Samsung Galaxy S10 Lite vs Vivo X30 Pro наспроти Oppo Reno3 Pro: Споредба на спецификации

Samsung Galaxy S10 Lite vs Vivo X30 Pro vs Oppo Reno3 Pro: Perbandingan Spesifikasi

Со новиот Galaxy S10 Lite што беше лансиран на индискиот пазар, Самсунг има за цел да ги победи кинеските производители дури и во супериорниот сегмент на достапни паметни телефони. Додека Samsung лансираше прифатлива предводник, Oppo и Vivo неодамна излегоа со неколку првокласни, high-end уреди со 5G поддршка, и тие доаѓаат по цена што не е толку различна. Дали треба да одите за уредите Galaxy S10 Lite или 5G како Vivo X30 Pro и Oppo Reno3 Pro претставуваат подобар избор? Споредбата на овие спецификации ќе ја избрише вашата идеја.

Samsung Galaxy S10 Lite vs Vivo X30 Pro vs Oppo Reno3 Pro

Reno3 Pro опозиција
Samsung Galaxy S10 Lite
Vivo X30 Pro

Димензии и тежина 159,4 x 72,4 x 7,7 мм, 171 г. 162,5 x 75,6 x 8,1 mm, 186 грама 158,5 x 74,1 x 8,8 mm, 198,5 g
ПОГЛЕДАТЕ 6,5 инчи, 1080 x 2400p (Full HD +), AMOLED 6,7 инчи, 1080 x 2400p (Full HD +), Супер АМОЛЕД 6,44 инчи, 1080 x 2400p (Full HD +), Супер АМОЛЕД
ПРОЦЕСОР Qualcomm Snapdragon 765G, окта-јадро од 2,4 GHz Qualcomm Snapdragon 855, окта-јадро од 2,84 GHz Samsung Exynos 980, octa-core 2,2 GHz
ЧУВАЕ 8 GB RAM, 128 GB – 12 GB RAM, 256 GB 6 GB RAM, 128 GB – 8 GB RAM, 128 GB – слот за микро SD 8 GB RAM, 128 GB – 8 GB RAM, 256 GB
СОФТВЕР Андроид 10, ColorOS Андроид 10, МИУИ Пита со Android 9, оперативен систем Funtouch
СОДРИНА Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0, GPS Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0, GPS Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0, GPS
КАМЕРА Quad 48 + 13 + 8 + 2 MP, f / 1.7, f / 2.4, f / 2.2 и f / 2.4
Предна камера 32 MP f / 2.4
Triple 48 + 12 + 5 MP, f / 2.0, f / 2.2 и f / 2.4
Предна камера 32 MP f / 2.2
Quad 64 + 13 + 32 + 8 MP, f / 1.8, f / 3.0, f / 2.0 и f / 2.2
Предна камера 32 MP f / 2.4
БАТЕРИЈА 4025 mAh, брзо полнење од 30W со полнење VOOC блиц 4.0 4500 mAh, брзо полнење 4350 mAh, брзо полнење 33W
ДОПОЛНИТЕЛНИ КАРАКТЕРИСТИКИ Двоен слот за СИМ, 5G Двоен слот за СИМ Двоен слот за СИМ, 5G

Дизајн

Дизајнот на паметен телефон не е за изгледот: станува збор и за димензии и дебелина. И мислам дека Oppo Reno3 Pro е мобилен телефон што претежно ги исполнува барањата за награда за најдобар дизајн. Иако вклучува батерија над 4000 mAh, сепак доаѓа со многу тенок дизајн: само 7,7 mm, и лесен каросер со само 171 грама. Покрај тоа, таа има чисто задно стакло благодарение на модулот на фотоапаратот, вклучувајќи ги сите елементи на фотоапаратот, и многу тесно рампа благодарение на изгледот на дупката за удирање. Oppo Reno3 Pro е најинтересниот уред за мене, но Vivo X30 Pro и Samsung Galaxy S10 Lite остануваат два смартфони со извонредна естетика. Првиот е уште покомпактен од Oppo Reno3 Pro (но подебел и потежок).

Екран

Oppo Reno3 Pro е уред кој нуди најсофистицирано искуство на екранот. Ова е единствениот кој поддржува високи стапки на освежување од 90 Hz, има одлична репродукција на слики благодарение на HDR и високата покриеност DCI-P3, па дури и висока осветленост. Но, не треба да го потценувате квалитетот на сликата обезбеден од панелот Super AMOLED Plus што се наоѓа на Samsung Galaxy S10 Lite. Дури и Vivo X30 Pro има добар дисплеј, но јас лично го претпочитам Oppo Reno3 Pro заради високото ниво на освежување.

Софтверски хардвер

Не е вообичаено да се гледаат паметни телефони Samsung со повисоки перформанси од другите уреди во истиот опсег на цени. Но, благодарение на чипсетот Snapdragon 855, Samsung Galaxy S10 Lite е побрз и помоќен од Oppo Reno3 Pro и Vivo X30 Pro. Но, постои еден концепт: за разлика од неговите конкуренти, тој не поддржува 5G. Oppo Reno3 Pro и Vivo X30 Pro имаат 5G поврзаност, но нивните чипсети не се најмоќни на пазарот (тие се платформа за мобилна телефонија од високо ниво). Дали треба да го користите 5G уредот или не, зависи од земјата во која живеете и колку време ќе помине пред да го промените вашиот уред. Samsung Galaxy S10 Lite и Oppo Reno3 Pro го имаат Android 10 надвор од кутијата, додека Vivo X30 Pro сè уште се заснова на Android Pie.

Камера

Најимпресивната камера на хартија му припаѓа на Vivo X30 Pro. Има четириаголен фотоапарат кој се состои од 64 MP главен сензор со OIS, 32 MP леќи за портрет, 13 MP MP сензор за перископ со оптички зум до 5x и ултравиден сензор. Но, фактот дека нуди најимпресивна камера на хартија не значи дека обезбедува најдобар квалитет на фотографијата во секое сценарио. Oppo Reno3 Pro е уште еден неверојатен уред за фотографии благодарение на неговиот главен сензор 48 MP со OIS, додека Samsung Galaxy S10 Lite мора да биде импресивен за снимање на видео поради новиот OIS Super Steady. Willе можеме да ви кажеме повеќе откако темелно ќе го тестирате.

Батерија

Кралот на траење на батеријата е Samsung Galaxy S10 Lite со батерија од 4.500 mAh, проследено со Vivo X30 Pro и единица од 4.350 mAh.

Цена

Samsung Galaxy S10 Lite чини 649 € на глобално ниво, Vivo X30 Pro започнува од околу 585 американски долари во Кина, а Oppo Reno3 Pro започнува од околу 520 € во Кина. Со Samsung Galaxy S10 Lite губите 5G, но добивате подобри перформанси и подолг век на траење на батеријата. Ако добиете една Oppo Reno3 Pro единица, ќе го добиете највкусниот дизајн и изглед, и 5G и Android 10 од кутијата, додека Vivo X30 Pro го има најимпресивниот оддел за фотоапарати.

Samsung Galaxy S10 Lite vs Vivo X30 Pro наспроти Oppo Reno3 Pro: PRO и CON

Samsung Galaxy S10 Lite

ПРОИЗВОДИ

 • Извонреден дисплеј
 • Поголема батерија
 • Најдобри перформанси
 • Широк екран

Кон

Vivo X30 Pro

ПРОИЗВОДИ

 • Неверојатна камера
 • 5G
 • 33W брзо полнење
 • Компактен

Кон

Reno3 Pro опозиција

ПРОИЗВОДИ

 • Добра камера
 • 5G
 • Стерео звучник
 • Добар дизајн и квалитет на градење
 • Извонреден дисплеј

Кон