Samsung Galaxy S20, Galaxy S20 + и Galaxy S20 Ultra First впечатоци

Samsung Galaxy S20, Galaxy S20+ and Galaxy S20 Ultra First Impressions

Серијалот Samsung Galaxy S20 не е најтаинствената тајна и сега кога официјално се лансираат мобилните телефони и ние поминавме време со нив, време е да видиме дали Samsung успеа да собере стандарди за предводници, со почеток во 2020 година Gadget 360 е присутен на настанот Unpacked на Samsung во Сан Франциско , и ни беше дадена можност да погледнеме во новиот мобилен телефон пред да започнеме.

Samsung Galaxy S20 и Galaxy S20 + се директен наследник на еквивалент на Galaxy S10. Оваа година, имаме нов член на семејството, наречен Galaxy S20 Ultra, кој воведува неколку нови трикови со камера за прв пат на телефоните на Samsung. Сите три модели ќе поддржат 5G, но ова може да биде различно на различни пазари, затоа што земјите што сè уште немаат 5G (како Индија) можат да добијат LTE верзија на овој телефон. Цените на Samsung Galaxy S20 започнуваат од 999 долари (околу 71.300 рути), додека Galaxy S20 + 5G ќе чини 1.199 долари наваму (околу 85.500 Rs), а Galaxy S20 Ultra 5G ќе се продава со почеток од 1.399 долари (околу РС). 99.800) во САД. Цените и достапноста на Индија не се објавени.

.embed-контејнер {позиција: релативна; подлога-дно: 56,25%; висина: 0; прелевање: скриен; максимална ширина: 100%; r. вграден сад iframe, .embed контејнер предмет, .embed-enbed embed {позиција: апсолутна; погоре: 0; лево: 0; ширина: 100%; висина: 100%; }

Едно од најголемите прашања на умот на сите на настанот беше зошто Samsung не ги нарече овие модели серија S11, и наместо тоа веднаш се префрли на S20? Според компанијата, серијата S20 е голем скок во однос на карактеристиките и перформансите во однос на својот претходник, и затоа што Samsung слави и во наредните 10 години. Бренд Галакси, реши да скокне напред кон С20.

  • Лансирани се Samsung Galaxy S20, Galaxy S20 +, Galaxy S20 Ultra Flagships

Враќајќи се на телефонот, серијата Galaxy S20 ќе биде достапна во три бои, иако точната што ќе се лансира во Индија сè уште не е решена. Самсунг соопшти дека дизајнот на оваа нова серија е повеќе ергономски од претходниот модел, а рамката околу екранот е потесна. Го најдовме ова точно за Galaxy S20 и Galaxy S20 +, кои се пријатни за употреба сами и не се чувствуваат премногу тешки. Galaxy S20 Ultra, од друга страна, е различна приказна затоа што се чувствува малку тешка на 220g и дебела на дебелина од 8,8 мм.

Samsung Galaxy S20 + има помалку длабочина на фотоапаратот на задниот дел на Galaxy S20 и поголем екран

Ние исто така не можеме да помогнеме, но да го споредиме задниот дел од телефонот со сегашната понуда на серија Samsung A, која има сличен модул со правоаголна камера. Преферираме различни текстури или обрасци за стаклото исто така. Не најдовме бои што навистина се истакнуваа, освен опцијата Cloud Blue. Ова не треба да ги мачи повеќето луѓе, кои би можеле да ги лепат своите мобилни телефони на случајот првиот ден. Samsung, исто така, покажа неколку нови случаи што ќе бидат достапни за сите телефони од сериите Galaxy S20.

  • Стартуван паметен телефон со памфон со Samsung Galaxy Z, со лансиран двоен заден фотоапарат

Екранот продолжува да биде силен костум на Samsung, а овој пат, Samsung користи панел 120Hz. Ова е сè уште AMOLED панел со ултразвучен сензор за отпечатоци од прстите на екранот и QHD + резолуција за сите три модели. Добивате централна дупка за предната камера на врвот, кај сите модели. Овој пат, Galaxy S20 +, па дури и моделот Ultra имаат единствена селфи камера, а не две како Samsung Galaxy S10 + (Осврти).

Третиот приказ на мобилниот телефон изгледаше јасно, а осветленоста беше повеќе од доволно во времето што го поминавме со нив. Стапката на освежување од 120Hz прави голема разлика, бидејќи менијата и списоците се чувствуваат течности при движење. Сепак, тука има една голема претпазливост – 120Hz работи само со целосна HD + резолуција, а не на мајчин QHD +. Со второто, стапката на освежување автоматски се ограничува на 60Hz. 90Hz на QHD + би било убаво, начинот на кој OnePlus го применува со 7T Pro (Преглед), но се чини дека треба да направите избор помеѓу резолуцијата и стапката на освежување, бидејќи не можете да ги имате и двете.

Samsung S20 Ulra SamsungSamsung Galaxy S20 Ultra може да се пофали „Зум со висока резолуција“ од 100x

Уште едно големо ажурирање е камерата. Samsung конечно нуди подобри можности за зумирање – 3x оптика и 30x дигитален за Galaxy S20 и Galaxy S20 +; додека Galaxy S20 Ultra добива 10x оптички и дигитален зум до 100x. Постојат голем број на нови кратенки за брзо скокање на нивоата на зумирање, вклучувајќи 2x, 4x, 10x, 30x и 100x. Ние секогаш се бориме со кадрирање на снимки кога користите високи нивоа на зумирање, бидејќи дури и малите вибрации на рацете се зголемуваат на високо ниво. За среќа, Galaxy S20 сериите ви даваат зголемен преглед на вашиот предмет во скокачки прозорец во визирот, за да можете подобро да ги обликувате вашите фотографии.

  • Samsung Galaxy Z Flip, Галакси промовирање телефони од серија S20: Определување

Не можеме да ја тестираме новата серија Samsung Galaxy Camera S20 на отворено или да ги репродуцираме фотографиите што ги снимивме во затворено со примероци, но од малку време поминавме со нив, новите камери секако изгледаа ветувачки.

Дека Galaxy S20 Ultra конкретно користи нешто што се нарекува „промашување“ за неговиот главен сензор од 108 мегапиксели, кој во основа комбинира податоци од девет пиксели во еден, давајќи ви 12 мегапикселни фотографии. Сите три телефони можат да снимаат и 8К видеа, исто така, без временски рок за клип. Видеото од 8K е снимено на 24fps, но овој телефон поддржува и снимање на 4K на 60fps и сите други режими на видео и карактеристики како што се супер-спор-мо и следи автоматско фокусирање, што ги видовме во минатогодишниот модел.

Samsung S20 истоSamsung Galaxy S20 серија ќе поддржува 5G во неколку земји

Сите три телефони работат на OneUI 2.1, засновано на Android 10. Интерфејсот се чувствува остра, како што очекувавме од предводниците. Интерфејсот е сличен на она што само го видовме во Galaxy S10 Lite (Осврти) и Galaxy A51 (Прегледи). Samsung наведе два вида процесори од 7nm за Galaxy S20 серија, од кои едниот е Exynos 990 додека другиот е Qualcomm Snapdragon 865, иако компанијата експлицитно не го спомна ова.

  • Прирачник за серии на Samsung Galaxy S20, наводно истекува неколку часа пред да започне

Samsung Galaxy S20 серијата ќе излезе во продажба од 6 март во САД, што значи дека можеме да очекуваме индиското лансирање да се случи недалеку од тој датум. Доколку изминатите неколку години се индикативни, Samsung нема да чека премногу долго пред да го лансира Galaxy S20 во Индија, за да започне натпревар кој штотуку ги објави своите производи на MWC 2020.

Од трите телефони, Galaxy S20 е најкомпактен и лесен за управување, а многу потенцијални купувачи ќе го најдат ова интересно, како што направивме. Сепак, Galaxy S20 Ultra е далеку од најатрактивните од трите, иако е најтежок и ќе биде многу поскап. Ние сакаме да го тестираме новиот сензор за 108 мегапиксели на Samsung и системот за хибриден зум на сите три телефони, затоа останете поврзани со Gadget 260 за тоа.

Во меѓувреме, кажете ни кој уред на Galaxy S20 го најдовте најинтересен во коментарите.

Обелоденување: Samsung ги спонзорира летовите и хотелските дописници за патување во Сан Франциско.