабочина што ќе ви овозможи да фотографирате со поточен ефект на bokeh и ќе понуди дополнителна функција за време на снимањето на видео.

Очигледно и промената батерија, значително поконкурентен на моделот Плус и можеби моќен на Samsung Galaxy Note 10. willе дознаеме само во прегледот на телефонот. Забележете дека моделот Плус се полни побрзо бидејќи поддржува полнење од 45W, а не присутен на „нормалниот“ модел.

Очигледно се менуваат и тие тежина и големина, со моделот Plus што е навистина непријатно да се држите во рака, во вашиот џеб или да се користи со една рака.

И во двата модела недостасува 3,5 милиметарски приклучок, додека е присутна водоотпорност IP68.

Заклучоци

Заклучивме со ова споредба помеѓу Samsung Galaxy Note 10 и Galaxy Note 10+.

Со оглед дека основниот модел започнува од 979 евра, а моделот Плус започнува од 1129 евра, кој ќе купиш меѓу двајцата?

Лично ме интересира „нормалниот“ модел, а не моделот „Плус“. Причината? Чини помалку, е помал, компактен и удобен за употреба дури и со едната рака. Другата е премногу голема и премногу тешка, не би можела да ја користам.

Јас би го препорачал моделот Плус на вистинските фанови на сериите Galaxy Note, бидејќи тие ќе најдат паметен телефон кој е практично совршен од секоја гледна точка, толку голем и тежок колку што сакаат.

Секој што сака белешка со брадавица, без да мора да купи телефон кој е преголем, тежок или гломазен, ќе го најде совршениот придружник во „нормалниот“ модел на Note.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!