Samsung Galaxy Note 20 се шпекулира дека дебитира со екранот „Fine-Tuned“ 120Hz

Samsung Galaxy Note 20 Rumoured to Debut With

Додека Samsung е зафатен со подготовките за составот на Galaxy S20, гласините за фабриката објавија некои детали за Galaxy Note 20 што јужнокорејската компанија може да ги донесе како следна премиум понуда оваа година. Samsung Galaxy Note 20, кој ќе биде наследник на Galaxy Note 10, лансиран минатата година – заедно со Galaxy Note 10+, се шпекулира дека дебитира со „прилагодена“ стапка на освежување од 120Hz. Ова може да биде различно од екранот од 120Hz за кој се шпекулира дека е дел од Galaxy Phone S20.

Информатор кој користи псевдоним „Ice Universe Twitter“ тврди дека Samsung Galaxy Note 20 ќе користи добро усогласена технологија за освежување со брзина од 120Hz. Да се ​​потсетиме, Samsung досега понуди стапка на освежување од 60Hz за својата серија Galaxy Note. Компанијата, сепак, наводно, носела 120Hz екран на поставата Samsung Galaxy S20.

Затоа, ако одиме со гласини, технологијата на екранот на Galaxy Note 20 може да биде сосема различна од она што ќе го видиме на мобилниот интернет Galaxy S20 подоцна овој месец.

Минатиот месец „OnePlus“ ја објави технологијата за 120Hz QHD + Fluid Display која ќе дебитира во серијалот „OnePlus 8“ подоцна оваа година и обезбедува засилено искуство со освежување за гледање за корисниците. Samsung може да користи сличен развој за технологијата на прикажување на следната генерација.

Назад во ноември 2017 година, Razer го лансира Razer Mobile кој се фокусира на игри со екран од 120Hz. Asus ги следи производителите на периферни уреди со доведување на ROG Телефон 2 со поддршка за брзини на освежување од 120Hz. Xiaomi исто така користи слични поставки за приказ на телефоните на Redmi K30. Покрај тоа, прифатливиот Poco X2 штотуку се појави како еден од најприфатливите паметни телефони со екран од 120Hz.

Тоа рече, наместо да донесе нешто ефтино, Samsung треба да обезбеди премиум екран на Galaxy Note 20.

Протекот што ја покажа шемата на случајот минатата недела, го навести дизајнот на Samsung Galaxy Note 20. Шемата ги потенцира поставките за правоаголна камера на паметниот телефон, што ќе биде слично на она што го добиваме на Galaxy Model S20. Понатаму, овој мобилен телефон се очекува да го продолжи своето наследство и да дојде со S Pen.