Samsung Galaxy Note 10 vs Galaxy Note 9

Samsung Galaxy Note  10 vs Galaxy Note  9 1

Samsung Galaxy Note 10 vs Galaxy Note 9 1


Samsung Galaxy Note 10 vs Galaxy Note 9 1

По многу протекување со повеќе или помалку тежина, и аналитичари предвидувања за сите вкусови, Samsung конечно го лансира следниот одличен уред. Samsung Galaxy Note 10 веќе е меѓу нас, навреме на 7 август како што објави производителот и вметнува неколку нови карактеристики дека Кореја користела мал оган за своите нови бисери. Меѓу другото, брат Плус.

И, како и кај сите тешки пристигнувања, време е да процениме што се смени во изминатата година. Што ги прави овие нови Galaxy Note 10 и Note 10+ различни од Galaxy Note 9 кој слета во истото поглавје во август, но минатата сезона. Бидејќи сега семејството е откриено, но дел од оригиналната ДНК останува. Ајде да видиме каква е еволуцијата.

Ажурирана моќност и збогум на microSD

Со оваа промена во процесорот, таа добива моќ, енергетска ефикасност, а исто така и графичка моќ, но тоа го правиме и во смисла на меморија, како и ажурирање. Ако во Забелешка 9 имаме 6 или 8 GB RAM меморија, сега сите делови од 8 GB и Samsung Galaxy Note 10 скок до 12 GB Samsung Galaxy Note 10+. Првиот, со 256 GB база. Вториот, со 256 GB или 512 GB, според вкусот. Секако, збогум на microSD на двата модела, бидејќи се збогуваме со приклучокот за слушалки.

Со новата забелешка 10, овој уред нема можност да ја прошири меморијата, па затоа се цени дека најосновниот модел започна со 256 GB, но секако има многу корисници кои се разочарани од оваа промена. Како и со фактот дека Note 10 се обложува на Bluetooth или физички аудио извлечен преку USB Type-C порта. Нема повеќе приклучоци за слушалки, пријатели, многу ни е жал.

Со новата генерација, батеријата е исто така ажурирана, и тука имаме еден чекор назад и еден чекор напред. Чекор назад е за нормалната белешка 10, која беше намалена од 4.000 mAh на 3.500 mAh за една година. Чекор напред, за Note 10+ која расте на 4.300 mAh и додава брза цена од 45W на Samsung, иако полначот вклучен во пакетот нема да ја поддржува оваа моќност и мора да се направи одделно.

Друга голема промена воведена од новиот Galaxy Note 10 е во однос на екранот. Во последната генерација, имаме 6,4 инчен панел кој сè уште одржува правоаголен формат и не го сече. Samsung не го достигна нивото во високите модели за последната фаза од оваа година и нуди сооднос 19: 9 со QHD +. За оваа година има новости, а едно од нив е дека зборуваме за перфориран екран.

Сега веќе немаме Super AMOLED туку Dynamic AMOLED, технологија која ја познаваме уште од S10, и имаме два перфорирани панели во наши раце. Прво, Забелешка 10, 6,3 инчи и доаѓа со FullHD резолуција. Вториот, тоа е Note 10+, се протега на 6,8 инчи и нуди QHD + што го видовме минатата година.

Покрај тоа, сега имаме поддршка за HDR +. И за да се заврши екранот, читателот на отпечатоци од прсти е вграден и во двете и е со ултразвучна технологија, така што мора да биде побрз и поточен од оптичките читачи. Телото, покриено со Gorilla Glass, има и IP68 сертификација за прашина и вода за тоа што е навистина, и најверојатно буквално иако Samsung нема да го препорача, нуркање.

Две камери, три фотоапарати, четири камери

Друг голем скок на Samsung во оваа генерација Note 10 е дека одиме на трокреветни и квадратни фотоапарати, откако двојникот беше изложен од Galaxy Note пред 9 години. Во 2018 година имаме пар од 12 мегапиксели формиран на задниот дел на Note 9, едниот со широкоаголен леќи, а другиот со телефонски леќи за да понуди оптички зум со двојно зумирање.

Samsung Galaxy Note 10, „малечка“, сега ни нуди три фотоапарати, додека Note 10+ го зголемува облогот на четири сензори со додавање на 3D TOF со VGA резолуција за длабоко читање. Но, другите три, идентични. 16 мегапиксели f / 2.2 со леќа со ултра широк агол од 123º, 12 мегапиксели со широкоаголни леќи и f / 1.5-2.4 променлива решетка, а последниот сензор од 12 мегапиксели со телефото леќи и отворот f / 2.1. Вториот и третиот, оптички стабилизиран.

Заклучок

Како што можете да видите, премисата е јасна и е подобрена во сите свои претходници, иако Galaxy Note 9 секако може да го направи истото нешто како Note 10, секако помодерно, посилно и поспособно, но подеднакво интересно.

Всушност, намалувањето на цените како резултат на Galaxy Note 9 може да го направи сега многу поубав предмет од пред еден месец, затоа што можностите се многу и сè уште имаат патување меѓу најфункционалните паметни телефони на пазарот, сега скоро половина од цената.

Сепак, изборот на Galaxy Note 9 ќе не остави без тројна камера Samsung со сензор ToF, без привлечен дизајн со максимално оптимизиран преден дел, без реверзибилно оптоварување и без читач за отпечатоци, интегриран под екранот, но сите тие се добри избори многумина се подготвени да се откажат од паметен телефон кој ги одржува сите услуги на Samsung, S-Pen Bluetooth, покласичен и симетричен дизајн и моќта да ве носи по многу пониска цена.

Во секој случај, ако вреди да се прескокне, тоа е нешто што треба да одлучите сами, земајќи го предвид расположливиот буџет, затоа што никој не се сомнева дека еволуцијата на Samsung е логика, исто така усвојувајќи 5G како стандард за целиот опсег на Note 10.

Исто така, се чини е јасно дека ако го сакате најдоброто, мора да платите за тоа, а Galaxy Note 10 стана најсофистициран мобилен телефон на пазарот чекајќи ривали и / или преклопени паметни телефони кои можат да ги подигнат стандардите за продуктивност на овој модел.